سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بیمه ها در قبال بیماران اعصاب و روان کوتاهی می کنند

مسئولان و بیمه ها در قبال بیماران اعصاب و روان کوتاهی می کنند در صورتی که طبق آمار یک چهارم مردم ایران به نوعی از اختلالات روانی رنج می برند.

 فاطمه محمدی

۱۹دی: سال ۹۱ پژوهشی انجام شد که در آن از وجود علائم افسردگی در ۱۲ درصد جمعیت ایران سخن به میان آمد.

سال ۹۳ امید سلیمی رئیس انجمن علمی روانپزشکان هشدار داد که ۵۰ درصد مراجعان پزشکان عمومی، بیماری روانی دارند و افسردگی در کمین ۲۵ درصد ایرانی است و تحت پوشش بیمه نبودن بیماران روانی وکمبود تخت روانپزشکی، کمبود روانپزشک و روانپرستار در جامعه، باعث افزایش بیماران روانی شده است.

سال ۹۵ احمد حاجبی رئیس اداره سلامت روان وزارت بهداشت اعلام کرد که ۹۵ درصد ایرانی‌ها استرس تامین معاش دارند و بیش از ۱۸میلیون ایرانی دچار اختلال روانی هستند.

عباسعلی اللهیاری افزود: در کشور‌های اروپایی ۷۵ درصد از بودجه سلامت صرف سلامت روانشناختی، سلامت اجتماعی و سلامت معنوی می ‌شود، اما در ایران کمتر از سه درصد به این امر اختصاص می یابد که این مقدار نیز تنها به تخت‌‌های بیمارستانی و بیماران بستری تخصیص می ‌یابد وحفظ سلامت روان در کشور ما‌‌ رها شده و در بودجه‌ طرح تحول سلامت نیز دیده نشده است.

سال ۹۶ معاون بهداشتی وزیر بهداشت اعلام کرد که ۲۳ درصد مردم ایران از اختلالات روانپزشکی رنج می‌برند که شایع‌ ترین آن افسردگی و اضطراب است.

دبیر کنگره انجمن روانپزشکان ایران نیز در این سال تاکید کرد که سلامت روان نیازمند همکاری و مشارکت گروهی است اما تعرفه خدمات سلامت روان واقعی نیست وهزینه نگهداری هر بیمار روانی در ماه حدود ۱.۵ تا ۳ میلیون تومان است.

تیرماه سال ۹۶ احمد جلیلی رئیس منتخب انجمن علمی روانپزشکان گفت از هر چهار ایرانی بزرگسالان در ایران یک نفر مبتلا به اختلالات روانی است

 این ها آمارهای تکان دهنده و خطرناکی است که آنگونه که باید توجه ها را به خود جلب نکرده است و راهکارهای درمان و پیشگیری این بیماری، خاموش مانده است.

از اینرو برای جویا شدن وضعیت اختلالات روانپزشکی با دکترمحمد ربیعی متخصص اعصاب وروان ومسئول بخش روانپزشکی بیمارستان نکویی که ۱۶ سال است به صورت رسمی دراین زمینه فعالیت می کند به گفت وگو پرداختیم.

مشروح این گفت وگو در ادامه می آید:

·         در ۱۶ سالی که مشغول فعالیت بودید تحقیقی انجام دادید یا آماری گرفتید که مردم بیشتر به چه دلیل به شما مراجعه کرده اند؟

حدود ۲۰ تا ۲۳ درصد بیماران مراجعه کننده به درمانگاه عمومی به دلیل اختلالات روانپزشکی میباشد.که نیاز به درمان دارند واز بین انها اختلالات اظطرابی نزدیک به ۳۴ درصد را تشکیل می دهد.

بعد از ان افسردگی واعتیاد بیشترین فراگیری را دارد.

آمار دقیقی نیست زیرا بسیاری این اختلالات را دارند اما به دلیل نگرشی که نسبت به بیماری های اعصاب و روان دارند برای درمان مراجعه نمی کنند وقتی هم مراجعه می کنند و تشخیص گذاشته می شود به دلیل ترس از مصرف داروهای روانپزشکی پیگیر درمان نیستند که این امر مشکل ساز است.

·         چند مرکز دولتی در قم به مردم خدمات می دهند؟

از مراکز بهداشتی - درمانی استان به چهار مرکز تخصصی رجوع داده می شود که شامل بخش روان پزشکی بیمارستان سهامیه، بیمارستان فرقانی، شهید بهشتی و کامکار است.

·         نسبت به جمعیت استان قم، تعداد مراکز کم نیست؟

تعداد روانپزشکان نسبت به گذشته بیشتر شده است.

·         خانم ها یا آقایان بیشتر به شما مراجعه می کنند؟

اختلالات اضطرابی در خانم ها و مسائلی مانند مشکلات شخصیتی و اعتیاد در آقایان بیشتر است.

·         چه اقدامی باید انجام شود که از این اختلالات کاسته شود؟

توجه به بهداشت روان وتشخیص و درمان بموقع بیماران تاثیرزیادی در کاهش اختلالات روانپزشکی دارد

در مراکز مشاوره زیر نظر بهزیستی و پایگاه های سلامت در شهرها و خانه های بهداشت در روستاها آموزش های مهارت های زندگی آغاز شده و بیماران را به سطح بالاتر ارجاع می دهند اما ابتدای کار است ونیروهای آموزش دیده کم هستند اما دورنمای خوبی دارد.

پیشگیری به درمان، آموزش و فراهم شدن محیط مناسب زندگی برمی گردد که باید کاستی های آن توسط رسانه ها پیگیری شود و صدا وسیما سیاستگذاری هایی در این خصوص داشته باشد.

شعار سازمان جهانی در سال 2000 این بود که غفلت در مورد بیماران روانی بس است.

نظر شما درباره تعرفه های خدمات مشاوره ای چیست؟

بیمه پشتوانه ای برای همه بیماران است اما در مورد بیماران اعصاب و روان این حمایت وجود ندارد که حمایت نکردن بیمه ها بی عدالتی در این زمینه است و روانپزشکان هم مانند مردم از این وضعیت ناراضی هستند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٢-١٣٩٧, ١١:۴٢

   

پر مبحث ترین ها