سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله غروی در گفت وگو با 19دی:

مرحوم طباطبایی انقلابی به تمام معنا و متعادل بود

مرحوم طباطبایی انقلابی به تمام معنا و متعادل بود به گونه ای که بسیاری از بیان اظهارنظرهای وی عاجربودند.

فاطمه محمدی

19دی: حجت الاسلام و المسلیمن سید مهدی طباطبایی معروف به استاد اخلاق 27 اردیبشهت ماه مصادف با نخسیتن روز ماه رمضان درگذشت اما ویژگی هایی مانند ساده زیستی و اخلاق مداری را از خود برجای گذاشت به گونه ای که بسیاری از مردم وی را از خود می دانستند.

 در مورد ویژگی های اخلاقی وی با آیت الله سید محمد غروی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، عضو پنج دوره شورای عالی حوزه های علمیه کشور، عضو هیات علمی گروه تفسیر پژوهشگاه اندیشه و فرهنگ، محقق و مولف و استاد حوزه و دانشگاه به گفت وگو پرداخیتم.

وی معتقد است مردمی بودن و عمل به گفته های خود از ویژگی بارز مرحوم طباطبایی بود.

مشروح این گفت وگو در ادامه می آید:

·         در شرایطی که برخی به دلیل هجمه های داخلی و خارجی کمی از روحانیت فاصله گرفتند به نظر شما حجت الاسلام طباطبایی چه خصوصیاتی داشت که برخی می گفتند به عنوان واقعی کلمه آخوند بود؟

گاهی مواقع در مورد برخی روحانیون فضاسازی زیاد است و گاهی برخی روحانیون و شخصیت ها قربانی این فضاسازی می شوند اما حاج آقای طباطبایی سمت اجرایی نداشت و کار وی منبر و به هر آنچه مربوط به وظایف اولیه آخوندی بود عمل می کرد و در خانه باز و ارتباط مردمی گسترده داشت که با این ویژگی ها نفوذ و جایگاه خاصی پیدا کرده بود.

اللبته برای همه افراد اهل علم این شرایط فراهم نیست که به عنوان مثال سفره باز یا خانواده همراه داشته باشند اما شرایط برای ایشان فراهم بود و روحیه مردمی داشت که اینگونه عمل می کرد.

عالم مفید، تاثیرگذار و دارای جایگاه خاص بین مردم و کمک رسان آنان بود که امیدواریم خداوند امثال ایشان را زیاد کند.

·         ویژگی های مثبت حجت الاسلام سید مهدی طباطبایی از نظر شما چه بود؟

حجت الاسلام و المسلمین حاج سید مهدی طباطبایی از علمای تهران بود که ضمن اینکه نقش یک عالم را ایفا می کردند اهل منبر و وعظ و خطابه هم بودند و مردم را از ارشادات خود بهره مند می کرد و صحبت های ایشان به دلیل پایبندی وی به آنچه اظهار می کردند جاذبه خاصی برای قشری و قسمتی از مردم داشت.

نخست مردمی بودن ایشان بود وی ارتباط وسیع و محکمی با مردم و افراد مختلف داشت ارتباط وی با مردم محکم، قوی و مراجعات زیاد داشت و مردم نیز به وی اعتماد می کردند فردی متواضع و دلسوز نظام بود و می توان گفت انقلابی به تمام معنا و درعین حال از تعادل خاصی برخوردار بود.

از ویژگی های دیگر ایشان سفره داری به معنای مثبت و با حفظ سادگی بود و درب منزل وی برای مراجعات مردمی باز بود و مقید بود در بسیاری از زمان ها مانند ماه رمضان در منزل سفره پهن کند و هر کس تمایل داشت می توانست بر سر سفره حاضر شود.

از دیگر ویژگی های ایشان صریح البیانی وی بود؛ گاهی اظهارنظرهایی می کردند که خیلی مورد پسند عده ای و حتی برخی مرتبطان با وی قرار نمی گرفت البته اگر مطلبی خلاف نظام و انقلاب بود اظهارنظر نمی کرد اما وقتی تشخیص می داد که باید اظهار نظر کند بدون در نظر گرفتن ملاحظات مطالبی را بیان می کرد که برخی از اظهار آن عاجربودند.

عالمی متدین، باتقوا، مردمی، محب اهل بیت و مفید برای جامعه ما و با نفوذ در تهران بود؛ همان گونه که حضرت رسول می فرمایند که وقتی عالمی فقیه، فوت کند در اسلام رخنه و حفره‌ای ایجاد می‌شود که هیچ چیزی نمی‌تواند جای آن را پر کند رحلت حجت الاسلام طباطبایی ضایعه ای در جامعه روحانیت تهران وارد کرد که امیدورایم خداوند ایشان را با اجدادشان محشور کند.

فقدان این بزرگواران با این خصوصیات اخلاقی و معنوی و تواضع و مردمی بودن ضایعه بزرگی است که انشاءالله خداوند این ضایعه ها را با لطف خود پر کند.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣١-٠٢-١٣٩٧, ١۴:۵٠

   

پر مبحث ترین ها