سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شیوع مرگ قارچی و کوتاهی در اطلاع رسانی مسئولان

849 نفر براثر مصرف قارچ سمی به بیمارستان ها مراجعه کردند که از این تعداد 149 نفر بستری، 690 نفر ترخیص و 10 نفر فوت کرده اند.

فاطمه محمدی

19دی: آخرین آمارها از سوی اورژانس کشور مبنی بر این است که 849 نفر براثر مصرف قارچ سمی به بیمارستان ها مراجعه کردند که از این تعداد 149 نفر بستری، 690 نفر ترخیص و 10 نفر فوت کرده اند.

به گزارش روابط عمومی سازمان اورژانس کشور کرمانشاه با ۳۳۶ نفر مسموم 34 نفر بستری و هفت نفر فوتی، لرستان با ۱۶۷ نفر با 13 بستری و یک فوتی در کردستان ۱۵۲ نفر با 24 بستری و یک فوتی، آذربایجان غربی با ۷۹ نفر و 27 بستری و یک فوتی، زنجان با ۶۶ نفر و۴۱ نفر بستری ایلام با ۳۳ نفر و سه بستری رکورد دار هستند و پس از آن کهگیلویه وبویراحمد با ۹ مسموم و سه بستری، چهارمحال وبختیاری و قزوین هر کدام با ۳ مسموم و فارس با یک نفر بستری در رتبه بعد قرار دارند.

اما آمارهای غیررسمی اعدادی بسیار بزرگ تری را نشان می دهد به عنوان مثال معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز شمار افرادی که با مصرف قارچ کوهی مسموم و در بیمارستان های شیراز بستری شده اند را ۳۳ نفر اعلام کرد و گفت از این تعداد ۴ نفر فوت کرده اند در صورتی که اورژانس کشور این رقم را یک نفر اعلام کرده است.

شنیده ها از مسئولان استان قم نیز حاکی از این است که از دو هفته پیش کسانی برای مصرف قارچ سمی به بیمارستان های کشور مراجعه کردند اما آنگونه که باید به اطلاع مردم نرسید که از این قارچ ها استفاده نکنند و به گفته خبرنگار ما در استان لرستان مسمومیت با قارچ های سمی در سال های پیش هم به شکل بسیار محدود بوده اما به گفته مسئولان مرکز بهداشت قم بعد از ظهر یکشنبه از سوی وزارت بهداشت نامه ای را برای اطلاع رسانی به مردم دریافت کردند.

با وجود اینکه این قارچ ها سمی بوده اما اطلاع رسانی ها به مردم بسیار کمرنگ بود به گونه ای که بسیاری از هموطنانمان را راهی بیمارستان و چندین نفر را راهی قبرستان کرد و به گفته بسیاری از نماینده های مجلس شورای اسلامی نظارت ها حلقه مفقود در نظام سلامت کشور است.

قارچ را فقط از مراکز معتبر خریداری کنید

دکتر میرحسین کولیوند رییس پدافند غیرعامل وزارت بهداشت نیز در  خصوص مسمویت وسیع هموطنان با قارچ خوراکی اظهارکرد: با توجه به فصل بهار و بارندگی‌های اخیر و رشد انواع قارچ‌ها در طبیعت و بروز مسمومیت تعدادی از هموطنان در استان‌های مختلف توصیه می‌ شود که هشدارها جدی گرفته شوند ونه تنها مردم باید از خوردن قارچ‌های وحشی و ناآشنا خودداری کنند بلکه به آنها هم دست هم نزنند زیرا خطر مسمویت از طریق پوست در برخی از گونه‌های قارچ‌ها وجود دارد. همچنین تشخیص سمی و یا خوراکی بودن قارچ‌ها کار ساده‌ای نیست و تنها راه دقیق از طریق آزمایش امکان پذیر است؛ بنابراین به هیچ عنوان نباید آنها را در زیر زبان امتحان کرد.

کولیوند افزود: تنها از قارچ‌هایی که در فروشگاه‌های معتبر و بسته‌بندی های بهداشتی عرضه می شود استفاده کنید و در صورت مصرف قارچ خودرو و قارچ‌هایی که از افراد متفرقه خریداری کرده‌اید اگر شاهد علائم مسومیت مانند درد شکم، تهوع، ‌استفراغ، سرگیجه شدید سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنید.همچنین در صورت حضور در طبیعت مراقب کودکان وتماس آنها با قارچ وگیاهان باشید.

وی گفت: در صورت لمس قارچ دست‌ها را با آب و صابون بشویید و در صورت مشاهده علائم مسمومیت و وجود تهوع و استفراغ و اسهال، آب و مایعات فراوان مصرف کرده و سریعا به نزدیکترین مراکز درمانی مراجعه کنید.

دکتر کامبیز سلطانی‌نژاد  دبیر انجمن سم شناسی و مسمومیت‌های ایران با بیان اینکه هر سال با فرارسیدن فصول بهار و پاییز، تعدادی از گونه‌های سمی قارچ در برخی نقاط کشور شروع به روییدن می‌کند، گفت: قارچ‌های سمی از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به قارچ‌های خوراکی دارند و تشخیص آنها، توسط افراد عادی میسر نیست، به همین دلیل امسال با تعداد زیادی از اینگونه مسمومیت‌ها در کشورمان مواجه شدیم.

محمد نیک پور معاون فنی مرکز بهداشت قم در گفت وگو با خبرنگار 19دی گفت: برخی افراد دست فروش و برخی افراد که در طبیعت رفته بودند اقدام به چیدن این قارچ ها کردند و با مصرف آن ها روانه بیمارستان ها شدند.

وی با بیان اینکه متاسفانه ضد سم این نوع قارچ وجود ندارد و عوارض کبدی سنگینی برجای می گذارد افزود: این قارچ ها از یک مکان نبوده بلکه در مناطق کوهستانی و جنگلی رشد پیدا می کند و در مناطق کوهستانی استان قم نیز امکان رشد دارد و توصیه جدی ما این است که از قارچ هایی که مردم در طبیعت رشد می کنند استفاده نکنند زیرا تنها یک فرد متخصص می تواند سمی بودن آن را تشخیص دهد.

وی گفت: مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت طی نامه ای روز گذشته از ما خواستند که به مردم اطلاع رسانی کنیم که مردم قارچ را تنها از مراکزمعتبر دارای شماره بهداشت و تاریخ تولید و انقضا و پروانه بهداشتی تهیه کنند.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت استان قم نیز در گفت وگو با خبرنگار 19دی اظهارداشت: هیچ مورد مسمومیت با قارچ در قم مشاهده نشده اما انتظار است که همشهریان نهایت دقت را داشته باشند و حتی از دست زدن به قارچ هایی که به صورت خودرو رشد می کنند پرهیز کنند زیرا خطر مسمومیت در برخی قارچ ها از طریق پوست دیده شده است.

بهاره زارع با بیان اینکه تنها راه شناسایی قارچ ها از سرطریق آزمایش است به هیچ عنوان حتی به دهان نباید برد، تاکید کرد: درصورت حضور در طبیعت حتما مراقب کودکان و تماس آن ها با قارچ ها و گیاهان باشیم و در صورت لمس قارچ دست ها را با آب و صابون بشوییم.

 

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣١-٠٢-١٣٩٧, ١۴:۵۵

   

پر مبحث ترین ها