سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

استاد مختاریان در گفت وگو با 19دی:

رسانه ها انسجام ملی را علیه آمریکا حفظ کنند

بروز شده : ۵-٠٣-١٣٩٧, ٠٩:٣٩    نسخه چاپی    
رسانه ها بسیج و انسجام ملی را علیه دشمنان خارجی بخصوص آمریکا حفظ کنند.

 فاطمه محمدی

19دی: سیاست و جریان سازی مطبوعات بایدها و نبایدها نکته مهمی است که در رسانه های ایران کمرنگ است و دست اندرکاران رسانه ای در ایران آنگونه که باید سوار بر موج های پیش آمده در جریان های مختلف نمی شوند.

از اینرو با محمود مختاریان از صاحبنظران عرصه رسانه کشور به گفت وگو پرداختیم وی معتقد است که در شرایط کنونی تنها راه دست یابی به موفقیت های ایران حفظ انسجام و وحدت توسط رسانه هاست.

خواندن این گفت وگو که در ادامه می آید خالی از لطف نیست.

·         وظیفه رسانه چیست؟

سه اقدام اساسی رسانه ایجاد فضای(روانی)، مدیریت افکارعمومی و موج سازی وپنج وظیفه رسانه اعتمادسازی، بسترسازی، برجسته سازی، فرهنگ سازی و تمدن سازی است.

کارکرد رسانه نیز باید در جهت منافع، غرور و وحدت ملی، باور مردم، تعامل نه تقابل، ایجاد فضای مطلوب، شاداب و سفیدنمایی نه سیاه نمایی باشد این موارد یک ترم درسی دانشگاه های معتبر است اما در ایران از این ابزارهای رسانه ای در راستای منافع ملی مردم و کشور استفاده نمی شود.

روزنامه نگاری کالای اندیشه است و با اخلاق مداری تولید فکرمی کند و بر اساس فهم، جسارت و تحول جلو می رود که این نکات باید در رسانه ها رعایت شود.

  رسانه ها در قبال اقدامات اخیر علیه ایران از جمله اقدام ترامپ در خصوص برجام چه وظیفه و مسئولیتی دارند؟

 رمز موفقیت این است که فهم ما بر اساس درک شرایط باشد در حال حاضر تمام کار رسانه ها باید جهت انسجام کشور باشد

در این شرایط فرصت طلبان یا تاجران تحریم از فرصت استفاده می کنند و وضعیت را بدتر می کنند به عنوان مثال یک شبه بدون قانون و مالیات 30 هزار اتومبیل وارد کشور می کنند چندین نفر برای خرید بیش از 26 هزار سکه ثبت نام می کنند خودروهایی که باید پیش از عید تحویل داده می شد برخی اجازه ندادند و پس از سال نو با 10 درصد افزایش قیمت روانه بازار کردند

برخی هم هر روز بلوا و دغدغه جدیدی ایجاد کنند ومردم را ناراضی و به باورهایشان آسیب وارد می کنند که

 رسانه قدرت ملی است و باید با ایجاد بسیج و اتحاد ملی در مقابل این افراد یا گروه ها و دشمنان خارجی و هر کسی که زیاده خواهی دارد بایستند و از تحلیل افراد کاردان استفاده کنند.

اگر وحدت و انسجام ملی حفظ شود هیچ کس نمی تواند اقدامی علیه مردم و کشور ایران داشته باشد. 

ما احتیاج به وحدت ملی در کشور داریم مستلزم این است که به افکار مردم جهت داده شود و رسانه قدرتی است که قادر به متحد کردن مردم است

هدف غرب این است که تصویر ناکارآمدی از ایران را به جهان منعکس کند و در این راستا وزیر خارجه آمریکا گفت ما تلاش می کنیم با تبلیغات مان در سراسر جهان علیه جمهوری اسلامی وارد شویم؛ ما باید به مردم بگوییم که این ها دنبال ایجاد بحران های مختلف در کشور هستند مردم باید هشیار باشند

رسانه های کشور در خصوص برجام جریان سازی کنند همه یک دست علیه آمریکا باشند و از همه رسانه های آگاه توقع می رود که یک صدای واحد شوند.

وقت طلایی تلویزیون ۱۹ تا ۲۳ شب و وقت طلایی رادیو ۶ تا ۹ صبح است در این ساعت ها چه چیزهایی پخش می شود؟ باید از این زمان به سود مردم و کشور استفاده شود.

·         آیا خبرنگاران ایران آموزش های لازم را برای این امر فراگرفته اند؟

بسیاری از رسانه های ما بایدها و نبایدها را نمی دانند و آینده نگر نیستند.

چه اقداماتی باید از سوی رسانه ها انجام شود که مخاطبان را افزایش دهد؟

برجسته سازی و فرهنگ سازی در نشریات ایران کم و مصداق ها برای این بی تفاوتی رسانه ها زیاد است چه اتفاقات گسترده ای علیه مردم و کشور ما روی داد اما روی موج آفرینی آن کار نشد.

برای موج آفرینی برخی کشورها سال ها بر روی یک خبر تلاش می کنند و در عناوین مختلف خبری و گزارشی به آن می پردازند.

·         مطبوعات چگونه می توانند با احترام به شخصیت های سیاسی کشور نقد سازنده داشته باشند؟

شان رهبر، رییس جمهور و افراد مهم نیز حتی در صورتی که با آنان مخافت می شود باید حفظ شود مطبوعات باید به روز و مجهز شوند و دست اندرکاران نشریات باید بدانند چگونه و از چه راه هایی می توانند مطالب خود را بیان کنند به عنوان مثال در ایالات متحده انتقادهای عمیق و حیرت آور به ترامپ دارند منتها با اخلاق رسانه ای و درجهت شفافیت این اقدام را انجام می دهند.

اینگونه نیست که فقط منتقد این رئیس جمهور باشند بلکه کیلینتون و نیکسون را هم در تحت فشار قرار دادند اما قواعد بازی را آموخته اند و ضمن حفظ اخلاق رسانه ای نقد کوبنده هم دارند.

رسانه های آمریکا در قضیه انتقال سفارت آمریکا به اسرائیل و کشتار 60 فلسطینی توسط اسرائیلی ها بلایی سر ترامپ آوردند که اگر نشریات را می دیدید متعجب می شدید که چه برخورد و ادبیاتی با ترامپ داشتند 

نکته دیگر اینکه وظیفه اهالی رسانه، عادت به خواندن و عادت به خرید ایجاد کردن است به گونه ای که خرید روزنامه در سبد خانواده تعریف شود

برای رسیدن به این اهداف باید جهت کلی رسانه ها در راستای امیدبخشی مثبت با صفحه آرایی و گرافیک شاد و طراحی زیبا و چشم نواز باشد.

انتقاد متفاوت از سیاه نمایی است نشریات نباید به سمت سیاه نمایی و منفی نگری بروند و روحیه مخاطبان را به بازی بگیرند.

تمام مسئولان و رسانه ها موظف به نقد کردن جهت تعالی کشور هستند اما باید توجه داشت که نقد به معنای زیر سوال بردن افراد نیست حضرت امیر می فرمایند هر شب که می خواهی بخوابی روزت را مرور و ارزیابی کن

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٣-١٣٩٧, ٠٩:٣٩

   

پر مبحث ترین ها