سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس کمیته آب و فاضلاب مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

کمتر از ۲۰ سال آینده جنگ آب در ایران حتمی است

بروز شده : ٨-٠٣-١٣٩٧, ١٠:٠٩    نسخه چاپی    
کمتر از ۲۰ سال آینده جنگ آب در ایران حتمی است اما چندین هزار هزار میلیارد تومان برای پروژه های کشوری بر آب رفت.

فاطمه محمدی

۱۹دی: اخبار متعددی در حوزه خشکسالی و کمبود آب در کشور مخابره می شود اما این که مسئولان امر در این باره چه چاره اندیشی هایی کرده اند و آیا الگو و برنامه اساسی در حال تدوین دارند یا خیر ما را برآن داشت تا با محمد دامادی که شش سال است ریاست کمیته آب و فاضلاب کمیسیون عمران را برعهده دارد و رئیس کمیسیون آب و فاضلاب مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی است به گفت وگو بنشینیم.

وی معتقد است در صورت نبود سیاست های اساسی در کمتر از ۲۰ سال آینده جنگ آب در ایران حتمی و فراگیر خواهد شد.

مشروح گفت وگوی تامل برانگیز وی با خبرنگار 19دی را در ادامه می خوانید:

نیازمند تشکیل کمیته واحد آب هستیم

·         کودکان سیستان وبلوچستان به دلیل آب آلوده دچار عفونت پوستی و بیماری های گوارشی شدند و کشور درگیر بحران کمبود آب است؛ چرا برای کم آبی برنامه مدونی تهیه نمی شود؟

ما در مازندران مشکل کمبود آب داریم سیستان که جای خود دارد؛ نخستین گله ما از داخل مجلس است خدمت ریاست مجلس هم عرض کردم؛ ما در حوزه آب در مجلس حتی نتوانسته ایم یک مجموعه واحدی را ایجاد کنیم که پیگیر مساله آب باشد.

کمیسیون های عمران، کشاورزی، امنیت ملی و حتی شوراها کمیته آب دارد که این سیاست غلطی است ومجلس باید یک کمیته آب تحت مدیریت واحد کمیسیون عمران داشته باشد زیرا تامین منابع با کمیسیون عمران است و الباقی مصرف کننده هستند.

 اگر آب درست مدیریت شود چه تنش آبی خواهیم داشت که با درگیری امنیتی مواجه و در کمیسیون امنیت ملی به آن پرداخته شود؟

مساله را درست حل نمی کنیم یا به آن پاسخ غلط می دهیم آنگاه در صورت مساله تغییر ایجاد می کنیم ومی گوییم تنش آبی داریم و باید در کمیسیون امنیت ملی به آن پرداخته شود.

ریاست محترم مجلس باید این اختیار را به ما بدهد و وزیر نیرو بیش از پیش پای کار بیاید جهاد کشاورزی هم همکاری کند تا بتوانیم جلسات کارشناسی برای مدیریت صحیح آب را برگزار کنیم.

نیازمند تشکیل وزارت آب در کشور هستیم

چه اقداماتی باید در این حوزه انجام شود؟
در مورد تنش های آبی ضعف در حوزه مدیریت آب مشهود است و در این راستا باید نشست های منسجم دولت و مجلس برپا شود.

من پنج سال پیش خدمت آقای چیت چیان وزیر نیروی وقت گزارش دادم اما متاسفانه تاثیری نداشت؛ ما منابع غنی آب را در کشور و آب های زیرزمینی بسیار و آب های ژرفی داریم که می توانیم روی آن ها کار کنیم اما نحوه درست مصرف آن را نمی دانیم. 

در حوزه کشوری هم انسجامی وجود ندارد و تشکیل وزارت آب تحت مدیریت واحد رئیس جمهور بسیار می تواند کمک رسان باشد.

می توان با سرمایه گذاری روی سیستم آۤب شیرین کن ها و استفاده از پساب در صنعت از منابع آبی کشور درست استفاده کرد.

بخش دیگر اینکه اصلاح الگوی کشت باید در کشور انجام شود؛ بیش از ۷۰ درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف و با وجود بحران کم آبی محصولات پرآبی تولید می شود که نشان می دهد سیاست های بخش کشاورزی در ایران نادرست است.

سیاست در بخش کشاورزی این نیست که هر چه کشاورز کاشت وزارت جهاد تنها نظاره کند این وزارت خانه باید برنامه بدهد وکشاورز باید تابع برنامه درست باشد که هم از منفعت اقتصادی بهره مند شود وهم منابع آب کشور کنترل ومدیریت شود.

بسیاری از منابع آب کشور به سادگی هدر می رود که در صورت مدیریت آن حجم کلانی از آب به چرخه بازمی گردد.

اگر این راه حل ها اجرایی نشود مشکل آب بحرانی تر خواهد شد.

چرا قانونی که در بحث بازچرخانی و افزایش آب و فاضلاب وضع شد اجرایی نمی شود؟
متاسفانه هنوز دولت به این نتیجه نرسیده و این اقدام را برای حوزه آب انجام ندادند که بتوان این آب ها را با تصفیه به چرخه برگرداند وآب های تصفیه شده بسیاری را به سادگی به فاضلاب می ریزیم.

پنج سال پیش من در سخنرانی گفتم که درگیری در حوزه آب رخ خواهد داد و امروز نمونه هایی از آن را در کشور می بینید و با نبود مدیریت درست و واحد و اجرایی نشدن طرح های موجود توسط دولت، کمتر از ۲۰ سال آینده به طور قطع جنگ آب را در پیش داریم.

چندین هزار هزار میلیارد تومان برای پروژه های کشوری بر آب رفت

·         سال ۹۳ شما بیان کردید منابع خوبی جهت تامین آب داریم و کارشناسان طرح های خوبی ارائه کردند اما مافیای موجود در وزارت نیرو اجازه عملیاتی شدن را نمی دهند که نشان می دهد عنان برخورد با این مافیا از دست وزیر خارج شده؛ هنوز بر این امر اعتقاد دارید؟

قطعا همین طور هست گویا عده ای نمی خواهند کار پیش رود یک قسمت آن استفاده از آب های ژرف بود اصلا اجازه مطرح شدن این ایده را در آن زمان نمی دادند در حال حاضر در حوزه آب اقداماتی در حال اجرا است اما بسیار کند عمل می شود این امر یک اراده قوی می خواهد.

·         چرا پروژه های آبرسانی آنگونه که باید کمک رسان نیست؟

من از آقای اردکانیان می خواهم برآورد کند چه میزان اعتبار برای پروژه های کلان انتقال آب هزینه و چه پیمان هایی تنظیم می شود اما خروجی ندارد.

ایشان بررسی و مهندسی ارزش کند تا ببیند چندین هزار هزار میلیارد تومان پول به هدر رفت اما پروژه ها برای تقسیم آب های بین بخشی دچار مشکل شد.

من به عنوان کسی که شش سال است به طورمستقیم در این حوزه فعالیت می کنم، اطلاعات کافی دارم و با مسئولان مختلف در جلسات متعد به بحث نشسته ام به این نتیجه رسیدم که اگر مدیریت جداگانه آب در کشور رخ ندهد و اگر مجموعه دولت و وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو و سازمان مدیریت و برنامه ریزی با مجلس همکاری نکنند دچار مشکلات اساسی خواهیم شد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠٣-١٣٩٧, ١٠:٠٩

   

پر مبحث ترین ها