سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تلاش طلاب جهادگر جهت رفع آسیب های اجتماعی

طلابی که علم را با عمل آمیختند

بروز شده : ٩-٠٣-١٣٩٧, ١١:۵٠    نسخه چاپی    
کم نیستند روحانیون فعال دغدغه مند که بدون بودجه و حمایت آنچنانی، دست به اقدامات بزرگی می زنند اما تلاش هایشان آنگونه که باید دیده نمی شود.

فاطمه محمدی

کم نیستند روحانیون فعال دغدغه مند که بدون بودجه و حمایت آنچنانی، دست به اقدامات بزرگی می زنند اما تلاش هایشان آنگونه که باید دیده نمی شود.

 موسسه فرهنگی تبلیغی حیات طیبه که ۱۰ سال از تشکیل آن می گذرد، از یک جوانه فکری کوچک شکل گرفت و اکنون متشکل از ۴۰ طلبه متخصص حوزه علمیه است که همه آنان تحصیلات عالی حوزوی و دانشگاهی را در رشته های مشاوره، روانشناسی، کلام، ادیان، تفسیر قرآن، شیعه شناسی و رشته علوم رسانه گذرانده و متناسب با تخصص خود وارد فعالیت های آموزشی در جهت کاهش آسیب های اجتماعی شده اند.

آنان تبلیغ میان جوانان و نوجوانان، اجرای برنامه های چند رسانه ای همراه با نمایش فیلم، عکس و صوت و اطلاعات به روز به صورت موضوعی در آموزش مهارت های زندگی، همسرداری و تربیت فرزند با هدف آموزش سبک زندگی ایرانی اسلامی مد نظر مقام معظم رهبری را در دستور کار خود قرار داده اند.

حجت الاسلام سید محمد باقر تکیه ای مدیر گروه فرهنگی تبلیغی حیات طیبه در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی اظهارداشت: کارگروه های مختلفی برای کاهش آسیب های اجتماعی تشکیل شده به عنوان مثال در کارگروه «محتوایی» محتوای لازم شامل کتاب، نرم افزار، نشریه، تهیه پاورپنت، مقالات و جزوات آموزشی مورد نیاز گروه تهیه می شود.

وی افزود: سه نفر از متخصصان در کارگروه «راهکارهای دینی مقابله با ایدز» راهکارهای اسلام برای پیشگیری با این پدیده را معرفی و جمع بندی کردند که نتیجه این تحقیق به مقامات مسئول ارائه می شود.

وی گفت: در کارگروه «نیازسنجی» نیز با بیان کاستی ها در فضاهای آموزشی، چند پژوهشگر وارد عمل می شوند و اطلاعات آموزشی را گردآوری می کنند وکارگروه «مدیریت» اجرا و اعزام روحانیون برای دوره های آموزشی را بر عهده دارد.

این طلبه حوزه علمیه ادامه داد: ساماندهی و رسیدگی به مساله حاشیه نشینی ماموریت دیگر این مجموعه فرهنگی است که به این منظور اعضای گروه در میان حاشیه نشینان می روند و پیگیر مشکلات آنان می شوند تا سخن آنان را به گوش مسئولان برسانند و جهت حل آن تلاش می کنند.

وی عنوان کرد: جهت حفظ کیان خانواده و جلوگیری از مفاسد اخلاقی نیز کلاس های آموزشی و مشاوره ای برپا شده، زیرا یکی از دلایل اساسی طلاق و پرخاشگری و بسیاری از مشکلات فرزندان هم به دلیل نداشتن مهارت آموزی کافی همسران است.

وی خاطرنشان کرد: طرح آموزشی تربیت مربی به منظور آموزش مهارت های زندگی و پیشگیری از طلاق و اعتیاد نیز برای گروه های علاقمند برگزار می شود.

حجت الاسلام تکیه ای با بیان این که در کمپ های ترک اعتیاد نیز تلاش می شود تا با مقاوم کردن بهبود یافته ها، بازگشت به اعتیاد کاهش یابد، گفت: طرح مقابله با اعتیاد نیز در هفت کمپ و جهت مقاوم سازی خانواده معتادان بخصوص نوجوانان، برنامه های آموزشی و پیشگیری در حال اجرا است.

وی اضافه کرد: یکی از ریشه های مهم بزهکاری و مفاسد اجتماعی پدیده شوم جدایی والدین و وضعیت نامناسب اقتصادی است که باید جوانان و نوجوانان در معرض این مخاطرات را شناسایی و توانمند کرد وآسیب های اجتماعی زمانی کاهش می یابد که به هر فردی جداگانه نگاه نشود و نگاه جامع نگر داشت. بخشی از این مشکلات به دلیل رواج فرهنگ شخصی سازی یا فرد گرایی است که از غرب گرفته شده است.

وی ادامه داد: در گذشته خانواده و تعلق به خاندان و قوم و قبیله تأثیر چشم گیری در نرفتن به سمت آلودگی ها و بزهکاری ها داشت و به همین جهت وضعیت بهتری داشتیم. اکنون نیز با بازسازی جایگاه خانواده بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد که برای تحقق این امر مدلسازی شده و به علاقمندان آموزش داده می شود.

حجت الاسلام تکیه ای به جدیدترین اقدام این گروه اشاره کرد و گفت: به صورت پایلوت از پنج ماه پیش، در جنوب غرب تهران برای کاهش آسیب های اجتماعی خدمات مشاوره را به تمام اعضای خانواده ارائه می دهیم که خوشبختانه تاکنون هزار نفر شرکت کردند و استقبال و مشارکت خانواده ها به حدی بوده که با اعتراض مواجه شدیم که چرا تعداد کارشناس کم است اما متاسفانه حمایت کافی برای گسترش آموزش ها نیست.

وی اظهارکرد: در این ۱۲ سال به مدارس، مساجد، مراکز مشاوره، پایگاه های بسیج، امامزاده ها، حسینه ها و برخی خانه های فرهنگی فعال رفته ایم ودر مجموع سالانه دو هزار نفر و به صورت میانگین هفته ای هفت ساعت، آموزش ها را فراگرفته اند و در یک آمار از مراجعه کننده هایی که اختلاف با همسر خود داشتند، ۴۹ درصد مراجعین به تفاهم رسیده بودند.

وی با بیان اینکه هزینه ها داوطلبانه است و مراجعین هر چقدر تمایل داشته باشند می پردازند و درمناطق محروم کاملا رایگان ارائه خدمت می شود، ادامه داد: این موسسه سازمان مردم نهاد محسوب می شود که بودجه آن در این ۱۲ سال، تنها از طریق خیرین تامین و برخی اوقات قراردادهایی با برخی ارگان ها مانند آموزش وپرورش منعقد شده وما هیچ حمایت دولتی نداریم و شاید هم از اقدامات ما اطلاع ندارند و درصورت حمایت آموزش ها را گسترش می دهیم. 

علاقمندان برای شرکت در دوره ها که به صورت گروهی برگزار می شود، می توانند با شماره های ۰۲۵۳۲۹۱۰۳۳۸ و ۹۱۰۵۸۶۰۵۱۸ و۰۹۱۹۱۴۷۴۷۳۹ تماس بگیرند. 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٣-١٣٩٧, ١١:۵٠

   

پر مبحث ترین ها