سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نماینده ادوار مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

امنیت غذایی کشور زیر سوال است

بروز شده : ٩-٠٣-١٣٩٧, ١١:۵۴    نسخه چاپی    
ایران از تسهیلات سازمان های جهانی کمترین بهره را برده و تحقق کشاورزی صادرات محور یک رنسانس می خواهد و تنها اقدام جهادی، کشاورزی ایران را نجات می دهد.

فاطمه محمدی

۱۹دی: کشاورزی سنگ بنای تولید تغذیه سالم محسوب می شود و به غیر از اشتغالزایی سبب سلامت جامعه می شود اما بی تفاوتی به مشکلات پیش روی پنج میلیون کشاورز در ایران، سلامت جامعه نزدیک به ۸۰ میلیونی ما را تهدید می کند.

در این خصوص با قاسم محمدی عضو هیات رئیسه و سخنگوی کارگروه کشاورزی مرکز امور نمایندگی ادوار مجلس شورای اسلامی و کارشناس و صاحب امتیاز و مدیر مسئول نخستین نشریه کشاورزی کشور که حدود ۲۰ سال است در حوزه کشاورزی فعال است به گفت وگو پرداختیم.

وی معتقد است ایران از تسهیلات سازمان های جهانی کمترین بهره را برده و تحقق کشاورزی صادرات محور یک رنسانس می خواهد و تنها اقدام جهادی، کشاورزی ایران را نجات می دهد.

مشروح این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

کشاورزی ایران آهنگ هماهنگ با توسعه جهانی ندارد

چهارمین آسیب این است که کشاورزی ایران آهنگ هماهنگ با توسعه جهانی ندارد؛ سازمان های بین المللی و فرامنطقه ای با در نظر گرفتن تسهیلاتی برای روستاییان و کشاورزان برنامه های توسعه ای فراوان نوشته اند اما متاسفانه جمهوری اسلامی ایران باوجود پرداخت حق عضویت در بسیاری از این سازمان ها تاکنون نتوانسته بویژه در فائو یا بانک داری توسعه اسلامی از منابع و سرمایه گذاری های آن ها برای توسعه، ترویج و آموزش کشاورزی روستایی استفاده کند وتا امروز ضعیف ترین بوده است.

در بحث بهره وری و کیفیت تولید چه اقدامی شده است؟
بارها رهبری بر کشاورزی صادرات محور تاکید کردند و در برنامه های بالادستی توسعه کشور مانند برنامه پنجم و ششم توسعه و قوانین جاری کشاورزی و دستورالعمل ها و آیین نامه های دولت نیز بر آن صحه گذاشته شده اما زمانی این امر محقق می شود که زیرساخت بیمه، تامین آب، پشتیبانی، آموزش نیروی انسانی، ساماندهی فارغ التحصیلان کشاورزی در دل دولت به عنوان تشکل غیردولتی ایجاد شود.

سوال از همه مسئولان این است که چگونه در یک برنامه ضربتی۱۰ ساله جهادی پس از انقلاب اسلامی جهت محرومیت زدایی با منابع کم، با وجود جنگ تحمیلی و تحریم های گسترده از شرق و غرب، روستاها از زیرساخت هایی مانند راه، برق، آب شرب، مدرسه و سایر خدمات بهره مند شدند؟

ابتدای انقلاب، جهاد هر کجا که وارد شد موفق عمل کرد زیرا مدیریت بخش کاملا مردمی بود و مردم روستاها بکار گرفته شدند امروز نیز کار باید به کشاورزان و جوانان روستایی و فارغ التحصیلان واگذار شود اما آن ها هم اکنون از روستاها گریزان هستند.

در بسیاری از مواقع در بخش کشاورزی عقب هستیم و پیشرفت و توسعه حرکت جهادی می خواهد که امروز متوقف شده اگر مجدد آغاز شود در ۱۰ سال آینده کشاورزی ایران را نجات می دهد. 

همه مسئول هستیم و باید پاسخگو باشیم، همانگونه که رهبری گفتند کار جهادی همه با هم از هر گروه و نحله فکری موقع تلاش و خدمت به مردم باید دست به دست هم دهیم.

در بخش کشاورزی کار به مردم سپرده نشده که هیچ، هویت مردم هم زیر سوال رفته و روستاییان با کشاورزی معیشتی روزمره درگیر هستند و در صورتی که به مشکلات کشاورزان رسیدگی نشود تبعات ناگواری برای تغذیه مردم بوجود خواهد آمد. 

کشاورزی صادرات محور می تواند تا حد زیادی جایگزین صادرات نفت شود وبا اصلاح زیرساخت ها تولید رقابتی با قیمت تمام شده پایین، کیفیت بالا و مدل ارائه و بسته بندی مناسب بازارهای هدف خود را پیدا می کند

کشاورزی صادرات محور شعاری زیبا و طبل توخالی شده است

امروز کشاورزی صادرات محور شعاری زیبا و طبل توخالی است و برای تحقق آن نیاز به یک رنسانس و بیدارباش است و برنامه های مقطعی، اقتضایی، موردی ونقطه ای که هیچ کدام به هم متصل نیستند به توسعه کشاورزی کمک نخواهد کرد.

پس از انقلاب در روستاهای ایران جشن آسفالت، برق، آب شرب و گاز گرفته شده و امکانات فراهم و مدرسه تاسیس شده اما کشاورزی در آنجا کارآمد نشد زیرا همزمان با ارائه زیرساخت های خدماتی و اجتماعی، توجه به رکن اساسی آب، تولید، درآمد و بیمه تامین اجتماعی روستاییان نشد.

یکی از وظایف ما در کارگروه کشاورزی مرکز امور نمایندگی ادوار به عنوان بازو و اتاق فکر برای مجلسیان، رسیدگی به این مشکلات است.

دولت امروز برنامه مدون تعاملی خوب با مجلس ندارد واین کارگروه آماده همکاری با دولت و مجلس و سایر نهادهای فعال در بخش اقتصادی و توسعه ای کشاورزی برای انجام هرگونه مطالعات و تحقیق در این حوزه است.

صندوق های توسعه کشاورزی چه میزان یاری رسان کشاورزان هستند؟
این صندوق ها بر اساس ماده ۱۲ قانون ادغام وزارت کشاروزی در کشور شکل گرفته و فرصت استثنایی و اقدام بسیار خوبی برای خدمت به توسعه کشاورزی پایدار است. 

طبق قانون، ۵۱ درصد آن سهام کشاورزان، تولیدکنندگان، تعاونی ها واتحادیه های کشاورزی و ۴۹ درصد کمک دولت از فروش املاک و دارایی های بخش کشاورزی است که در اختیار کشاورزان برای توسعه و حمایت از زنجیره های تولید قرار می گیرد که باید سازمان جهاد کشاورزی استان ها در ساماندهی این اتحادیه ها، تعاونی روستایی در معاونت های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی و مجلس شورای اسلامی در قانونگذاری کمک کنند.

یکی از وظایف ما و شعار فائو امنیت غذایی است اما امنیت غذایی در ایران زیر سوال است و با یک اتفاقی یکباره مرغ در کشور به کیلویی ۱۳ هزار و گوشت گوسفند به ۶۰ هزار تومان می رسد یا برای آنفلوانزای پرندگان برنامه ریزی کلان نداریم و زمانی که بخش اعظمی از مرغداری های کشور را درگیر می کند، سپس برای آن فکر می شود.

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٣-١٣٩٧, ١١:۵۴

   

پر مبحث ترین ها