سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

راهکار مقابله با تحریم ها عمل به اقتصاد مقاومتی است

چاره ای نداریم جز این که دستمان را به زانوی خودمان بگیریم؛ پیام های رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی یک شعار نیست بلکه یک واقعیتی است.

 فاطمه محمدی

۱۹دی: در مورد بروز جنگ علیه ایران، کارشکنی های عربستان، تحریم ها و دلیل حمایت ایران از سوریه و راهکار مقابله با تحریم ها با محمد جواد جمالی عضو هیات رئیسه و دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به گفت وگو پرداختیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

برخی اخبار و شنیده ها حاکی ازاین است که آمریکا به طور پنهانی با برخی کشورها مانند عربستان صحبت هایی از جنگ علیه ایران دارد نظر شما در این مورد چیست؟ به نظر شما جنگ اتفاق می افتد؟

آمریکا همواره پس از انقلاب اسلامی، ایران را مانع اجرای سیاست های خاورمیانه ای خود و خطر بالقوه برای رژیم صهیونیستی می داند و مدام در صدد است ایران را بر زمین بزند روزگاری با کودتای نوژه، روزگاری با جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و زمانی هم با تهدیدهای امنیتی مختلف.

اگر آمریکا بداند که با متحدان منطقه ای خود وارد جنگی می شود که در آن پیروزی است و سریع نتیجه می دهد شک نکنید که این اقدام را انجام می دهد این که برای مسائل موشکی به ایران فشار وارد می کنند به این دلیل است که تجهیز موشکی را جزء موانع حمله به ایران می دانند.

 تجهیز ایران به فناوری های موشکی بازدارنده جنگ علیه ایران است و اگر در زمان جنگ عراق علیه ایران نیز این دستاوردهای موشکی را داشتیم صدام به خود اجازه نمی داد به ایران حمله کند هم اکنون هم اگر ایران از لحاظ نظامی قدرتمند نبود مانند بسیاری از کشورها به آن حمله می کردند.

قدرت بازدارندگی صنایع دفاعی ایران در حمله آمریکا و متحدانش به ایران بسیار تاثیرگذار است.

با توجه به کارشکنی های عربستان سیاست خارجی ایران با کشورهای منطقه بخصوص همسایه ها باید چگونه باشد؟

 همواره در سیاست خارجی کشورها از نظر اقتصادی و امنیتی همسایه ها دراولویت خاص قرار دارند؛ علی رغم این که عربستان بسیار به حق ملت ایران جفا کرده و بسیاری از حجاج ایران را به شهادت رساند و در جنگ تحمیلی علیه ایرا، کاملا با عراق هم پیمان بود و قسمت زیادی از هزینه جنگ را می پرداخت اما ایران از روی حسن نیت و به دلیل همسایگی و مسلمان بودن تا توانست چشم پوشی کرد اما مشکل عربستانی ها این است که خودشان تصمیم گیرنده نیستند و عوامل اجرایی آمریکا و انگلستان هستند.

 هر چه با عربستانی ها مذاکره داشته باشیم در نهایت سردمداران این دو کشور برای عربستان و بحرین تصمیم گیرنده هستند و حاکم تعیین می کنند و به معنای واقعی کلمه کد خدای این کشورها هستند.

به همین دلیل هم آن ها از لحاظ تبلیغاتی و مادی علیه ما اقدام می کنند اما ایران بارها اعلام کرده ما در کنار این کشورها و برادر هستیم و آن ها می توانند از قدرت و تجربه ایران برای ثبات امنیت خود استفاده کنند ودست دوستی ایران به روی کشورهای منطقه دراز است.  

در خصوص ارتباط ایران با سوریه چه نظری دارید؟

امنیت و منافع ایران و سوریه به هم گره خورده و این کشور در خط مقدم مبارزه با اسرائیل و منطقه راهبردی و بسیار حساس برای ایران به حساب می آید و روسیه نیز در این کشور کشته و تجهیزات می دهد زیرا آنجا اهداف درازمدت و منافع ملی همسایگان نیز تعریف می شود.

شاید کسی تصور نمی کرد بشار اسد با وجود این که جوان هم بود اینچنین مقاوم ایستادگی کند و با وجود هجمه های زیاد علیه وی و با توجه به این که خیلی کشورها به خود و خانواده اش پیشنهاد پناهندگی دادند اما به وصیت پدرش آقای حافظ اسد که به وی گفته بود در وقت مشکلات فقط تکیه ات به ایران باشد عمل کرد.

به نظر شما آیا در کنار تحریم ها، آمریکا به کارشکنی های دیگر ادامه می دهد؟

بله؛ ترامپ به نمایندگان خود در بانک ها و مراکز جهانی اعلام کرده که اجازه دسترسی به منابع مالی و تسهیلات را به ایران ندهند.

به غیر از تحریم هایی که این کشور علیه ایران وضع می کند به دیگر کشورهایی که بر آن ها سیطره دارد نیز اعلام می کند که ایران را تحریم کنند و زمانی که سپاه را تحریم می کند به دنبال این است که تحریم های ثانویه هم داشته باشد به این معنا که هر کس با سپاه همکاری کرد هم تحریم می شود.

برخی کشورهای اروپایی طرف آمریکا را در رابطه با برجام نگرفتند، به نظر شما این تعامل با ایران ادامه پیدا می کند؟

ما باید بدانیم که اروپا اگر مجبور به انتخاب بین ایران و آمریکا شود قطعا آمریکا را انتخاب خواهد کرد اکنون هم اروپاییان براساس منافع خود این تصمیم را گرفتند زیرا احساس می کنند که برجام باعث شده ایران به سلاح هسته ای دسترسی پیدا نکند و آنان امن هستند مطرح کردن مساله موشکی نیز به دلیل این است که تجهیز ایران به این دستاوردها را خطری برای امنیت خود می دانند.

در این شرایط که برجام با بدعهدی آمریکا مواجه شده و امیدی به همکاری اروپا و کشورهای منطقه نیست؛ چه اقدامی باید انجام شود؟

ما چاره ای نداریم جز این که دستمان را به زانوی خودمان بگیریم؛ پیام های رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی یک شعار نیست بلکه یک واقعیتی است.

دلیل تحریم های ایران توسط آمریکا هم وابستگی اقتصادی است و دلیل تحریم صادرات نفت ایران نیز این است که می دانند پول نفت در بودجه کشور ما است اگر اینگونه نبود کاری از پیش نمی بردند.

همه کشورها در حال حاضر پاشنه آشیل ایران را اقتصاد می دانند و دلیل این که در موضوعات نظامی وارد نمی شوند این است که ایران در این خصوص پاشنه آشیل ندارد.

همه مسئولان و جناح های سیاسی در این شرایط باید از اختلاف و دودستگی دست بردارند و فقط به منافع ملی فکر کنند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٣-١٣٩٧, ١۶:٢٢

   

پر مبحث ترین ها