سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بازار مسکن نیازمند نظارت بیشتری است

بازار مسکن نظارت بیشتری می خواهد و باید سامانه قیمت مسکن در استان ها راه اندازی شود.

فاطمه محمدی

۱۹دی: نبود نظارت کافی بر بازار مسکن و قیمت های دلبخواهی که بیشتر در دست مشاوران املاک است این بازار را از ثبات خارج کرده، به گونه ای که با گران فروشی هم هیچ کس حتی تذکر هم نمی گیرد.

هنوز سیستمی که بتواند در حوزه مسکن قیمت تعیین کند بوجود نیامده و این معضل بزرگی است و شرایط سختی را برای مردم بوجودآورده؛ به این منظور نظر شش تن از اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی را جویا شدیم.

محمد رضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی می گوید نبود سامانه درست قیمت گذاری شرایط را برای مردم سخت کرده است.

حسین هاشمی تختی نژاد دیگر عضو کمیسیون عمران مجلس نیز معتقد است که نرخ و چارچوبی بر اساس منطقه یا مصالح وجود ندارد برای برطرف شدن این ضعف، درخواست ما از وزارت راه وشهرسازی و دستگاه های نظارتی این است که نظارت را بیشتر کنند و با ایجاد سامانه ای که در محل های مختلف در استان ها قیمت خرید و اجاره مسکن متناسب با کیفیت ساخت و عمر ساختمان مشخص شود.

شادمهر کاظم زاده دبیر دوم کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز معتقد است پراکندگی آمار و اطلاعات تصمیم گیری را سخت کرده و مردم و مشاوران املاک بر اساس قیمتی که صلاح بدانند فروش را انجام می دهند که باید برای آن چاره اندیشی شود.

سید ابوالفضل موسوی بیدکی عضو کمیسیون عمران در پاسخ به این سوال خبرنگار ۱۹دی که آیا سامانه قیمت گذاری استانی در بخش مسکن می تواند موجب کاهش قیمت آن شود؟ می گوید سامانه ای مانند اسنپ در تاکسی رانی که قیمت ها را کنترل و کاهش داد در بخض فروش اتومبیل هم راه اندازی شده که در بخش مسکن هم هست اما تعدادش کم است و با افزایش آن تعادل قیمت ها بوجود خواهد آمد.

سیدحسین افضلی دیگر عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت و گو با خبرنگار ما بر خصوصی بودن این سامانه ها تاکید دارد و می گوید سامانه هایی از سوی شهرداری تهران و وزارت راه وشهرسازی راه اندازی شده که کمک رسان در تعادل بخشی به بازار است و فضای حیقیقی را برای همه مردم به نمایش می گذارد اما اینکه سامانه دولتی حد ومرز مشخص کند جواب نمی دهد.

وی با بیان اینکه قوانین حاکم به عرضه و تقاضا بستگی دارد و هیچ گاه ورود دستوری جواب نداده و نمی دهد می افزاید اقتصاد حاکم بر بازار پول، مسکن و سکه همه مولفه های دقیق علمی دارد که با شناخت همه مولفه ها باید عمل کرد زیرا با یک مولفه نمی توان به نتیجه رسید.

وی معتقد است سامانه نشان دهنده خانه خالی در کشور وجود ندارد که دولت بر آن عوارض ببندند باید برای این مشکلات تدبیری اندیشیده شود.

محمد دامادی دیگر عضو این کمیسیون در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی نظر متفاوتی دارد وی اعتقاد دارد در حوزه مسکن در هیچ جای دنیا نمی شود دستوری قیمتی را بالا یا بخصوص پایین آورد بلکه فضای اقتصادی مناسب در کشور و بالا بردن قدرت خرید مردم کمک کننده است و لازمه آن حمایت دولت از تولید کننده بخش مسکن است به گونه ای که سازندگان مسکن را به عنوان تولید کننده در نظر بگیرند و به منظور خانه دار شدن مردم باید تسهیلات به اندازه قدرت خرید آنان پرداخت شود.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٣-١٣٩٧, ١۶:۴٢

   

پر مبحث ترین ها