سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت وگو با 19دی: کنکور 98 تستی برگزار می شود

حق داوطلبان کنکور مدرسه هدایتی ضایع نمی شود

سال 98برای داوطلبان نظام قدیم و جدید دو نوع سوال می دهیم که برداشت اشتباه به دو نوع سوال تستی و تشریحی شده بود.

فاطمه محمدی

19دی: خبرهایی مبنی بر تصمیم یکباره برای تغییر در شیوه برگزاری کنکور سال 98 به شیوه تستی و تشریحی سبب نگرانی دانش آموزان و خانواده های آنان شد زیرا برخی چند سال برای حضور در ماراتن سال 98 کلاس های مختلفی شرکت کرده و کتاب های آن را مطالعه کرده بودند لذا به سراغ ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور رفتیم.

وی با بیان اینکه برداشت اشتباهی از صحبت های من شده بود گفت:‌ دو نوع سوال از مطالب مختلف درسی است که هر دو تستی است

·         شیوه برگزاری کنکور 98 که مقررشد دو نوع تشریحی و تستی برگزار شود تکذیب شد؟

ما گفتیم درسال 98برای داوطلبان نظام قدیم و جدید دو نوع سوال می دهیم که برداشت اشتباه به دو نوع سوال تستی و تشریحی شده بود درحالی که به دلیل تغییرات نظام آموزش متوسط و اینکه از سال آینده پیش دانشگاهی نداریم، برای داوطلبان از نظام آموزشی (6-3-3) یک نوع سوال و برای داوطلبان نظام آموزشی پیش دانشگاهی و پیش از آن یک نوع سوال دیگر طراحی می شود و برای دو گروه سوال ها تستی است.

سال 98، خروجی های نظام آموزشی متوسطه جدید فارغ التحصیل می شوند و کسانی که پیشتر فارغ التحصیل شدند مطالب جدید را نخوانده اند لذا جای نگرانی برای دانش آموزان نیست.

تغییرات آزمون سراسری برای سال 98 به دو موضوع اشاره دارد که یکی از آن ها تغییرات نظام آموزش متوسطه و دیگری درصد سوابق تحصیلی است.

·         درصد تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 98 مشخص شده است؟

این امر پس از تصویب شورای سنجش و پذیرش دانشجو به اطلاع داوطلبان کنکور می رسد.

·         حذف کنکور برای سال 98 هم محقق نمی شود؟

با همکاران آموزش وپرورش باید بررسی شود و سوابقی که باید جایگزین کنکور شود طی برنامه زمانی اعلام شود اما قطعا برای رشته ها و دانشگاه های پرمتقاضی در سال 98 بعید می دانم این اقدام انجام شود.

برای بیش از 85 درصد رشته ها کنکور حذف می شود  

در سال جاری برای 83 درصد رشته ها کنکور حذف شده بود و برای سال 98 سعی ما بر این است که حذف کنکور را برای بیش از 85 درصد رشته ها داشته باشیم

·         اقدامی شده که از متقاضیان و مزایای رشته تجربی کاسته شود که دانش آموزان صرفا به دلیل مباحث مالی به این رشته گرایش پیدا نکنند؟

بحث رشته تجربی موضوع وزارت علوم، سازمان سنجش و آموزش وپرورش نیست بلکه موضوع اجتماعی و ملی است و عوامل مختلفی سبب شده که دانش آموزان به سمت رشته تجربی بروند.

 نمی شود با دستور و تصویب قانون مانع انتخاب دانش آموزان شد باید ایجاد اشتغال برای سایر رشته های دانشگاهی دستور کار باشد اگر اشتغال برای همه رشته ها متعادل شود از گرایش یکباره به رشته تجربی کاسته می شود.

دو بحث طبقه اجتماعی و اشتغال سبب شده که داوطلبان به رشته تجربی گرایش پیدا کنند و حذف کنکور این مساله را حل نمی کند بلکه نشان می دهد که چنین اتفاقی در کشور رخ داده است لذا باید تلاش ما از پیش از کنکور و از آموزش متوسطه آغاز شود.

 بخصوص باید به سمت اجرای سند بنیادین آموزش وپرورش که درآن هدایت تحصیلی به صورت جدی بحث شده برویم که تراکم دانش آموزان به سمت علوم تجربی کاهش پیدا کند.

·         چه نهادهایی در این امر می توانند کمک رسان باشند؟

مجلس شورای اسلامی، دولت، شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت آموزش وپرورش، وزارت بهداشت و همه حوزه هایی که درگیر هستند باید کمک کنند این مساله مهم حل شود.

·         در خصوص تخلف در برگزاری آزمون سراسری در قم که جمعی از داوطلبان خواهر گروه علوم تجربی آزمون سراسری نسبت به زمان بندی نامناسب در یکی از حوزه‌ های امتحانی (دبیرستان هدایتی) اعتراض کردند، چه اقدامی می شود؟

در این حوزه امتحانی پانصد دانش آموز خواهر گروه علوم تجربی ثبت نام کرده بودند که 450 نفر آنان در جلسه حاضر بودند که به علت اشتباه مجریان برگزاری آزمون دانش آموزان می گویند 10 دقیقه و حوزه به ما گزارش دادند که 7 دقیقه زودتر از موعد قانونی اقدام به جمع آوری پاسخ نامه دفترچه آزمون کردند.

ما با اعتراض بحق این داوطلبان مواجه شدیم و از سوی سازمان سنجش این قول را به داوطلبان می دهیم که این سازمان با استفاده از روش های علمی و آماری در نمره دهی آنان، این تاخیر زمانی را منظور خواهد کرد و حداکثر مساعدت را انجام می دهد که حقی از این داوطلبان ضایع نشود اصلا نگران نباشند.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠۴-١٣٩٧, ١٩:١٩

   

پر مبحث ترین ها