سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اظهارنظرها درباره سخنان ذوالنور

نظرات نماینده های مجلس و دولت در مورد اظهارات جنجالی نماینده قم.

 

فاطمه محمدی

19دی: پنجم تیرماه مجتبی ذوالنوری نماینده قم در مصاحبه ای بیان کرد که «وقتي آقاي اوباما در جريان بحث برجام تصميم گرفت به آقايان (اعضاي دولت و نزديکان به آن) حال بدهد به دوهزارو 500 نفر از ايرانيان تابعيت اعطا کرد و برخي آقايان و مسئولان با يکديگر مسابقه گذاشتند که فرزندانشان جزء اين دوهزارو 500 نفر باشند. امروز اگر اين افراد از آمريكا خارج شوند، مشخص مي‌شود که چه کساني زدوبند دارند و منافع ملي را به آب‌نبات آمريكا مي‌فروشند»

این موضوع واکنش هایی را دنبال داشت تا جایی که به سرعت در شبکه خبري فاکس‌نيوز که جزء معدود رسانه‌هاي هوادار ترامپ است بازنشر شد و ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز از این حرف علیه ایران سوءاستفاده کرد

دونالد ترامپ در صفحه توئیتر خود در این ارتباط نوشت: به تازگی مشخص شده که دولت اوباما در جریان مذاکرات وحشتناک بر سر توافق هسته‌ای با ایران به ۲۵۰۰ ایرانی شامل مقامات دولتی حق شهروندی اعطا کرده است، چقدر این مساله بد و بزرگ است.

البته این اظهارنظر نخستین‌بار حدود یک سال ونیم پیش مطرح شد. ولی تکرار آن از زبان چهره بانفوذ محافظه‌کاران مخالف حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، آن را دوباره و با اهمیتی بیشتر مطرح کرده است.

در مورد درستی یا نادرستی این اظهارات نظر نماینده های مجلس شورای اسلامی و مقامات آمریکایی و دولتی درادامه می آید:

محمد ابراهیم رضایی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در خصوص دادن تابعیت آمریکا توسط اوباما به دو هزار و 500 ایرانی در گفت وگو با خبرنگار 19دی گفت: من از درستی یا نادرستی این موضوع هیچ اطلاعی ندارم زمانی که شنیدم تعجب کردم در کمیسیون هم چنین چیزی مطرح نشده بود که اطلاعاتی به گوش ما رسیده باشد.

شوشتری دیگر عضو کمیسیون امنیت ملی نیز دراین باره به خبرنگار ما گفت: قرار شد درستی یا نادرستی این اظهارات توسط سخنگو یا رئیس کمیسیون مطرح شود لذا من صحبت نمی کنم.

بهروز نعمتی عضو هیات رئیسه مجلس نیز در گفت و گو با خبرنگار این روزنامه در این خصوص ابراز بی اطلاعی کرد.

محمود صادقی دیگر نماینده مجلس نیز در گفت وگو با ما گفت: از این موضوع بی اطلاع هستم و ظاهرا آقای ترامپ هم به استناد سخن ایشان مدعی امر شده است.

محمدرضا نجفی نیز دراین باره گفت: اعطای تابعیت آمریکا به 2500 ایرانی دور از ذهن است و جهت شفاف سازی باید دستگاه‌های مسئول ورود کنند.

وی با بیان اینکه صحبت‌های عجولانه خلاف منافع و مصالح ملت است، گفت: دستگاه‌های مسئول و نظارتی باید اعطای تابعیت به 2500 ایرانی در زمان مذاکرات برجام را بررسی کنند و جهت روشن شدن اذهان، نتایج این بررسی را به استحضار مردم برسانند زیرا اگر چنین امتیازاتی گرفته شود ازنظر من هم مذموم و نادرستی است و به‌هیچ‌وجه درشان و حق جمهوری اسلامی، مدیران جمهوری اسلامی و مردم ایران نیست.

حشمت‌الله فلاحت‌پيشه رئيس کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي در این باره گفت: آمار دادن دو هزار و500 حق شهروندی به مقامات ایرانی دروغ محض است و از طرح چنين مباحثي در شرايط کنوني متأسف هستيم زیرا چهره ایران را در نظام بین الملل تخریب می کند.

وی ادامه داد: آقای ذوالنور هيچ سندي دراين‌باره ندارند؛ بحث دروغي بود که دستاويز دروغگوي بزرگتری شد زیرا ترامپ با دروغ سازی سیاست ضد ایرانی را پیش می برد و برخي دروغ‌ها داخل ايران منتشر مي‌شود.

فلاحت پیشه بيان کرد: ما به پاک‌دستي ديپلمات‌هاي ايراني ايمان داريم و معتقديم اين افراد امانتداران سياست خارجي کشور بوده و در برجام هم زحمات بسياري کشيدند. کمااينکه مقام معظم رهبري هم از سياست خارجي و ديپلمات‌هاي ايراني در جريان مذاکرات برجام بارها قدرداني کردند.

وی تصریح کرد: تحقیق و تفحص از دو تابعیتی‌ها تنها کاری بود که در مورد دوتابعیتی‌ها در مجلس صورت گرفته و حدود ۱۰۰ نفر را شامل می‌شود و از این میان حداکثر ۱۰ نفر از آنها تابعیت مضاعف آمریکایی داشتند که رقم ناچیزی در بین مدیران کشور است وترامپ براي توجيه نقض عهدي که در عرصه ديپلماتيک به آمريكا ضربه زد، دست به چنين کارهايي مي‌زند اما نکته مهم اينجاست که ما در داخل کشور نبايد با برخي رفتارها و گفتارهاي نسنجيده به اين وضع دامن بزنيم.

وی افزود: من با آقاي ذوالنور در اين باره صحبت کردم، ايشان هيچ سندي در اين باره ندارند.

مسعود گودرزی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز گفت: با آقای ذوالنور در این رابطه صحبت کردم. ایشان گفتند که چنین توافقی صورت گرفته اما مکتوب نبوده است؛ بلکه فقط یک توافق نانوشته میان طرفین صورت گرفته است.

وی ادامه داد: اگر اصل موضوع این توافق صحت داشته باشد، اتفاقی نادرست رقم خورده و لازم است که شخص وزیر امور خارجه پاسخگو باشد و اگر این موضوع صحیح نباشد، لازم است در این رابطه شفاف‌سازی شود.

وی بیان کرد: بخشی از برنامه دشمنان این است که نوعی بی‌اعتمادی میان جامعه ایران و حاکمیت ایجاد کند. متاسفانه هم‌اکنون این بی‌اعتمادی نسبت به حاکمیت وجود دارد و ما حتما موضوع را در کمیسیون امنیت پیگیری می‌کنیم و حتما از وزیر امور خارجه هم سوال می‌کنیم.

سیدحسین نقوی‌حسینی می‌گوید: «نمی‌دانم. تا به حال نشنیده‌ام. از خودش بپرسید. نه تایید می‌کنم، نه تکذیب! اما مسوولان مذاکره‌کننده همان زمان تاکید داشتند که بخشی از مذاکرات محرمانه است و طبیعتا ما از این بخش‌های محرمانه مطلع نیستیم.

محمد جواد ابطحی عضو فراکسیون ولایی در این خصوص گفت: اگر آقای ذوالنوری آن مطلب را بیان نمی‌کرد، ترامپ در نهایت می‌گفت و در این شکی نیست. اینکه ما اطلاع داشته باشیم که آنها چه کاری خواهند کرد، خوب است. اگر همان زمان که آقای ذوالنوری گفتند که 2500 نفری در زمان مذاکرات، تابعیت آمریکا گرفتند مسئولین واکنش نشان می دادند ترامپ این حرف را نمی‌زد.

وی گفت: اگر ما حساسیت نشان ندهیم و چشممان را ببندیم مشکلات در آینده بیشتر هم خواهد شد. اتفاقا وزارت اطلاعات و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ما باید ورود پیدا کنند و دولت هم تاکنون این موضوع را تکذیب نکرده است.

ابطحی ادامه داد: دو تابعیتی‌ها و وابستگانشان که در خارج از کشور هستند، مانع تصمیم‌گیری برخی از مقامات دولتی ما شده‌اند.

اما دیروز پس از ایجاد موج گسترده واکنش های داخلی و خارجی آقای ذوالنور گفت: هر وقت یقه‌مان را گرفتند اسناد را رو می‌کنیم.

وی در پاسخ به اینکه سوالات بسیاری در این رابطه مطرح است، گفت: «بله! سوال که زیاد است. از دیشب تا به‌حال بیش از ٥٠ خبرنگار ایرانی و خارجی تماس گرفته‌اند اما اگر موافق باشید، در فرصتی دیگر گفت‌وگو کنیم.

شکايتي مطرح نيست 

محمدجواد جمالي، سخنگوي هيئت نظارت بر رفتار نمايندگان در اين مورد گفت «تاکنون شکايتي از مجتبي ذوالنور، نماينده قم در مورد ادعايش به اين هيئت ارائه نشده ، از همين رو، هيئت نظارت نمي‌تواند رأسا وارد بررسي پرونده‌اي شود.

ذوالنور، یا ادعایش را ثابت کند یا استعفا بدهد

خبرگزاري برنا متعلق به وزارت ورزش و جوانان در این باره نوشت:اين ادعا، اعتماد مردم را نشانه گرفته و کليت جمهوري اسلامي را در مظان اتهام قرار داده، آقاي ذوالنور يا اسنادي دارد که اين اتفاق رخ داده و موظف است آن را منتشر کند تا مسببين آن مجازات و کساني که از اين امکان استفاده کرده‌‌اند برکنار شوند يا سندي ندارد که بايد از مجلس استعفا دهد، اينکه يک نماينده مجلس با سوءاستفاده از رأي مردم به اعتماد آنها خيانت کند نه‌تنها بخشودني نيست بلکه مستحق برخورد جدي است.

طبق جدول‌های سالانه تعداد افراد شهروند شده در دو سال آخر دولت باراک اوباما، یعنی از سال سرگرفتن توافق هسته‌ای تا پایان ریاست‌جمهوری او، نه فقط افزایش قابل‌توجهی در شمار ایرانیانی که گرین‌کارت و یا شهروندی آمریکا را گرفته‌اند ٨٣٧ نفر کمتر شده است.

حتی اگر منظور مجتبی ذوالنور از "اعطای تابعیت آمریکا" در واقع دادن اقامت دائمی (گرین‌کارت) بوده، که می‌تواند ظرف پنج سال به گرفتن شهروندی آمریکا منجر شود، باز هم افزایش قابل‌توجهی در آمار سه سال آخر دولت اوباما نمی‌توان دید.

شمار افراد متولد ایران که در سال ۲۰۱۴، ۱۱۶۱۵ نفر بوده که در سال ٢٠١۵ به ۱۴۹۹ نفر افزایش یافته اما در فاصله سال ٢٠١۵ یعنی (سال سرگرفتن توافق، تا سال ٢٠١۶ (سال آخر دولت اوباما)، شمار افراد متولد ایران که گرین‌کارت آمریکا گرفتند، ١٨۴ نفر بیشتر شده است.

واکنش مقامات آمریکا   

«هيدر نائورت» سخنگوي وزير خارجه آمریکا در مورد اينکه آيا وزارت خارجه آمريكا اطلاعاتي درمورد ادعاي اخير ترامپ درخصوص اعطاي شهروندي به دوهزارو 500 ايراني در دوران اوباما دارد يا خير، گفت: بله من اين گزارش‌ها را اوايل امروز مشاهده کردم. من با چيزي که شما مي‌گوييد از نزديک آشنا هستم و خبر دارم. اين پرونده در وزارت امنيت داخلي است. وزارت خارجه به اتباع ساير کشورها شهروندي اعطا نمي‌کند و در نتيجه شما را به اين وزارتخانه ارجاع مي‌دهم.

اما مقامات قبلي اين توييت را اشتباه و ساختگي مي‌خوانند.

 «ماري هارف» سخنگوي وزارت امور خارجه آمريكا در دوران رياست‌جمهوري باراک اوباما اين پيام توييتري ترامپ را «ساختگي» دانست.

«جف پرسکات»، عضو ارشد شوراي امنيت ملي اوباما نيز به شبکه «سي‌بي‌اس‌نيوز» گفت: «اين اتهام مزخرف و اساسا اشتباه است. هيچ‌کس نبايد اين را ناديده بگيرد که دونالد ترامپ در حال تکرار طوطي‌وار(خبر) فاکس‌نيوز است که به ادعاهاي يک(نماينده) تندرو ايراني پرداخته است».

«بن رودز»، معاون مشاور امنيت ملي آمريكا در دوران رياست‌جمهوري اوباما نيز اين‌گونه به ادعاي ترامپ و ذوالنور واکنش نشان داد. «اين يک دروغ بزرگ است. اين حقيقت ندارد. من حدس مي‌زنم که اين حرف از ماشين رسانه تبليغاتي ترامپ آمده است».

«جان کربي»، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريكا در سال‌هاي ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ در پيامي توييتري نوشت: «اشتباه است و من نمي‌دانم که کدام‌يک دردسرسازتر است... اينکه رئيس‌جمهور به‌طور عمد اظهارات يک تندرو ايراني را بيرون مي‌کشد يا اينکه براي تأييد صحت اين مسئله آن را با نزديکانش بررسي نمي‌کند. خداي من، اين کار فقط به يک تماس تلفني نياز داشت».

این موضوع از پایه دروغ است

 آقایان اگر اسامی دارند منتشر کنند

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشور نیز با تکذیب ادعای مطرح توسط این نماینده مجلس در مورد دریافت ۲۵۰۰ گرین کارت در مذاکرات هسته‌ای گفت: این موضوع از پایه دروغ است.

گفت: بنده که مذاکرات را انجام دادم این خبر را تکذیب می‌کنم. از پایه دروغ است؛ هیچگاه این گونه مباحث (حتی درخواست مشروعی مثل لغو محدودیت تحرک دیپلمات‌های ایرانی در سازمان ملل متحد) در مذاکرات و یا حواشی آن و یا به هر نحو دیگری مطرح نشده است. وی ادامه داد: اگر دوستان آقایان دلواپس بدون اطلاع مذاکره کنندگان چنین امتیاز عجیب و غیرمعمولی را از آمریکا گرفته‌اند (که به گفته روز گذشته سخنگوی وزارت امور خارجه ترامپ حتی مسئولیتش با وزارت خارجه که طرف مذاکره ما بود نبوده و نیست) که این قدر با اطمینان از آن سخن می‌گویند بحث دیگری است. خوب است اسامی این افراد را منتشر کنند.

حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس‌جمهور هم درباره ادعای ذوالنور اظهار بی‌اطلاعی کرده و می‌گوید: هنوز با ذوالنور صحبت نکرده‌ام. باید ببینم مستندات و ادله‌اش چیست و بر چه اساس این مساله را مطرح کرده. قاعدتا ما به نماینده‌ای که چنین ادعایی را مطرح کرده، مراجعه می‌کنیم و اسنادش را دریافت و برای بررسی و انجام استعلامات به دستگاه مربوطه می‌فرستیم و نهایتا نتیجه را برای بررسی تقدیم هیات رییسه مجلس می‌کنیم.

مردم در راستای منافع ملی کشور خواستار شفافیت و سخن گفتن صریح مسئولان در این مورد و موارد مشابه هستند و و همه مردم ایران به عنوان خواستار این هستند که آقای نماینده اسناد و مدارکی که در اختیار دارند را منتشر کنند.

 

 

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠۴-١٣٩٧, ٠۵:٢٢

   

پر مبحث ترین ها