سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تالار قالی چشم انتظار افتتاح

نمایشگاه دائمی فرش قم ۸۵ درصد پیشرفت داشته و دستگاه های تامین کننده زیرساختی استان، اصلی ترین مسببان تاخیر در اتمام این پروژه ملی بوده اند.

 فاطمه محمدی

۱۹دی: نمایشگاه دائمی فرش قم از مصوبات سفر مقام معظم رهبری به قم در سال ۸۹ بود تا در زمینی به مساحت دو هکتار و زیربنای نمایشگاهی شش هزار و۴۰۰ مترمربع احداث شود.

 این مرکز از ظرفیت های مهم برای صادرات بیش از۸۰ میلیون دلاری فرش قم به عنوان صادر کننده برتر کشور و نزدیک به ورودی شهر قم است که ویژگی های منحصر به فردی مانند در مسیر شاهراه مواصلاتی ۱۷ استان، در مسیر پایتخت تا اصفهان و نزدیکی به فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) می تواند آن را قطب تجاری و مرکز تخصصی فرش ابریشم کشور کند تا با قیمت کمتر وبدون واسطه این کالای اصیل را به دست مصرف کننده برساند.

تاخیر هفت ساله در ساخت آن نارضایتی دوستداران صنایع دستی و اهالی فرش را به دنبال داشته و به جایی رسیده که پای آبروی مسئولان این شهر برای ساخت آن به عنوان یک پروژه ملی در میان است.

 در خصوص ویژگی ها، نحوه هزینه کرد، درصد پیشرفت و دلایل تاخیر در ساخت نمایشگاه فرش ابتدا به سراغ امیر محمدی چهر معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت رفتیم که گفت وگوی خبرنگارما با وی را در ادامه می خوانید:

پیشرفت ۸۵ درصدی نمایشگاه دائمی فرش قم

نمایشگاه فرش چه وضعیتی دارد؟

 ۸۵ درصد آن تکمیل شده و تا شهریورماه همزمان با هفته دولت افتتاح می شود. ساختمان اصلی (سوله) داخل نمایشگاه ۹۰ درصد ومحوطه سازی و زیباسازی اطراف نمایشگاه ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

ویژگی های ظاهری ساختمان به چه شکل است؟

شکل ساختمان خاص و از نقوش قالی الهام گرفته شده است؛ سقف آن حالت قوسی دارد که قالیچه ای مواج را نشان می دهد، دیوارهای بیرونی طراحی گل های شاه عباسی، کف رمپ مدل دم طاووسی و کف نمایشگاه مانند نقشه محرمات قالی طراحی شده است.

 از نظر مکانی و چشم انداز نیز بهترین نقطه کشور برای این نمایشگاه در نظر گرفته شده و نرسیده به عوارضی جاده کاشان و از پنج کیلومتری جاده تهران خودنمایی می کند. 

نمایشگاه فرش با پیش بینی حدود ۱۷ میلیارد تومان هزینه، چقدر به رونق فرش کمک می کند؟ 

یکی از راه های رونق فرش، ایجاد نمایشگاه و جذب توریست است دو شرکت توریستی وعده آوردن چهار هزار توریست را به ما داده اند.

 اگر نمایشگاه دائمی شود و تنها سالانه دو هزار تخته فرش با قیمت واقعی به توریست ها فروخته شود اشتغال شش هزار بافنده تثبیت می شود و با سوق دادن ثروتمندان به این مکان برای خرید فرش با قیمت مناسب، بازار فرش رونق می گیرد و احتمال گشایشی برای فرش قم است.

۴۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در حوزه قالیبافی استان فعال هستند که حفظ اشتغال آن ها بسیار مهم است امیدورایم با راه اندازی نمایشگاه بتوان از موقعیت استان قم در جذب توریست بخصوص توریست های مذهبی استفاده کرد که نقش موثری در تثبیت اشتغال بافندگان و دست اندرکاران قالیبافی دارد.

شرایط خرید توریست مانند وجود کارتخوان هایی که کارت آنان را بخواند در این نمایشگاه فراهم است؟ 

اصفهان هم این مشکل را دارند برخی جاها ای تی ام(خودپرداز عابربانک و آنی بانک) هایی گذاشته اند برای این نمایشگاه هم فکری خواهیم کرد که مشکلی نباشد. 

 

دستگاه های تامین کننده زیرساختی استان، اصلی ترین مسببان تاخیر در اتمام  پروژه ملی نمایشگاه دائمی فرش

مشروح گفت وگوی ما با احمد الله وردی زاده لداری مسئول دبیرخانه شورای نطارت سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و کارشناس مسئول بودجه  سازمان صنعت، معدن و تجارت در  سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز در ادامه می آید:

چرا ساخت نمایشگاه فرش قم با تاخیر مواجه شد؟

این پروژه مقرر بود به مدت دو سال با تامین شش میلیارد اعتبار به صورت مساوی توسط  دفتر مقام معظم رهبری ، وزارت صنعت و استانداری ساخته شود. اما از آنجا که پیشنهاد دهندگان، طرح اولیه ایی از آن نداشته اند برآوردهای اولیه فقط در حد پیش بینی بود اما با شروع کار مشخص شد برای اتمام پروژه به اعتباری بیش از مقدار اولیه پیش بینی مذکور مورد نیاز می باشد. ضمن آنکه آن پیش بینی با پیش فرض همکاری همه جانبه سایر دستگاه های اجرایی و اتمام طی دو سال (90 الی 92)انجام شده بود.

مشکل اصلی سر راه این پروژه چه بود؟

 مشکلات ساختاری وجود داشته و بعضی از آنها همچنان باقی است. چرا که  در مصوبه قید شده بود «با همکاری سایر دستگاه های استان» اما تاخیر در ساخت نمایشگاه دائمی فرش به این دلیل است که دستگاه های مورد نظر نه تنها همکاری نکرده اند بلکه گاهی سنگ اندازی نیز کرده و می کنند. زیرا  تعدادی از مدیران و کارشناسان دستگاه های اجرایی مسئول  فراهم کننده زیرساخت ها دارای دیدگاه های بخشی و استانی هستند و ملی نمی اندیشند.

تعدادی از این دستگاه ها نه تنها باری را در راه این پروژه برنداشتند بلکه حتی سربار این پروژه شدند. اگر نیاز باشد می توانم با دلیل و سند این موضوع را ثابت کنم. یکی از آثار این رفتارها کاهش انگیزه مسئولان دفتر مقام معظم رهبری در ادامه همکاری با این پروژه است. این در شرایطی است که دفتررهبری تاکنون بیش از دو برابر تعهدات اولیه خود برای این پروژه تامین اعتبار نموده است.

برای این پروژه چقدر هزینه شده وتکمیل آن چقدر بودجه می خواهد؟ 

تا پیش از سال ۹۶، هشت میلیارد و ۶۲۵ میلیون تومان برای بخش های مختلف این پروژه هزینه شده و در سال ۹۶ نیز ۷۰۲۵۰ میلیون ریال اعتبار برای پروژه  مصوب و با اختصاص ۵۴ درصد تخصیص تا پایان سال مالی کل اعتبار هزینه شده برای این پروژه به مبلغ ۱۲۴۲۰۸ میلیون ریال می رسد.

 در ارتباط با این مصوبه سفر مقام معظم رهبری تنها مسئولان و کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، سازمان صنعت، معدن و تجارت و استانداری پیگیر کار بوده و هستند.

از نظر تامین اعتبار، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تاکنون نهایت تلاش خود را نموده و تا حالا به جای دو میلیارد تومان تعهد اولیه استانی پنج میلیارد تومان برای پروژه از منابع مختلف استانی تامین اعتبار و هزینه نموده و در صورت نیاز به اعتبار بیشتر نیز از هیچ گونه تلاشی دریغ نخواهد کرد تا این پروژه هر چه زودتر به بهره برداری برسد.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠۴-١٣٩٧, ١٢:۴٧

   

پر مبحث ترین ها