سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

ایران پیروز نبرد اقتصادی می شود

بروز شده : ٩-٠۵-١٣٩٧, ١٢:۵١    نسخه چاپی    
ایران پیروز نبرد اقتصادی می شود زیرا بخش عمده اختلال در بخش اقتصاد، داخلی ناشی از جنگ روانی است که این اخلال در اقتصاد ایران شش ماه دیگر برطرف می شود.

فاطمه محمدی

۱۹دی: وضعیت اقتصادی ایران در سه ماه اخیر و افزایش محسوس قیمت ها ما را برآن داشت تا با ابوالفضل حسن بیگی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و نماینده اصولگرای دامغان به گفت وگو بپردازیم.

وی معتقد است بخش عمده اختلال در بخش اقتصاد، داخلی و جنگ روانی است که برخورد قاطع قوه قضاییه و وحدت مردم مانع ادامه این وضعیت خواهد شد.

 مشروح این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

·         به نظر شما وضعیت سیاسی کشور با توجه به تحریم هایی که هست به چه شکل پیش می رود؟

در طول ۴۰ سالی که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید همواره آمریکایی ها تلاش کردند نظام شاهنشاهی که زیر سلطه آنان باشد را روی کارآورند و با بهانه های مختلف تحریم ها را ادامه دادند.

از تحریم هایی که به دلیل اشغال سفارت آمریکا توسط دانشجویان خط امام صورت گرفت تا تحریم های جدید مانند داماتو؛ زمان جنگ نیز در هر مقطعی که رزمندگان ایران پیروز می شدند آمریکایی ها هر زمان می خواستند به عراق چراغ سبز و قوت قلبی دهند تحریم جدیدی بر ایران تحمیل می کردند.

دوران یکه تازی آمریکا گذشته است

·         شرایط جهانی به چه شکل است و آیا ایالات متحده می تواند به یکه تازی خود ادامه دهد؟

نه؛ نخست اینکه خوشبختانه جهان چند قطبی و شوروی تجزیه شده و دوران اینکه اعلام کردند ما تک خدای دنیا هستیم گذشته است لذا آمریکایی ها نمی توانند نظراتشان را بر جمهوری اسلامی تحمیل کنند.

دوم اینکه نفت از چهار تنگه استراتژیک و ژئواستراتژیک هرمز، باب المندب، جبل الطارق و کانال سوئز عبور می کند که در اختیار مقاومت است واگر فشار بیش از حد به ایران بیاورند هر نوع انتقال نفت از این تنگه به صفر می رسد و صدور کالا با چالش جدی مواجه می شود

·         به نظر شما یمن هم باب المندب را می بندد؟

با توجه به برخوردهای خصمانه ای که عربستان سعودی با یمنی ها داشت آنان می توانند تنگه را ببندند

در صورت ادامه تحریم هاآمریکایی ها در هیچ شرایطی نمی توانند تامین نفت دنیا را تضمین کنند و با این شرایط  اگر مشکلی پیش آید مصرف کننده های انرژی بخصوص اروپایی ها و چینی ها باید نفت بشکه ۳۰۰ و ۴۰۰ دلار را خریداری کنند.

·         چقدر احتمال دارد که یمن تنگه را ببندد؟

یمنی ها در چند هفته گذشته کشتی های عربستان سعودی را مورد هدف قرار دادند و نفتی که عربستان از این تنگه عبور می دهد با مخاطراتی همراه شده این کشور هم اکنون نگران عبور از این تنگه است است و قصد رفع وترک مخاصمه را هم ندارد و همواره مخاصمه را ادامه می دهد.

 یمنی ها می توانند با این اقدام پاسخ محکمی به همه تهدیدها و تهاجم های عربستانی ها بدهند.

آمریکایی ها با داشتن قدرت موشکی ایران بیهوده بر طبل مخالفت می کویند

·         در این شرایط قدرت موشکی ایران چه میزان کمک کننده است؟

قدرت موشکی و بنیه دفاعی رزمندگان اسلام به گونه ای است که آمریکایی ها باید بدانند که بیهوده بر طبل مخالفت  می کوبند.

شاهد هستیم که مردم دنیا، ایران را به عنوان قدرت و بازیگر ویژه در سطح بین المللی و قدرت اول منطقه می شناسد اما آمریکایی ها در خاورمیانه و غرب آسیا منزوی و فراری شدند و پایگاه هایشان تبدیل به زندانی برای سربازان آمریکایی شده و نمی توانند اجماع بین المللی بوجود آورند.

اقدامات ترامپ جمهوری خواهان را شکست می دهد

·         موصع اروپا، روسیه و چین چگونه است؟

چینی ها و روس ها اعلام کردند که در چارچوب سازمان ملل عمل خواهند کرد و برخی کشورهای اروپایی اعلام کردند که  در شرایط کنونی قادر به ایستادن در مقابل ایران نیستند و همه شواهد نشان می دهد که در این نبرد ایران پیروز خواهد شد.

حزب  دموکرات ایالات متحده هم که تلاش کردند برجام را به نتیجه برسانند، به جمهوری خواهان هشدار می دهند با آوردن ترامپ سر کار با شکست مواجه می شوید.

اقدامات ترامپ سبب شده که آمریکا در سطح بین المللی و در سطح منطقه نسبت به گذشته منزوی شود و حنای آنان رنگی ندارد و طبق تحقیق با اقدامات آنان قیمت نفت به بیش از ۸۰ دلار خواهد رسید و لذا رفاه عمومی در آمریکا با مشکل مواجه و بنزین گران می شود و حزب جمهوری خواه شکست می خورد و حزب دموکرات به پیروزی می رسد.

با توجه به اینکه انتخابات مجلس آمریکا نزدیک است، برخوردهای خصمانه و مضحک ترامپ مرگ حزب جمهوری خواه را نزدیک می کند.

وفاق اجتماعی فشار اقتصادی را کاهش می دهد

با فرمان رهبر معظم انقلاب که سران قوا باید در کنار هم بنشینند و وحدت ملی به حد اکمل برسد و وفاق ملی مقابل آمریکا بوجود آید شاهدیم امروز مردم، مسئولان و نیروهای مسلح زیر پرچم فرمانده کل قوا ایستاده اند و از سوی دیگر همپیمانان آمریکا و یاران ترامپ مدام وی را نصیحت می کنند که وارد برخورد خصمانه با ایران نشود.

جمهوری اسلامی ایران همواره آگاهانه و هوشیارانه و با درایت و حکمت برخورد کرد ه و با وحدت ملی و حفظ وفاق اجتماعی می توان فشار را از روی مردم برداشت.

 اخیرا سردار قاسم سلیمانی که از نیروهای ویژه جمهوری اسلامی است در عین حالی که فرمانده توانا و قدرتمند هستند که در سطح منطقه وی را قبول دارند، سیاستمدار کهنه کار با شخصیت ویژه هم هست و در پیام به ترامپ گفت که در شان رئیس جنمهور ما نیست که جواب تو را بدهد و یک نیروی قدس می تواند به تنهایی پاسخ آمریکا را بدهد.

موضع آمریکایی ها ضعیف شده و ضعیف تر هم خواهد شد

در کنار حفظ وحدت باید زیر یک پرچم، صادقانه و مخلصانه در کنار هم بایستیم تا توطئه های دشمن خنثی شود و هر چند این اخلالی است که آمریکایی ها با پول عربستان سعودی در اقتصاد ایران بوجود آوردند اما ظرف شش ماه آینده برطرف می شود و از آن خارج می شویم.

·         ظرف شش ماه آینده چه اتفاقی می افتد که این مشکلات اقتصادی و بخصوص گرانی ها حل شود؟

طبق تحقیق زمانی که سیاست های ترامپ منجر به شکست شود، جایگاه ایران در سطح بین المللی از رتبه بالاتری برخوردار خواهد شد ضمن اینکه انسجام ملی می تواند شرایط را به نفع ایران تغییر دهد زیرا کمتر از ۱۰ درصد اعتبارات ما صادرات نفت است.

نفوذی ها با عملیات روانی به اقتصاد کشور لطمه می زنند

قوه قضاییه با تشکیل گروه ویژه با مخلان اقتصادی برخورد کند

·         به نظر می رسد تحریم ها به حداکثر خودش رسیده، ایران در چه شرایطی تنگه هرمز را می بندد یعنی تحریم ها باید بیش از این شود تا این اقدام عملی شود؟

ایران در تحریم های بین المللی نیست بلکه در تحریم های آمریکا و اذنابش است هر گاه در جامعه بین المللی دچار تحریم شدیم باید این اقدام عملی شود.

بخش عمده اختلال در بخش اقتصاد، داخلی و جنگ روانی است که برخی سعی کردند با جنگ روانی جهت تامین منافع و جیب خود اقداماتی انجام دهند.

نفوذی ها در جاهای مختلف با جنگ و عملیات روانی به منافع ملت لطمه وارد می کنند که در صورت پیگیری و برخورد قاطع قوه قضاییه مرتفع خواهد شد.

قوه قضاییه باید گروه ویژه با قاضی های مجرب تشکیل دهد و با کسانی که نظم اقتصاد را مختل می کنند برخورد کند.

پیش نویس بسته پیشنهادی اروپا در برجام خوب است

·         رئیس مجلس شورای اسلامی اخیرا بیان کردند که بحث کلان پیشنهاد اروپا در خصوص برجام منطقی بوده آیا مزایای آن آنقدر هست که بتواند کشور را از این وضعیت نجات دهد؟

 آن چه به عنوان پیش نویس دادند در حد کلان خوب است ما منتظر هستم بسته آنان اجرایی و عملی شود که در این صورت اروپا سود خواهد کرد و با مشکل بحران اقتصادی مواجه نخواهند شد اما اگر بخواهند مانند گذشته گوش به فرمان آمریکا باشند افزایش قیمت نفت آنان را با مشکل مواجه می کند.

در گذشته هم شاهد بودیم وقتی قیمت نفت به ۱۵۰ دلار رسید نخستین کشورهای که با شکست اقتصادی مواجه شدند و اقتصادشان مختل شد اروپاییان بودند آنان با عقل و تدبیر می توانند در این مقطع مجددا خود را با آن شرایط بد اقتصادی مواجه نکنند.

·         ایران هم سود می کند آیا این رابطه برد برد است یا آنکه اروپاییان بیشتر سود می کند و ایران در مواردی کوتاه آمده است؟

در صورت عمل به توافقات از سوی اروپا  برد دو طرفه است من نیز با کلیات بسته پیشنهادی موافق هستم اما باید آنان هم به پیشنهادات جمهوری اسلامی عمل کنند و بسته ای که می دهند تکمیل باشد.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠۵-١٣٩٧, ١٢:۵١

   

پر مبحث ترین ها