سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

مردم باید تلاش تیم اقتصادی دولت را ببینند

مردم باید تلاش تیم اقتصادی دولت را ببینند زیرا امید مردم با تنبلی تیم اقتصادی دولت از دست می رود.

فاطمه محمدی

۱۹دی: وضعیت نابسامان در بازار سکه، ارز و مسکن و اعمال تحریم های متعدد از جانب آمریکا وضعیت اقتصادی ایران را به گونه ای رقم زده که ضرورت انسجام و استفاده از نظرات متخصصان و دلسوزان نظام را دوچندان کرده است.

برای شنیدن نقطه نظرات سید تقی کبیری منتخب مردم خوی و عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی به دیدار وی رفتیم.

وی معتقد است کشور برنامه منسجم اقتصادی ندارد و ضمن اینکه اقتصاد باید ریل گذاری شود مردم هم باید تلاش تیم اقتصادی را ببینند.

مشروح گفت وگوی وی با خبرنگار ۱۹دی در ادامه می آید:

·        تحلیل شما از وضعیت اقتصادی کشور با توجه به تحریم هایی که علیه ایران اعمال شده، چیست؟

آمریکا در چند سال اخیر به این نتیجه رسیده که در رابطه با ایران وارد جنگ اقتصادی شود و مقام معظم رهبری هم بارها این موضوع را مطرح کردند اما با احساس اینکه تنها حلال بخش اقتصادی کشور موفقیت در برجام است این موضوع مورد غفلت مسئولان قرار گرفت.

هرچند ورود مسئولان آمریکا در برجام بر اساس تاکتیک بود اما در سال جاری شمشیر را از رو بستند و وارد جنگ اقتصادی تمام عیار شدند تا جایی که بیان کردند فروش نفت ایران را به صفر و بحث تحریم های بانکی را به حداکثر برسانند و به نظر می رسد امروز تحریم ها علیه ایران به حد نهایی خود رسیده اما تنها بخشی از مشکلات اقتصادی امروز کشور مربوط به تحریم است.

·        متاسفانه در چند ماه اخیر امید بسیاری از مردم به بهبود وضعیت اقتصادی کاهش پیدا کرده؛ چرا نمی توان به این وضعیت سامان داد؟

 در دولت های گذشته و دوران جنگ تحمیلی هم ایران تحریم بود و در اوج جنگ نفت ایران به هشت دلار هم رسید اما مدیریت صحیح اجازه ناامیدی به مردم نداد.

ایران از نظر امکانات، قدرت تسلیحاتی، روابط و سیاست خارجی بسیار پیشرفته تر است و رشد اقتصادی امروز ما قابل مقایسه با گذشته نیست.

دلیل اینکه ایران در سوریه و عراق تاثیرگذار است اما در داخل نمی توان فضای امید را بیشتر کرد نشان می دهد در مدیریت، پیگیری و نظارت ها باید جدی بود و تن به نظر علاقمندان به انقلاب و متخصصان مباحث اقتصادی داد و آنان را پای کار آورد تا بتوان بخشی از آبی را که از دست رفته برگرداند.

بخش عمده نارضایتی، نابسامانی، ناکارآمدی و نبود نظارت دقیق در حوزه اقتصادی به سوء مدیریت ها ونبود یک سیاست منسجم عالمانه و با برنامه میان و بلند مدت برمی گردد.

علیرغم وجود تحریم، جنگ اقتصادی و فشارهای همه جانبه که امروز داریم اگر عزم جدی و اراده قوی و نظرات کارشناسی در مجموعه تیم اقتصادی دولت باشد می توان با برنامه ریزی و مدیریت از فشارها بر مردم و کشور کاست؛ مردم هم همراهی می کنند تا از این جنگ هم با سربلندی بیرون آییم.

با تنبلی، بی توجهی، اقدامات یکدفعه ای و بدون برنامه ریزی و بدون عزم و پشتوانه قوی صدمه بیشتری به کشور و مردم وارد می شود.

 تغییر مدیران پیش از اعتراضات عمومی صورت گیرد

·        درگذشته هم مطرح شد که تیم اقتصادی دولت ناکارآمد است و وزیر اقتصاد سابق آقای طیب نیا رفت و جای آن آقای کرباسیان آمد اما وضعیت اقتصادی کشور بهبود نیافت؛ به این دلیل نیست که ریل گذاری صحیحی در حوزه اقتصادی  وجود ندارد که هر مدیری طبق برنامه راه را ادامه دهد؟

 با تغییر مدیران بهبودی در وضعیت اقتصادی مشاهده نمی شود و تغییر مدیریت یک الزام نیست؛ شاید شرط لازم باشد اما شرط کافی نیست اما در دولت یازدهم آقای رئیس جمهور باید حداقل در برخی موارد این تغییر را در زمان خودش انجام می داد.

به عنوان مثال در مورد رئیس کل بانک مرکزی با وجود مشکلات عدیده در بحث موسسات مالی واعتباری که نشان از ضعف مدیریت در دادن مجوزها و نظارت ها داشت، یک سال ونیم، تغییر وی مطالبه بخشی از نماینده های مجلس شورای اسلامی، مردم و سپرده گذاران بود و مربوط به امروز و تحریم ها نیست.

باید با تشخیص رئیس جمهور اتفاق به موقع و پیش از اعتراض های عمومی افتد و نوش داروی پس از مرگ سهراب نباشد.

در بحث تک نرخی، نوع ارز، بازار ثانویه ارز و عرضه سکه، بدون حساب وکتاب و برنامه عمل شد و وضعیت اقتصادی کشور نشان می دهد که انسجامی در تیم اقتصادی دولت وجود ندارد که این آفت برای یک کار تیمی است.

خرد جمعی قطار اقتصاد را به جاده درست هدایت می کند

·        راهکار چیست؟

در جلسه هفته گذشته مقام معظم رهبری با دولت، ایشان تیم اقتصادی دولت را به بازی تیم ملی در جام جهانی تشبیه کردند و گفتند که مجموعه تیم هماهنگ و توانمند عمل کردند هرچند ما برنده نشدیم اما مردم تیم را تشویق کردند و متوجه تلاش آنان شدند.

مردم باید تلاش با تمام توان و هماهنگ تیم اقتصادی را ببینند در این صورت اگر جایی توفیق پیدا نشد مردم امیدشان را از دست نمی دهند و به کمک دولت می آیند و متوجه می شوند که مشکل از جای دیگر است.

متاسفانه به وضوح حتی موضع گیری های برخی وزرا یا اعضای تیم اقتصادی دولت نشان می دهد این انسجام وجود ندارد و به نظر می رسد تغییر در مقطع زمانی یک ضرورت است اما شرط کافی نیست.

اگر وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی تغییر کند اما سیاستگذاری ها مانند گذشته باشد توفیق حاصل نمی شود.

برنامه منسجم و استفاده از خرد جمعی و استفاده از نظر دانشگاهیان، دلسوزان، مجلسیان و کارشناسان اقتصادی این ریل گذاری را به گونه ای قرار خواهد داد که یک مدیر بااراده و با انگیزه و متخصص وقتی به عنوان لوکومتیو ران پشت مدیریت این قطار بنشیند وضعیت را به نتیجه مطلوب برساند.

اگر تنها یک مهره تغییر کند حتی اگر توانمند باشد اما ریل گذاری و سیاستگذاری ها قوی نباشد و در موضوع سکه، ارز و خودرو و دادن لیست ها و مبارزه با مفسدان اقتصادی ضعیف عمل شود نتیجه آن همین ناامیدی مردم خواهد شد.

اگر تغییرات به تشخیص رئیس جمهور با توجه به افکار عمومی و توجه به نظرمجموعه دلسوزان انقلاب و در کنار سیاست های صحیح، قوی، توانمند و اصولی باشد نتایج مطلوب بدست می آید.

مشکل اصلی کشور سوء مدیریت و سیاست های غلط است

·        رئیس جمهور شنبه گذشته گفتند اشکالات نظام بانکی و نقدینگی مرتبط با تحریم های خارجی نیست و زندگی مردم را اداره خواهیم کرد؛ چگونه می توان این اقدام را کرد؟

اگر نرخ ارز و سکه کنترل و مسکن مدیریت نشود برنیازهای روزمره مردم اثر می گذارد لذا برای مدیریت نیازهای مردم، باید کالاهای تاثیرگذار مدیریت شود اما طبق آمارهای مدیران دولتی کالاهای اساسی و مسکن تا۴۰ درصد افزایش یافته که در برخی مواقع بیش از این هم بوده است.

واقعا تحریم و جنگ اقتصادی هست و آثاری دارد اما بخش اساسی مشکلات کشور مربوط به سوء مدیریت ها و سیاست های غلط است وباید یک اراده قوی برای انجام کار باشد.

سیاست عرضه بی حساب و کتاب سکه توسط بانک مرکزی و خالی کردن خزانه دولت، نبود مدیریت صحیح ارز، ورود خودرو از مسیر غیرقانونی و دخیل بودن برخی مسئولان و سازمان های دولتی در آن ارتباطی به تحریم ندارد و نشان می دهد ما در مدیریت بهینه موفق نیستیم.

پشت پرده خریداران سکه، ارز و مسکن شناسایی شوند

·        این صحیح است که برخی می گویند گران کردن سکه برای دولت سودمند است و می تواند خزانه را پر می کند؟

گران کردن طلا و ارز زمانی برای دولت سود دارد که خودش هم با ایجاد واسطه ها، خریدار باشد؛ باید خریداران عمده سکه و ارز و صاحبان قدرت و ثروت پشت سر آنان شناسایی شوند.

چگونه می شود یک فرد عادی بدون ترس از کاهش قیمت، ۳۸ هزار سکه یا چند تن طلا یک جا خریداری کند؟ این مباحث قابل تامل است و در موضوع خودرو خود را نشان داد که تخلف یک فرد و کارمند عادی نیست.

کارمند عادی بدون نظارت مدیر نمی تواند تخلف کند اگر هم تخلف کند مدیر، مسئول است که نظارت کافی را نداشته و کارمند زمینه تخلف را داشته است.

در بحث مسکن هم باید ورود پیدا کرد و گزارش داده شود که این تلاطم موجود در این حوزه فقط در دست مردم بوده یا برخی موسسات و افراد جاهایی ورود پیدا کردند و با خرید زمین و مسکن رشد غیرطبیعی را ایجاد کردند.

دولت آمار دهد حاصل فروش هفت میلیون سکه چه شد؟

·        در بحث فروش سکه، آمار فروش به چه شکل بود و گزارشی به شما ارائه شده که آیا با مدیریت این پول به خزانه برگشته است یا خیر؟

طبق آمار رسمی سه میلیون سکه در اوج افزایش قیمت سکه عرضه شد اما در دو سال گذشته دولت بیش از هفت میلیون سکه عرضه کرده است.

مدیریت صحیح این است که وقتی سکه را می فروشیم از پول عاید آن باید دوباره خزانه را پر و شمش های طلا را جایگزین کرد و ارزش پول ملی را بالا برد اما آماری ارائه نشده که حاصل این فروش ها چه شد و نقدینگی ها کجا رفته؟ آیا سودی داشته؟ آیا مدیریت بهینه اتفاق افتاده است؟ آیا سکه ای که از خزانه بیرون رفته و دو و نیم یا سه برابر قیمت پیدا کرده باید دوباره با سه برابر هزینه برگردانده شود؟

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠۵-١٣٩٧, ١٢:۴٢

   

پر مبحث ترین ها