سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

نظامیان باید پاسخ آمریکاییان را بدهند

از ابتدا هم باید نظامیان پاسخ ادعاهای آمریکاییان را می دادند بعلاوه اینکه آمریکایی ها در میدان عمل سردار سلیمانی را بیش از سیاستمدارن ما می شناسند.

فاطمه محمدی

۱۹دی: با توجه به تحریم های ایران از سوی آمریکا و افزایش قیمت ها و خروج یک جانبه آن از برجام اینکه ایران چه میزان آمادگی شرایط تحریم را دارد و راهکارهای پیش رو و اظهارات سردار سلیمانی در پاسخ به ترامپ به سراغ حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی رفتیم که مشروح گفت وگوی خبرنگار ۱۹دی با وی در ادامه می آید:

باید مانع اجماع فضای بین المللی علیه ایران شد

ایران چه میزان برای تحریم های آمریکا آمادگی دارد؟
آماده شرایط تحریمی هستیم و مسئولان کشور هماهنگ و سنجیده عمل می کنند منتهی در حوزه کلان باید مانع اجماع فضای بین المللی علیه ایران شد.

نیفتادن در دام افراط گرایی کشور را نجات می دهد

راهکار شما دراین خصوص چیست؟
نخست؛ درحوزه سیاسی نیفتادن در دام افراط گرایی ها و در سایر حوزه ها فعال کردن ظرفیت های درونی و تقویت مناسبات دوجانبه و تعامل با کشورهای همجوار اصلی ترین راهکار است که متاسفانه این ظرفیت ها را تا حالا خوب ندیدند.

 بکارگیری وکلای نخبه در دیوان لاهه که نوشتن نامه به مسئولان آمریکایی نشان از پیگیری این دادگاه داشت

دوم اینکه ایران هیچ گاه ظرفیت لاهه را جدی نگرفته در صورتی که می توان در قضایای مختلف از آن استفاده کرد.

سوم اینکه برجام یک جنبه حقوقی داشت که آمریکایی ها آن را به سمت نظامی و امنیتی شدن پیش بردند وملت ها و دولت های امروز به شدت از نظامی و امنیتی شدن دنیا که جنبه حقوقی بر آن حاکم نیست نگران هستند.

 چهارم اینکه واقعیت این است که ما مانند عراق نیستیم که ۸۰ درصد اقتصادمان وابسته به نفت باشد بلکه برای ایران این قضیه برعکس است اما از ظرفیت ها استفاده نکردیم و از این پس سیاست دولت و مجلس پرداختن به ظرفیت های درونی است.

ساماندهی اقتصاد داخلی مشکلات را برطرف می کند

با اینکه تحریم ها هنوز اعمال نشده چرا قیمت طلا و ارز به شدت می یابد؟
بخشی ناشی از سیاستگذاری های سخت گیرانه دولت برای مهار تورم در گذشته بوده؛ بدین معنا که دولت مانع از این شده که روند طبیعی اقتصاد شکل گیرد و با شکل گیری یکسری عوامل تحریک کننده این شرایط را بوجود آمد که در شرایط کنونی عامل محرک در این حد را برای افزایش نرخ طلا و ارز در ایران نداریم و بخش عمده آن ضعف های مدیریتی است.

با مشاهده مبادلات اقتصادی ایران با دنیا و بررسی صادرات و واردات می توان سهم آن را در بخش تولید ناخالص کشور دید و واضح است که بخش اعظم اقتصاد ما داخلی است و بخش عمده موضوع تحریم بهانه است و اگر مسئولان کشور نظام اقتصاد داخلی را سامان دهند بسیاری از مسائل حل می شود.

اینکه سردار سلیمانی پاسخ تهدیدهای ترمپ را دادند، چگونه ارزیابی می کنید؟
به نظر من نظامیان کشور باید با ترامپ صحبت کنند نه سیاسیون؛‌ زیرا اهداف سیاسیون ایران با اهداف سیاسیون آمریکا متفاوت است

آقای ترامپ به دنبال به رخ کشیدن توان تهدیدی آمریکا به کشورهایی مانند ایران برای پیشبرد اهداف این کشور است اما ما هدف توسعه و رفع مشکلات مردم و رویکرد مشارکت جویانه بین المللی داریم و همین که سیاستمداران ایران وارد فاز افراط گرایانه ترامپ نشدند خوب است.

از ابتدا هم باید نظامیان پاسخ ادعاهای آمریکاییان را می دادند بعلاوه اینکه آمریکایی ها در میدان عمل سردار سلیمانی را بیش از سیاستمدارن ما می شناسند.

آمریکایی ها از چیزی که بیشتر نگران هستند الگوی جنگ نامتقارن است که در دنیا هیچ کشوری مانند ایرانیان از الگوی جنگ نامتقارن نمی توانند استفاده کنند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠۵-١٣٩٧, ١٢:۵٠

   

پر مبحث ترین ها