سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شور اربعین حسینی در قم تجلی یافت

بروز شده : ۵-١١-١٣٨٩, ١۴:٠۶    نسخه چاپی    
همزمان با فرارسیدن اربعین حسینی، شهر مقدس قم غرق در شور حسینی شد و محافل سوگواری در گوشه و کنار این شهر برقرار است.

 شهر کریمه اهل بیت(ع) در اربعین شهیدان دشت نینوا غرق در عزا و ماتم است و مردم ولایتمدار قم در سوگ اباعبدالله‌(ع) اشک ماتم ریخته و عمق مصیبت خود را با برگزاری مراسم باشکوه سوگواری به نمایش می‌گذارند.

مردم عزادار قم در اربعین سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) در قالب هیئت‌های مذهبی و دسته‌های عزاداری و سینه زنی از شب گذشته به سمت حرم مطهر حضرت معصومه حرکت کرده و با حضور در این مکان مقدس، این مصیبت بزرگ را به کریمه اهل بیت (ع) تسلیت می‌گویند.

کاروان نمادین اسرای عاشورای حسینی نیز شب گذشته با عبور از خیابان‌های قم، گوشه‌ای از مصائب آل الله را به تصویر کشیده و با ورود به حرم کریمه اهل بیت (ع) همنوا با عاشقان حسینی به عزاداری پرداختند و اشک ماتم ریختند.

برنامه‌های ویژه حرم مطهر حضرت معصومه (س) نیز از دوشنبه شب با سخنرانی حجت الاسلام سید حسین مومنی در شبستان امام خمینی (ره) آغاز شد و پس از آن مداحان اهل بیت (ع) به ذکر مصیبت و مرثیه خوانی پرداختند.

امروز نیز برنامه‌های حرم مطهر با قرائت زیارت اربعین و ذکر مصیبت مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در شبستان امام خمینی (ره) آغاز می‌شود و پس از آن حجت الاسلام ناصر رفیعی به سخنرانی می‌پردازد.

همچنین بعد از ظهر اربعین نیز حجت الاسلام ظهیری در حرم مطهر حضرت معصومه‌(س) سخنرانی خواهد داشت و بعد از فریضه مغرب و عشا نیز دعای توسل و مرثیه خوانی مداحان اهل بیت (ع) برگزار می‌شود و پس از آن حجت الاسلام رفیعی سخنرانی می‌کند.

بر اساس این گزارش، در مسجد مقدس جمکران نیز ویژه برنامه‌های متنوعی در ایام اربعین حسینی برگزار می‌شود و مردم عزادار قم همچون سالهای گذشته از حرم حضرت معصومه (س) به سمت مسجد مقدس جمکران راهپیمایی می‌کنند.

این مراسم بعد از ظهر اربعین حسینی با حضور تعداد قابل توجهی از عزاداران حسینی و خادمان مسجد مقدس جمکران از مقابل حرم حضرت معصومه (س) ‏‏ آغاز و راهپیمایان ضمن عزاداری و سینه زنی به سمت مسجد مقدس جمکران حرکت خواهند کرد و نماز مغرب و عشاء را در این مکان مقدس اقامه می‌کنند.

در دفتر مقام معظم رهبری و بیوت و دفا‌تر مراجع تقلید و علما نیز مراسم عزاداری و سوگواری اربعین حسینی با حضور اقشار مختلف مردم برگزار می‌شود و مداحان اهل بیت (ع) در سوگ شهادت اباعبدالله الحسین‌(ع) و یاران باوفایشان به مدیحه سرایی و نوحه خوانی پرداخته و سخنرانان نیز به تبیین ابعاد مختلف حادثه عاشورا می‌پردازند.

همچنین برای رفاه حال زائران و برگزاری دسته‌های عزاداری، محدودیت‌های ترافیکی از ساعت 24 دوشنبه تا 18 سه شنبه در قم برقرار است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-١١-١٣٨٩, ١۴:٠۶

   

پر مبحث ترین ها