سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بايد روز 22 بهمن اتفاق مي افتاد

مبارك به زباله دان تاريخ پيوست

دیکتاتور سرسخت مصر سرانجام در برابر موج فزاینده فشارهای مردمی تسلیم شد و از قدرت کناره گیری کرد.سرزمین نیل غرق در شادی شد/احتمال کودتا؟

ه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه های خبری، حسنی مبارک لحظاتی پیش با اعلام کناره گیری رسمی خود از قدرت، شورای عالی نیروهای مسلح را مامور اداره کشور کرد.

در پی اعلام کناره گیری مبارک از قدرت، موجی از شادی و سرور سرتاسر سرزمین فراعنه را فرا گرفته است و مردم در خیابانها به جشن و پایکوبی می پردازند.

مردم مصر امروز را جمعه مبارزه طلبی یا پیشروی نامگذاری کرده بودند و پس از نماز جمعه به سمت کاخ ریاست جمهوری حرکت کرده و این مکان را به محاصره خود در آورده اند

 

سرزمین نیل غرق در شادی شد

همزمان با سی و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بر رژیم دیکتاتوری شاه مردم مسلمان مصر لحظاتی پیش سقوط دیکتاتور سرسخت خود را پس از هجده روز اعتراض سراسری جشن گرفتند.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، مردم شهرهای مختلف مصر با شنیدن خبر کناره گیری حسنی مبارک از قدرت، به جشن و پایکوبی و ابراز شادمانی می پردازند.

 

هم اکنون تمام خودروها در خیابانها با بوقهای ممتد خود پیام آور شادی برای شهروندانی شده اند که در میادین اصلی از جمله میدان التحریر به عنوان نماد قیام مردم و آزادی آنها در حال شادی هستند.

 

بسیاری از مردم مصر از شادی زایدالوصف خود اشک می ریزند، آنها از اینکه توانسته اند پس از هجده روز تظاهرات و اعتراضات و بیدارخوابی در خیابانها و میادین، تاج و تخت فرعون زمان، مبارک را سرنگون کنند به خود می بالند.

 

شهروندانی که هجده شب تمام خواب و آرامش را بر خود حرام کرده بودند تا از شر دیکتاتور راحت شوند با شنیدن خبر کناره گیری وی امشب نفس راحتی کشیدند.

 

مردم مصر در شهرهای مختلف با ریختن به خیابانها به یکدیگر به خاطر سرنگونی مبارک تبریک می گویند.

 

علاوه بر مردم مصر، مردم شهرهای مختلف تونس نیز با ریختن به خیابانها به شادمانی می پردازند.

 

الجزیره از موج شادمانی و شادی در سرتاسر خاورمیانه در پی سقوط فرعون مصر خبر داده است.


احتمال کودتا؟

 

درحالیکه مردم شعف زده مصر در خیابان های منتهی به کاخ ریاست جمهوری این کشور و میدان التحریر فریاد می زنند مردم دیکتاتور را ساقط کردند احتمال می رود که رئیس جمهور 82 ساله این کشور به اختیار خود از این سمت کنار نرفته باشد و ارتش در این کناره گیری نقش داشته است.

 

اگرچه خشم مردم مصر و اعتراضات گسترده آنها نقش مهمی در تضعیف نظام حسنی مبارک و نهایتا کناره گیری وی ازاز قدرت داشته است، بعید به نظر نمی رسد که آخرین تصمیم گیری مبارک و تحولات نهایی در صحنه سیاسی این کشور ناشی از تعاملات و معاملات پشت پرده ارتش مصر و مقامات آمریکایی باشد.

 

شبکه الجزیره در همن زمینه گزارش داد درمیان شادی و نشاط گسترده ای که در مصر برسر استعفای مبارک در جریان است تحرکات قابل توجهی در مصر گویای جریانهای پشت پرده جدی است. براساس این گزارش تحرکات بسیار زیادی در درون ارتش مصر در جریان است. نظامیان مصری در تظاهرات مردم مداخله نمی کنند اما در سطوح بالای ارتش مصر تحولات دیگری در جریان است. منابع مطلع گفته اند که اعضای شورای فرماندهی ارتش مصر امروز ساعتها مشغول رایزنی بوده اند. از سوی دیگر واگذاری اختیارات کشور به سران ارتش و شورای عالی نیروهای مسلح مصر نشان می دهد که احتمالا دولت آینده یک دولت نظامی خواهد بود و ممکن است مبارک در واقع توسط ارتش برکنار شده باشد

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-١١-١٣٨٩, ٢٠:٠۶

   

پر مبحث ترین ها