سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عراقچی: ۱+۵ بر اجرای سریع توافق ژنو اصرار دارد

بروز شده : ١-١٠-١٣٩٢, ٢٢:۴٧    نسخه چاپی    
معاون وزیر امور خارجه ایران گفت: کاترین اشتون اطمینان داده است که گروه ۱+۵ بر اجرای هرچه سریعتر توافق ژنو و ورود به مرحله مذاکرات نهایی اصرار دارد.
به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، معاون وزیر امور خارجه و عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت: کاترین اشتون اطمینان داده است که گروه 1+5 بر اجرای هرچه سریعتر توافق ژنو و ورود به مرحله مذاکرات نهایی اصرار دارد.
سیدعباس عراقچی روز یکشنبه در گفت و گویی درباره میزان پایبندی گروه 1+5 به تعهدات خود در قبال توافق ژنو، درعین حال افزود: بطور کامل نمی توان در این باره مطمئن بود.

وی اظهار داشت: به دلیل سابقه ای که از بی اعتمادی نسبت به طرف مقابل داریم، هیچ وقت نمی توانیم نسبت به اظهارات آنان مطمئن باشیم. عنصر بدبینی یک عنصر غالب بین ما و آنها است ولی خانم اشتون تاکید زیادی داشت که 1+5 هم برای اجرای توافق ژنو جدی و مصمم بوده و علاقه مند است که مذاکرات کارشناسی هرچه سریعتر به پایان برسد و مرحله اجرای توافق ژنو زودتر شروع شود.
عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با بیان اینکه در برخی جاها تفاوت های در نقظه نظرها وجود دارد، افزود: تفاوت هایی در برداشت ها نسبت به توافق ژنو وجود دارد که ممکن است کار را برای رسیدن به تفاهم و یک نقطه مشترک کمی طولانی یا سخت کند.

عراقچی همچنین با تاکید بر ضرورت همزمان بودن گام های طرفین به عنوان یک اصل مهم توافق ژنو گفت: از نظر ما، در گام نخست، همه اقداماتی که دو طرف موظف به اجرای آن هستند باید به صورت همزمان انجام شود.
وی افزود: احتیاج به مذاکرات اجرایی داریم تا راهکارها و تقدم و تأخرها مشخص و معلوم شود که چه اقدامی در ابتدای کار و چه اقداماتی در مراحل بعد باید انجام شود. باید مشخص شود که هر اقدامی چقدر ممکن است طول بکشد وطرف مقابل دربرابر آن چگونه رفتار می کند. اینها جزییاتی است که باید مشخص شود ولی اصل همزمان بودن اقدامات دو طرف یک اصل اساسی حاکم بر مذاکرات است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-١٠-١٣٩٢, ٢٢:۴٧

   

پر مبحث ترین ها