سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

استقبال گسترده از سخنان نماینده پایداری در مجلس علیه ژنو: از رادیو فردا تا ارگان منافقین

این نماینده نزدیک به آیت الله مصباح و جریان پایداری که از تهران به مجلس راه یافته و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم نیست، در سخنرانی خود اظهار می کند که یکی دو جلسه با ظریف و عراقچی داشته و 30، 40 ساعت هم روی توافقنامه ژنو وقت گذاشته و کار کرده است.
سخنان اخیر حجت الاسلام سید محمود نبویان، علیه توافقنامه ژنو که در یک جمع دانشجویی بیان شده، با استقبال و پوشش گسترده در رسانه هایی چون رادیو آمریکایی فردا و نیز ارگان سازمان تروریستی مجاهدین خلق (منافقین) روبرو شده است.

به گزارش خبرنگار «انتخاب»، این نماینده نزدیک به آیت الله مصباح و جریان پایداری که از تهران به مجلس راه یافته و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم نیست، در سخنرانی خود اظهار می کند که یکی دو جلسه با ظریف و عراقچی داشته و 30، 40 ساعت هم روی توافقنامه ژنو وقت گذاشته و کار کرده است.
استقبال گسترده از سخنان نماینده پایداری در مجلس علیه ژنو: از رادیو فردا تا ارگان منافقین

به نظر می رسد این استاد موسسه آیت الله مصباح، با این میزان کار، یکی از باسوادترین منتقدان توافقنامه ژنو در جریان اصولگراست، چرا که یافته های خود در نقد این توافقنامه را در چند سخنرانی که دعوت شده، بیان کرده و بر خلاف برخی منتقدان این توافقنامه که صرفا تخریب می کنند، بندهای این توافقنامه را به انگلیسی خوانده و معنی و نقد می کند، هر چند پیگیری های خبرنگار «انتخاب» نشان می دهد ادعاهای وی صحت ندارد.

اندر اشتباهات باسوادترین عضو منتقدین!

نبویان گفته است: در مورد مدت زمان اجرای توافقنامه اگر این مدت زمان ۲۰ ساله را در توافقنامه قید می کردند خیلی بهتر بود اما در توافقنامه نوشته اند long term. یعنی ممکن است اگر امروز مسئول آمریکایی بگوید بیست سال طول می کشد، اما اگر مسئول عوض شود و بگوید پنجاه سال و ما هیچ حرفی برای گفتن نداریم.

در Joint Plan of Action(طرح اقدام مشترک)، دوبار به واژه Long Term، یکبار در «مقدمه» و دیگری در «عناصر گام نهایی یک راه حل جامع» اشاره شده است که با گفته ی ایشان چندان تطابق ندارد.
در «مقدمه» آمده است: هدف از این مذاکرات دستیابی به راه حل جامع(توافق نهایی) طولانی مدت مورد توافق دوجانبه است که اطمینان می دهد برنامه هسته ای ایران منحصرا صلح آمیز خواهد بود.

همچنین در بخش «عناصر گام نهایی یک راه حل جامع» اینگونه آمده است: دوره ی طولانی مدت مشخص شده ای که بر روی آن توافق شود.
وی در ادامه می گوید: در رابطه با طول مدت مذاکرات و مقدار زمانی که نیاز است بگذرد تا اصل تحریم برداشته شود از عراقچی سوال پرسیدم که عراقچی پاسخ داد: ما داد و بی داد کردیم و گفتیم بیست سال خیلی زیاد است. حداکثر پنج سال ولی آن ها در پاسخ گفتند: نه حداقل باید دو رقمی باشد.

این درحالی است که در مقدمه Joint Plan of Action آمده است: این راه حل جامع(توافق نهایی) براساس این اقدامات ابتدایی صورت می گیرد و منجر به گامی نهایی برای طول مدتی می شود که روی آن توافق می شود.این راه حل جامع(توافق نهایی) پروسه ای متقابل و گام به گام است و باعث لغو جامع تمامی تحریم های شورای امنیت سازمان ملل و همچنین تحریم های یکجانبه و چند جانبه کشورها می شود.

البته نبویان در بخشی دیگر تبحر خود در ادبیات انگلیسی را به رخ همگان کشانده و آنطور که خبرگزاری «نسیم» منتشر کرده، می گوید: هدف از این مذاکرات رسیدن به یک راه حل جامع مورد توافق ۲ طرف بوده است و باید یقین پیدا شود که برنامه هسته ای ایران منحصرا صلح آمیز است و جای این سوال است که آمریکا چه زمانی یقین پیدا می‌کند ؟! هرچه به این مملکت ضربه زده‌ شده بخاطر واژه "mutheri”است به معنای دوطرفه است.
این درحالیست که واژه ی مورد اشاره نبویان را تنها می توان در زبان های آسیای شرقی یافت، چراکه در زبان انگلیسی هیچ نشانی از این کلمه وجود ندارد.

این عضو جبهه پایداری در بخشی دیگر بیان می کند: در مقدمه آمده این راه حل جامع متضمن یک برنامه هسته ای است که ازناحیه دوطرف تعریف شده باشد یک طرف ما هستیم و یک طرف هم آمریکا. یکی از صاحب نظران زبان به من گفت این "یک” که در توافق نامه مطرح کردند معنی تحت اللفظی آن نیست.

با این حال در متن مقدمه اینگونه آمده است: این راه حل جامع(توافق نهایی) شامل یک برنامه غنی سازی مورد تعریف طرفین است.

اما نظر نبویان به نقل از یک زبان شناس بی نام و نشان هم چندان درست نیست، چراکه می توان تفسیرهای متفاوتی را در این خصوص ارائه داد اما آنچه در جمله آمده و اهمیت دارد، عبارت «مورد تعریف طرفین» است که به معنای توافق ایران و 1+5 است. با این حال تمامی اشکالات وارده این نماینده مجلس، به توافق جامع(توافق نهایی) است که هنوز مذاکره ای در مورد آن میان ایران و غرب صورت نگرفته است.

استقبال گسترده: از رادیو فردا تا ارگان منافقین!
فایل صوتی سخنرانی او نیز از سوی جریان "جنگ نرم" به صورت گسترده منتشر شده و به عنوان نقد کارشناسانه توافق ژنو به افراد بسیار زیادی ایمیل شده است؛ این جریان که با پشتیبانی برخی مراکز و با هدف مقابله با فتنه فعال شد و برخی فعالان اصولگرای فضای مجازی چند سال قبل، از اعطای ساعتی 7هزار تومان به اعضای این جریان خبر دادند.

علت استقبال ارگان منافقین از این اظهارات روشن است. چرا که منافقین در کنار رژیم اسرائیل، از بزرگترین بازندگان این توافقنامه بودند و این توافقنامه که زمینه ساز بهبود روابط کشورمان با کشورهای مهم دنیا شد، عملا فلسفه وجودی این گروه تروریستی را با چالش مواجه کرد.
استقبال گسترده از سخنان نماینده پایداری در مجلس علیه ژنو: از رادیو فردا تا ارگان منافقین

این گروهک نیمه جان که با سقوط رژیم صدام به سختی ادامه حیات می دهد، تنها در مقاطعی از سوی سیاسیون تندرو آمریکایی و اروپایی برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی مورد استفاده ابزاری قرار می گرفت و اکنون که توافقنامه ژنو، حتی نمایندگان تندرو و ضد ایرانی کنگره آمریکا را به حاشیه رانده، به طریق اولی دلیلی برای اعانه رساندن به این تروریست های ورشکسته باقی نمانده و از همین روست که احساس خطر این گروهک در خصوص توافقنامه ژنو، از اسرائیل هم بیشتر است.

اما آنچه باعث استقبال رادیو فردا از اظهارات نبویان شده، پررنگ و ملموس نشان دادن تحریم ها در دوره احمدی نژاد بوده که با اشاره به "گریه کردن وزرای احمدی نژاد از تحریم ها" در تیتر رادیو فردا برجسته شده است.
استقبال گسترده از سخنان نماینده پایداری در مجلس علیه ژنو: از رادیو فردا تا ارگان منافقین


این رسانه نوشته: سيدمحمود نبويان، نماينده تهران در مجلس شورای اسلامی و از نزديکان محمدتقی مصباح يزدی، در سخنانی گفته است که چندین وزیر محمود احمدی‌نژاد در جلسات غیرعلنی مجلس از فشار تحریم‌ها اشک می‌ریختند.

به گزارش روز چهارشنبه ۲۳ بهمن خبرگزاری فارس، آقای نبويان در جمع دانشجويان «اتحاديه انجمن‌های اسلامی مستقل سراسر کشور» به مسائل مختلفی مانند گريه کردن وزرای دولت محمود احمدی‌نژاد بر اثر تحريم‌ها، علت افزايش قيمت مرغ در سال‌های اخير، آموزش نيروهای سوری در خاک ايران، انگليسی حرف زدن محمدجواد ظريف، توافق‌نامه ژنو و موارد ديگر پرداخته است.

او درباره تاثير تحريم‌های بين‌المللی بر اقتصاد ايران گفته که «در اواخر دولت احمدی‌نژاد چند تن از وزيران در جلسات غيرعلنی اشک می‌ريختند».

نماينده تهران در مجلس علت «تغيير قيمت مرغ در ماه رمضان سال پيش» را هم به اين شکل توضيح داده است: «ما مرغ خريده بوديم و کشتی حامل آن به آب‌های خليج فارس آمده بود و شش ماه می‌چرخيد و از ما حق دموراژ که روزانه ۲۵ هزار دلار است می‌گرفت ولی در ‌‌نهايت کشتی را نتوانستيم تخليه کنيم چون پول را نتوانستيم دست فروشنده‌اش برسانيم.»

محمود نبويان همچنين درباره ارتباط ايران با بحران سوريه گفته که «ما برای سوريه هزينه نمی‌دهيم بلکه سوريه برای ما هزينه می‌دهد» اما افزوده است: «۱۵۰ هزار سوری را به ايران آورديم و به آن‌ها آموزش نظامی داديم و ۱۵۰ هزار را همان جا آموزش داده و ۵۰ هزار نيروی حزب‌الله را به آنجا فرستاديم و حزب‌الله هم اعلام کرد که ۸۰ هزار موشک آماده پرتاب شدن به اسرائيل است و اين شد که آمريکا در سوريه شکست خورد.»

سيدمحمود نبويان با تاکيد بر اينکه «سوريه برای ما مهم است»٬ اين پرسش را طرح کرده که «پس چرا ما به ترکيه که عليه سوريه کار می‌کرد اقدامی نکرديم؟» و پاسخ داده که «چون يک بانک در ترکيه برای ما کار می‌کرد که آن هم به اسم ما نبود به اسم خودشان بود. اما آمريکا اکنون که با ترکيه يک‌دست نيست به اين بانک گير داده است که تو برای ايران کار می‌کردی.»

صادرات نفت: روزانه ۷۰۰ هزار بشکه

سيدمحمود نبويان در سخنرانی خود، به تحريم خريد نفت از ايران نيز اشاره کرده و گفته است: «بدون مبالغه از تير ماه سال ۹۱ تا اکنون آمريکا اجازه نداده است که يک کشتی خارجی به اسکله ما بيايد و يک قطره نفت بخرد» و «از تير ماه سال ۹۱ آمريکا همه بانک‌های دنيا را بر روی ما تعطيل کرد در نتيجه ما نمی‌توانيم حتی يک دلار را به صورت بانکی جابه جا کنيم.»

اين نماينده مجلس با اشاره به وزير نفت در دولت محمود احمدی‌نژاد گفته است: «آقای قاسمی می‌گفت ما مجبوريم خودمان نفت ببريم، به کشتی‌های خارجی اجازه نمی‌دهند و جمهوری اسلامی هم بيشتر از يک کشتی ندارد که اين باعث شد زمانی که می‌خواستيم يک محموله نفت به کره جنوبی برسانيم تا زمانی که برگردد دو ماه طول بکشد.»

او همچنين ميزان «صادرات» نفت ايران در حال حاضر را «۶۵۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز» عنوان کرده است.

«زبان انگليسی با کلاس است»

بخش ديگری از انتقادات آقای نبويان، متوجه انگليسی حرف زدن محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه ايران شده است.

اين نماينده مجلس گفته است: «آقای ظريف می‌دانيد چه پيامی را به دنيا منتقل می‌کنيد؟ زبان انگليسی با کلاس است، اين‌ها بحران هويت است.»

محمود نبويان از وزير امور خارجه ايران نقل قول کرده که در پاسخ به اين انتقاد گفته است: «وقتی خبرنگاری انگليسی سوال می‌کند، من اگر فارسی جواب بدهم حرف من منتقل نمی‌شود. {من} گفتم مترجم ببريد. گفت حاج آقا خيال‌تان را جمع کنم اصلا با ترجمه ۵۰ درصد حرف منتقل نمی‌شود. گفتم اجازه هست من نکته ديگری بگويم از‌‌ همان اول حضرت آقا، هاشمی، خاتمی رفته‌اند و مترجم برده‌اند پس اصلا مشکل ما با دنيای غرب اين است که آن‌ها ۵۰ درصد حرف‌های ما را نمی‌فهمند. گفت اتفاقا حاج آقا همينطور است.»

آقای نبويان افزوده است: «پس ما هم ۵۰ درصد حرف اوباما را نمی‌فهميم. در جمع ۱۰۰ درصد حرف هم را نمی‌فهميم.»

توافق ژنو؛ سر تا پا تعهد
توافق‌نامه ايران با گروه ۱+۵ که به توافق ژنو مشهور شده، بخش ديگری از سخنرانی عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس بود.
آقای نبويان اين توافق‌نامه را «سر تا پا تعهد» دانسته و گفته است: «در رابطه با طول مدت مذاکرات و مقدار زمانی که نياز است بگذرد تا اصل تحريم برداشته شود، از {عباس} عراقچی {معاون وزارت امور خارجه ايران} سوال پرسيدم که عراقچی پاسخ داد ما داد و بيداد کرديم و گفتيم بيست سال خيلی زياد است. حداکثر پنج سال ولی آن‌ها در پاسخ گفتند: نه حداقل بايد دو رقمی باشد.»

عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس با تمجيد از تيم مذاکره کننده هسته‌ای ايران در دوران رياست سعيد جليلی، گفته است: «زمانی ما در اوج بوديم که مکان و زمان توافق را ما تعيين می‌کرديم و آمريکا تابع بود و می‌پذيرفت. در يک مذاکره کا‌ترين اشتون گفت که ديگر فايده‌ای ندارد. اين شماره تماس من، شما خيلی سرسخت هستيد.»

«ما هم شماره خود را داديم و گفتيم اين هم شماره تماس ما. اين اشتون که ناز می‌کرد، ۲۵ روز بعد همين خانم اشتون نه که زنگ بزند سه بار نامه زد که چرا ديگر مذاکره نمی‌آييد. آقايان کلاس‌شان اين است که کری به ما زنگ زده است. کلاس داره؟»
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-١١-١٣٩٢, ٠٩:۵١

   

پر مبحث ترین ها