سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در دیدار وزیر خارجه اتریش؛

آیت الله هاشمی: عقلای جهان خواستار رابطه با ایران هستند

بروز شده : ٨-٠٢-١٣٩٣, ٢٠:۵۵    نسخه چاپی    
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان سیاست های ایران در این خصوص گفت: اگر غرب می خواهد مساله به صورت فنی حل شود، زمان زیادی نمی خواهد، چون زمینه ها برای توافق نهایی آماده است.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که اکثریت مردم و فرهیختگان کشور از برنامه های دولت یازدهم حمایت می کنند، گفت: در دنیا هم جز تندروها و دولت های افراطی، عقلای جهانی خواستار ایجاد روابط دو جانبه با جمهوری اسلامی ایران هستند.

به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی امروز (دوشنبه) در دیدار سباستین کورتز وزیر امور خارجه اتریش، سوابق همکاری دو کشور را نسبتاً رضایت بخش دانست و گفت: سیاست های مستقل اتریش در مسایل بین المللی، باعث تداوم روابط دو کشور در مقاطع مختلف بود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به قطع روابط بعضی از کشورهای اروپایی با ایران در سال های گذشته، گفت: در دوره هایی که بعضی از اروپایی ها نسبت به کشورهای خاورمیانه و مخصوصاً ایران سخت گیری های سیاسی داشتند، دولت اتریش بر اساس منافع دو جانبه، روابطش را حفظ کرد که نشان از استقلال دیپلماتیک است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در جواب سوال وزیر امور خارجه اتریش که «آینده مذاکرات را چگونه می بینید»، گفت: اصل مساله پیچیده نیست، ولی به خاطر اهداف سیاسی این پرونده، پیش بینی روشن مشکل است. البته امیدوار به دورنمای روشنی هستیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان سیاست های ایران در این خصوص گفت: اگر غرب می خواهد مساله به صورت فنی حل شود، زمان زیادی نمی خواهد، چون زمینه ها برای توافق نهایی آماده است.

وی با اشاره به ادعای مکرر «بی اعتمادی» در گذشته از سوی طرف های مذاکره، گفت: ایران بارها اعلام کرده که بر اساس باورهای دینی و انسانی، از عواقب جنایت بار سلاح اتمی متنفر است و در اهداف سیاسی خویش به رویارویی با جهان نمی اندیشد تا برای دفاع به فکر سلاح اتمی باشد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با یادآوری آثار استفاده از بمب اتمی در ژاپن، گفت: انسان باید خیلی بی رحم باشد که برای منافع خود نسبت به انسان های دیگر چنین جنایاتی کند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان معارف عالی اسلام و سیره پیامبر اسلام(ص) در جنگ ها و برخورد با دشمنان، گفت: با دستورات صریح اسلامی و فتوای رهبری نظام، هیچ دولتی در ایران به فکر سلاح نظامی نیست، ولی استفاده از مواهب غیرنظامی هسته ای را حق مردم ایران می دانیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به تقاضای وزیر امور خارجه اتریش که تجربیات خود را برای توسعه کشور به ما توضیح دهید، گفت: پس از پایان جنگ که خرابی های سراسری، ویرانه های پنج استان، طبیعت آن بود، از فرماندهی جنگ، به دولت به عنوان مسوول اجرایی کشور رفتم و تنش زدایی را سیاست خارجی و بازسازی خرابی ها و سازندگی کشور را سیاست داخلی اعلام کردیم.

وی افزود: دنیا هم چون اراده مثبت جمهوری اسلامی ایران را در ختم جنگ می دانست، باور کرد و روابط ایران با کشورهای مهم منطقه و جهان عادی شد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با ارایه تحلیلی از شرایط اقتصادی کشور در آغاز دولت سازندگی، گفت: با سیاست خارجی درست، کشورهای جهان طرح های ما را فاینانس می کردند و در داخل هم نزاع های داخلی نداشتیم و با اتحاد و تلاش به سوی توسعه همه جانبه رفتیم.

وی با تاکید بر این نکته که «اکثریت مردم و فرهیختگان کشور از برنامه های دولت یازدهم حمایت می کنند»، گفت: در دنیا هم جز تندروها و دولت های افراطی، عقلای جهانی خواستار ایجاد روابط دو جانبه با جمهوری اسلامی هستند.

سباستین کورتز وزیرخارجه اتریش نیز در این دیدار مسایل فرهنگی و گفت وگوی ادیان را از زمینه های مورد علاقه برای همکاری اتریش با ایران دانست و گفت: وجود دانشجویان ایرانی در اتریش، بهترین ظرفیت برای همکاری های فرهنگی، علمی و فناوری است.

وزیر امور خارجه اتریش تاکید کرد: در مسوولیتم تلاش خواهم کرد تا با تجربه های مثبت گذشته، روابط دو کشور را در آینده به سوی بهتر شدن ببریم.

وی تهیه مقدمات سفر رییس جمهور اتریش به ایران را از اهداف سفر خویش دانست و گفت: در سفر مسوولان، سطح روابط گسترده تر می شود و افزایش می یابد.

وزیر امور خارجه اتریش با اشاره به برگزاری مذاکرات در وین گفت: افتخار ماست که میزبان ایران و کشورهای 1+5 در اتریش هستیم و امیدواریم که مذاکرات به نتایج مطلوب برسد.

سباستین کورتز با تاکید بر تجربیات آیت الله هاشمی رفسنجانی در مسایل اجرایی و برنامه های دولتش برای استفاده از تجربیات توسعه همه جانبه ایران، گفت: به عنوان یک مسوول جوان علاقه مندم از تجربیات ارزشمند شما استفاده کنم.

وزیر امور خارجه اتریش با تاکید بر ارتباط پیشرفت های اقتصادی با مسایل سیاسی گفت: اتریش برنامه ریزی می کند تا پس از نتایج مثبت مذاکرات هسته ای، روابط اقتصادی و فرهنگی را با توجه به ظرفیت ها گسترش دهد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠٢-١٣٩٣, ٢٠:۵۵

   

پر مبحث ترین ها