سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روحانی:در دیدار باپوتین توافقات مهمی در خصوص مذاکرات با۱+۵ داشتیم

بروز شده : ١-٠٣-١٣٩٣, ١٢:٠٣    نسخه چاپی    
دکتر روحانی با بیان اینکه تنها راه صحیح احترام به حقوق ملت ایران و گفت‌وگو از موضع برابر است، تصریح کرد: اکنون ۱+۵ و دیگر کشورها به خوبی می‌دانند که راهی جز مذاکره منطقی وجود ندارد.
رییس‌جمهوری با بیان دستاوردهای دولت تدبیر و امید در حوزه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی، بر عزم دولت برای استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کشور در جهت توسعه و پیشرفت همه جانبه ایران عزیز تأکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحانی که شامگاه چهارشنبه به وقت محلی در فضایی صمیمی در جمع ایرانیان مقیم چین سخن می‌گفت، دیدار با ایرانیان را در خارج از کشور موجب رفع خستگی برای مسئولان و روحیه‌بخش توصیف کرد و گفت: این افتخار ماست که دارای ملتی با فرهنگ غنی، دین عظیم و راهبران و الگوهایی همچون امام علی(ع) هستیم و حضور در جمع ایرانیان فرصتی مغتنم است.

رییس‌جمهوری سابقه روابط دو ملت ایران و چین را بیش از حدود هزار سال عنوان کرد و گفت: امروز در برخی از نقاط این کشور نشانه‌هایی از زبان فارسی و فرهنگ غنی ایرانیان دیده می‌شود و این نشان می‌دهد که ملت ایران بیش از هزار سال پیش با فرهنگ و بیان خود دارای نفوذ و تأثیرگذار بوده‌ است.

* می‌توانیم شرایط نوینی را برای کشور بوجود بیاوریم
دکتر روحانی با بیان اینکه شاید همین جاده ابریشم بوده که فرهنگ اسلام و ایران را به این سرزمین آورده است. این موضوع را نشان از بزرگی ملت ایران دانست و گفت: البته در مقاطعی ظلم‌هایی به ناروا به ملت ایران شده اما می‌توانیم این ظلم‌ها را جبران کرده و شرایط نوینی را برای کشور بوجود بیاوریم.
رییس‌جمهوری با اشاره به طرح پیشنهاد مقابله با خشونت و افراطی‌گری از سوی جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد خاطر نشان کرد: عده‌ای در ابتدا مخالف این پیشنهاد بودند و عنوان می‌کردند که در دنیای کنونی هیچ کشوری زیر بار قبول این پیشنهاد نخواهد رفت، اما دیدیم انتخابات ایران و صدای این ملت در این انتخابات، آوایی رسا در جهان بوده است.

* تصویب پیشنهاد مقابله با خشونت و افراطی‌گری، نشانه رسایی فرهنگ ملت ایران است
دکتر روحانی افزود: ملت ایران در انتخابات ۲۴ خرداد سال ۹۲ چنان با قدرت پرچم اعتدال را به اهتزاز درآورد که موجب شد پیشنهاد ایران در سازمان ملل به اتفاق آراء به تصویب برسد و به دنبال آن امروز در اجلاس سران سیکا مقرر شد تا کشورهای عضو برای اجرایی شدن این طرح تمام توان خود را بکار گیرند و این نشانه رسایی صدا و فرهنگ ملت ایران است.
رییس‌جمهوری اظهار داشت: حضور ایرانیان در اقصی نقاط جهان برای ما حائز اهمیت است، چرا که این ایرانیان هستند که فرهنگ ایران عزیز را به جهان منتقل می‌کنند.

* برای شکوفایی ایران اسلامی، راهی جز تلاش و کوشش نداریم
دکتر روحانی با اشاره به اینکه مردم چین برای رسیدن به پیشرفت، همگی کار و کوشش و تلاش دارند، گفت: ما نیز باید برای شکوفایی و پیشرفت کشور تلاش و کوشش کنیم و راهی جز این نداریم.
رییس‌جمهوری ایران را کشوری بسیار با عظمت و دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های فراوان برشمرد و افزود: بنده در نشست با فعالان تجاری در حاشیه اجلاس داووس در سوئیس اعلام کردم که ایران حدود ۳۰ سال آینده جزو ده کشور اول جهان خواهد بود و این شعار نبوده و ما می‌‌توانیم با استفاده از ظرفیت‌های خود، در آینده گذشته‌مان را جبران کنیم.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: امید ما به جوانان تحصیل‌کرده و کارآفرینان و همچنین سرمایه گذاران ایران خارج از کشور است و امیدوارم همه در مسیر پیشرفت کشور دست به دست هم دهیم.

* امید به دست ملت و جوانان ایران خلق می‌شود
رییس‌جمهوری گفت: تدبیر متعلق به اندیشمندان، متخصصان و نخبگان ایرانی بوده و امید هم به دست ملت ایران و جوانان این مرز و بوم خلق می‌شود.

* در دیدار رییس‌جمهوری روسیه تصمیمات و توافقات مهمی در خصوص مذاکرات با ۱+۵ داشتیم
دکتر روحانی با بیان اینکه امروز در حاشیه اجلاس سران سیکا در دیدار با رییس‌ جمهور روسیه تصمیمات و توافقات مهمی در خصوص مذاکرات ایران با ۱+۵ داشتیم، اظهار داشت: هر توافق و اقدامی که دولت در مسیر پیشرفت مذاکرات برمی‌دارد، متعلق به ملت ایران است و ما به عنوان خادمان مردم در این مسیر تلاش می‌کنیم و امیدواریم با تلاش مردم به روزهای بهتر و امیدبخش‌تر دست پیدا کنیم.
رییس‌ جمهوری با اشاره به توفیقات دولت در سیاست خارجی، ضمن تقدیر از تلاش‌ها و اقدامات وزیر امور خارجه و دیپلمات‌های ایرانی، گفت: امروز چهره ملت ایران به صورت واقعی به دنیا معرفی شده و جهان آن را مشاهده می‌کند و این تنها در سایه تلاش ملت و مسئولان دیپلماسی کشور است.

* اراده دولت برای بهره‌برداری از تمام منابع مشترک گازی و نفتی

دکتر روحانی با بیان اینکه در بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله نفت و گاز و صنعت و معدن نیز حرکت‌های خوبی از سوی دولت َآغاز شده تصریح کرد: اراده و تصمیم ما این است که تمامی منابع مشترک گازی و نفتی کشور با همسایگان برای اینکه حق ملت ایران را استحصال کنیم مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
رییس‌ جمهوری افزود: حق مسلم ملت ایران تنها در سانترفیوژها نبوده و بخشی از آن در همین منابع نفتی و گازی مشترک است که امروز بهره‌برداری کمی از آنها می‌شود و ان‌شاء الله از سوی دولت قدم‌های خوبی در این جهت برداشته خواهد شد.
دکتر روحانی با تأکید بر اینکه همه باید برای آبادانی و پیشرفت کشور باید دست به دست هم داده و کمک کنیم که به اهداف بلند ملت ایران دست یابیم، اظهار امیدواری کرد تا ایرانیان خارج از کشور، بویژه ایرانیان مقیم چین در کار، تحصیل و تجارت خوب موفق بوده و به واسطه تلاش آنها در آینده نه تنها کشورمان واردکننده محصولات نباشد، بلکه ایران و چین شرکای اقتصادی خوبی برای یکدیگر باشند.
پیش از سخنان رییس‌ جمهوری دکتر محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس‌ جمهوری نیز در سخنانی با بیان اینکه تغییر نگاه‌ها به ملت ایران در جهان تجلی عزم ملت ایران است، گفت: سیاست دولت تدبیر و امید این است که رشد پایدار اقتصادی، تنها با حضور و مسئولیت‌پذیری بخش مردمی تحقق یافته و دولت تسهیل‌کننده شرایط در این زمینه خواهد بود.
رییس دفتر رییس‌ جمهوری با اشاره به ضرورت احیاء اخلاق در جامعه ایرانی، گفت:‌ اگر همه ملت دست به دست هم دهند، می‌توانیم به جنگ آسیب‌های اجتماعی رفته و موفق باشیم.

رییس‌جمهوری همچنین شامگاه چهارشنبه در مصاحبه با شبکه خبری CCTV چین در شانگهای و در پاسخ به سوال خبرنگار این شبکه درباره روابط ایران و آمریکا خاطر نشان کرد: مردم ایران در سال های گذشته مشکلات فراوانی از بابت سیاست‌های خصمانه آمریکا متحمل شدند و انتظار دارند سیاستمداران کاخ سفید اعلام کنند که نمی‌خواهند مناسبات و رفتار گذشته خود را در زیر پا گذاشتن منافع آنان تکرار نمایند.

اگر آمریکا گذشته را جبران کند، شرایط جدید قابل پیش‌بینی است
دکتر حسن روحانی رییس‌ جمهوری اعلام کرد: اگر آمریکا عملاً از مسیر خصومت با ملت ایران بازگردد و گذشته را جبران کند، شرایط جدیدی برای آینده دو ملت قابل پیش‌بینی است.
دکتر روحانی با بیان اینکه ملت ایران به دنبال حقوق مسلم خود در عرصه نظام بین‌المللی است و نه انتقام‌گیری از خصومت‌های دولت آمریکا، تصریح کرد: آمریکا باید در مسیر احترام به حقوق ملت ایران گام بردارد و در عین حال نسبت به جبران خسارت‌هایی که به ایران وارد کرده متعهد باشد، زیرا مردم ما چون گذشته با ملت آمریکا مشکل نداشته و نخواهند داشت.
رییس‌جمهوری تصریح کرد: تنها در سایه تحقق این خواسته ملت ایران می‌توان امیدوار بود که شرایط جدیدی در آینده برای گفت‌وگوی نمایندگان دو ملت ایجاد شود.
دکتر روحانی در پاسخ به سوالی پیرامون تحریم ایران گفت: تحریم راه نادرست غرب علیه ایران بود. اگر چه مضرات بسیاری برای مردم داشت، اما اراده، استقامت و ایستادگی ملت ایران را برای دفاع از حقوق خود اثبات کرد.
حجت الاسلام والمسلمین روحانی با اشاره به اینکه تحریم‌ها اراده و استقلال ملت ایران را ثابت کرد، گفت: راهی جز گفت‌وگوی منطقی از موضع برابر وجود نداشته و توافق نهایی با ۱+۵ در صورت اراده و حسن نیت طرف مقابل در دسترس است.
رییس شورای‌عالی امنیت ملی درباره مذاکرات اخیر ایران با ۱+۵ در وین گفت: تدوین سند نهایی کار سخت و پیچیده‌ای است، مسائل مهمی مورد بحث قرار گرفته و اگر به نتیجه ملموس منتج نشده بخاطر اهمیت این سند است.
دکتر روحانی با ابراز امیدواری نسبت به توافق نهایی ایران با ۱+۵ گفت: طرف مقابل باید اراده و حسن نیت بیشتری از خود برای حل و فصل مذاکرات نشان دهد. در این دوره از مذاکرات هم بهتر می‌توانستند عمل کنند، هر چند دیر نشده و تا پایان تیر (جولای) زمان برای دستیابی به این سند وجود دارد.
رییس‌جمهوری با بیان اینکه ملت ایران امروز در مسیر خودکفایی قرار گرفته است، گفت: تحریم‌ها دیگر اثرگذار نیست و به ضرر دو طرف تمام می‌شود.

1+5می داند راهی به جز مذاکره ندارد
دکتر روحانی با بیان اینکه تنها راه صحیح احترام به حقوق ملت ایران و گفت‌وگو از موضع برابر است، تصریح کرد: اکنون ۱+۵ و دیگر کشورها به خوبی می‌دانند که راهی جز مذاکره منطقی وجود ندارد.
رییس‌جمهوری در خصوص مناسبات تهران - پکن هم گفت: گسترش روابط با چین به عنوان یک قدرت بزرگ آسیایی که در عرصه اقتصادی، فناوری و علمی دستاوردهای بزرگی داشته و ایران به عنوان کشوری قدرتمند در منطقه خلیج فارس، قفقاز و آسیای میانه به نفع هر دو ملت، آسیا و جهان است.
دکتر روحانی با بیان اینکه در حال حاضر چین بزرگترین شریک تجاری ایران است، گفت: انتظار این است که در سال‌های آینده روابط دو کشور در همه زمینه‌ها بیش از پیش توسعه یابد.
رییس‌جمهوری در پاسخ به سوالی در خصوص روابط دنیای اسلام با غرب، گفت: متأسفانه در سال‌های اخیر به دین مبین اسلام ظلم شد و افراط‌گرایان اسلام را واژگون معرفی کردند، در حالی که اسلام دین رحمت و دین مسالمت با سایر ادیان است.
دکتر روحانی با بیان اینکه عدالت و حسن نیت می‌تواند منجر به ایجاد ثبات و صلح و رشد ارزش‌های اخلاقی در جوامع شود، افزود: در دوره مسئولیت خود تلاش می‌کنم، فرهنگ والای اسلام و تمدن بزرگ ایران را به دنیا معرفی کنم و با افراط و افراطی‌گری مبارزه نمایم.
رییس‌جمهوری تصریح کرد: بر این اساس دولت به نمایندگی از ملت ایران طرح جهان عاری از خشونت (WAVE) را در مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کرد که امروز نیز در بیانیه پایانی اجلاس سیکا مورد تأکید همه اعضا قرار گرفت.
رییس‌جمهوری همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون تحولات سیاسی در ایران بویژه پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته گفت: پیام مردم ایران اعتدال بود که به عنوان گفتمان شعار انتخاباتی بنده انتخاب شد.
دکتر روحانی گفت: هدفی که ملت ایران برگزیده است ایجاد فضایی آرام برای پیشرفت در داخل و کمک به ثبات در منطقه آشوب‌زده خاورمیانه است.
رییس‌جمهوری گفت: ایران نقش خود را برای صلح و ثبات در منطقه ایفا کرده و هر کشوری که به حقوق ملت ایران احترام بگذارد، حاضر به تعامل با آن کشور براساس احترام متقابل هستیم تا در چارچوب منافع ملی تنش‌ها را از بین ببرده و برای اعتمادسازی تلاش کنیم.

استقبال رسمی رئیس جمهور چین

رییس‌جمهوری اسلامی ایران صبح پنج‌شنبه در آغاز بخش دوم سفر خود به چین برای دیداری دوجانبه از سوی شین جی پینگ رییس‌ جمهوری این کشور مورد استقبال رسمی قرار گرفت.
در مراسم استقبال رسمی از دکتر حسن روحانی پس از نواخته شدن سرود ملی ایران و چین، رؤسای جمهور دو کشور از یگان تشریفات سان دیدند.
در جریان این مراسم به افتخار حضور رییس‌ جمهوری اسلامی ایران و هیأت همراه ۲۱ گلوله توپ شلیک شد و رؤسای جمهوری ایران و چین، هیأت‌های عالی‌رتبه مقامات همراه را به یکدیگر معرفی کردند.
مذاکرات رسمی و ملاقات روسای جمهور و هیأت‌های عالی‌رتبه ایران و چین تا دقایقی دیگر در کاخ شی جیا او شانگهای برگزار خواهد شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠٣-١٣٩٣, ١٢:٠٣

   

پر مبحث ترین ها