سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آمانو: ایران اطلاعات چاشنی‌های انفجاری را داد

در طول این دیدارها دو طرف در مورد اقدامات جدیدی که باید پس از تفاهم‌نامه در راستای ادامه همکاری‌ها انجام داد گفت‌وگو و تبادل نظر کردم که امیدوارم این صحبت‌ها در آینده نزدیک عملی شود.

آمانو تاکید کرد که آژانس خود را ملزم به همکاری با ایران در راستای حل مشکلات گذشته و فعلی می‌داند که با گفت‌و‌گو و دیپلماسی انجام خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یوکیا آمانو روز یک‌شنبه پس از ورود به ایران و دیدار با حسن روحانی،‌ محمدجواد ظریف و علی‌اکبر صالحی بیانیه‌ای به شرح زیر صادر کرد:

«این یک دیدار کوتاه اما پرفایده بود. امروز افتخار دیدار با رییس‌جمهور ایران روحانی و هم‌چنین وزیر خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی ایران را داشتم. این سومین دیدار من از تهران و اولین سفر من پس از حاصل شدن تفاهم‌نامه مشترک همکاری میان ایران و کشورهای 1+5 که در نوامبر سال گذشته حاصل شد، است. هدف سفر من به تهران دیدار با مقامات ارشد سیاسی ایران بود و در زمینه گسترش همکاری‌ها درچارچوب تفاهم‌نامه مشترک و نیز در زمینه‌های دیگر گفت‌وگو کنیم.

خیلی خرسندم که شخصاً از عزم جدی مقامات ارشد ایران در جهت اجرای مفاد "تفاهم‌نامه مشترک همکاری" حاصل شده برای رفع مشکلات و ابهامات در همکاری بیش‌تر با آژانس آگاه شده‌ام.

در طول این دیدارها دو طرف در مورد اقدامات جدیدی که باید پس از تفاهم‌نامه در راستای ادامه همکاری‌ها انجام داد گفت‌وگو و تبادل نظر کردم که امیدوارم این صحبت‌ها در آینده نزدیک عملی شود.

هم‌چنین در این دیدارها بحث‌هایی در مورد چاشنی‌های انفجاری انجام شد که می‌خواهم اظهاراتی را در این باره بیان کنم. ایران در جهت از بین بردن نگرانی‌ها درباره تهیه چاشنی‌های منفجره در اوایل سال 2000 توضیحات لازم را به آژانس ارائه داده است. ایران هم‌چنین اطلاعات لازم در زمینه برنامه خود برای استفاده از چاشنی‌های انفجاری در صنعت نفت و گاز در سال 2007 را در اختیار آژانس قرار داده است.

در حال حاضر آژانس همه مسائل مربوط به گذشته را نیز بررسی خواهد کرد که شامل بحث چاشنی‌های منفجره نیز است.

در جمله آخر باید بگویم آژانس خود را ملزم به همکاری با ایران در راستای حل مشکلات گذشته و فعلی می‌داند که با گفت‌و‌گو و دیپلماسی انجام خواهد شد. هم‌چنین در راستای حل این مشکلات این مساله خیلی مهم است که اجرای دقیق مفاد "تفاهم‌نامه مشترک همکاری" ادامه یابد.»
منبع: خبرگزاری ایسنا
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-٠۵-١٣٩٣, ٢٢:١٠

   

پر مبحث ترین ها