سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تاثیر پایان جنگ سرد جدید بر توافق جامع هسته‌ای

این فاصله هم می تواند خط بطلانی باشد بر قرارداد و توافقات اقتصادی ایران و روسیه که ارزش آن 20 میلیارد دلار تخمین زده شده است.
جنگ سرد میان غرب و شرق در حال فروکش کردن است. دیدار دوجانبه وزرای خارجه روسیه و آمریکا که این را نوید می داد؛ نوید آغاز فصل تازه ای از روابط دوجانبه پس از بحران اوکراین؛ روابطی که می تواند بر مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 هم تاثیر بگذارد و ضریب احتمال دستیابی به توافق جامع تا هفت هفته پایانی ضرب الاجل تعیین شده را افزایش دهد.

به گزارش فرارو، گفتگوهای دوجانبه غیر رسمی و دوستانه وزرای خارجه آمریکا و روسیه در زیر نور آفتاب پاییزی در باغ محل اقامت سفیر آمریکا در پاریس، پیش از آغاز دیدار رسمی، راه دستیابی به توافق تازه میان دو کشور را تا حدود زیادی هموار کرد.

تصاویر منتشر شده از گفتگوهای غیر رسمی جان کری، وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در حالی که در باغ محل اقامت سفیر آمریکا دوشادوش یکدیگر قدم می زدند و یا روی نیمکت نشسته بودند حکایت از آن داشت که شمار اختلافات دو کشور در همین گفتگوی چند دقیقه ای کاهش پیدا کرده است.

بازتاب تاثیر آن گفتگوی غیر رسمی در سخنان جان کری در پایان دیدار دوجانبه رسمی مشهود بود که با لحنی دوستانه درباره مدیریت تفاوت‌ها و تلاش برای همکاری بهتر در مسائل مورد توافق سخن به میان آورد.

کری پس از دیدار سه ساعته با لاوروف، اعلام کرد که «هر دو طرف نیاز دارند "مسئولیت‌های مهم" خود را به عنوان قدرت‌های جهانی در مبارزه با افراطی‌گری در خاورمیانه و حل مساله برنامه‌های هسته‌ای ایران وکره شمالی بشناسند.»

وزیر خارجه آمریکا برای توضیح بیشتر درباره همکاری دو کشور گفت: به عنوان مثال آمریکا و روسیه اقدام به اشتراک‌گذاری اطلاعات درباره اقدامات گروه داعش که آمریکا و متحدانش در حال مبارزه با آن در عراق و سوریه هستند، خواهند کرد.

لاوروف هم در سخنرانی جداگانه، آغاز این همکاری را تایید و همچنین نسبت به بهبود روابط روسیه و آمریکا ابراز خوش‌بینی کرد.

پس از بروز بحران اوکراین و تصرف بخش های شرقی این کشور توسط روس تباران که منجر به بروز تنش در روابط روسیه و غرب به خصوص آمریکا شده بود که برخی آن را یادآورد جنگ سرد جدید می دانستند، این نخستین دیداری وزرای خارجه آمریکا و روسیه بود که تا این اندازه دوستانه و صمیمی برگزار می شد.

این دیدار در شرایطی برگزار شد که تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا، علیه روسیه اقتصاد این کشور را دچار رکود کرده است و مشکلات جدی را ظرف همین چندماه پس از اعمال تحریم های به وجود آورده است.

نرخ رشد اقتصادی روسیه در سال گذشته میلادی ۱.۳ درصد بود. این در حالی است که بین ماه های آوریل و ژوئن سال جاری هیچ رشدی در این زمینه مشاهده نشده است.

تحریم های آمریکا و اروپا به غیر از خرید و فروش تسلیحات، نظام بانکی و صنعت نفت روسیه را هدف قرار داده است. این تحریم ها ارزش روبل در برابر ارزهای رایج جهان را به شدت کاهش داده بود.

بر این اساس مقامات روسیه پیش از آنکه بحران اقتصادی ناشی از اعمال تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا بیشتر شود و این تحریم ها بیش از پیش روی اقتصاد این کشور سایه اندازد دست به کار شدند تا روابط خود با اروپا و آمریکا را بهبود بخشند.

پیش از آن نیز ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه دستور عقب نشینی نظامیان روسی از مرز اوکراین را صادر کرد.

دو روز پیش در آستانه دیدار روسای جمهور روسیه و اوکراین، «دمیتری پسکوف» نماینده رسانه‌ای رئیس جمهور روسیه خبر داد، «ولادیمیر پوتین» دستور عقب‌نشینی هزاران نظامی روس را صادر کرده است که در نزدیکی مرز روسیه با اوکراین مستقر شده‌اند.

به گزارش شبکه خبری «بالتیک نیوز»، پسکوف اعلام کرد، 17600 سرباز روس که در منطقه «روستوف» حضور دارند، عقب‌نشینی خواهند کرد.

این عقب نشینی یک گام به جلو برای پایان دادن به بحران اوکراین و بهبود روابط شرق و غرب و پایان دادن به جنگ سرد جدید محسوب می شد.

این اقدام روسیه به سرعت با واکنش مثبت روبرو شد به طوری که رئیس نمایندگی اتحادیه اروپا در مسکو روز سه‌شنبه اعلام کرد که کشورهای اتحادیه اروپا اواخر اکتبر (دو هفته آینده) احتمال لغو تحریم‌های روسیه را بررسی می کنند.

بر این اساس تعدیل سیاست های روسیه در بحران اوکراین امکان بهبود روابط روسیه با غرب را فراهم کرد. اتفاقی که همسایه جنوبی روسها هم را بهرمند خواهد کرد چرا که ایران را از سر یک دو راهی دور کرد؛ دور راهی آشتی با آمریکا، یا نزدیک شدن به روسیه.

با وجود حاکم بودن تنش در روابط آمریکا و روسیه، نزدیک شدن جمهوری اسلامی ایران به هر یک از طرفین به معنای از دست دادن طرف مقابل بود.

در صورت تداوم تنش در روابط مسکو- واشنگتن اگر ایران قصد آن را داشته باشد که بحران هسته ای خود در چارچوب مذاکرات با گروه 1+5 را پایان دهد که قطعا پایان دادن به این بحران می تواند روی مناسبات تهران – واشنگتن هم تاثیر بگذارد و توافق هسته ای سرآغازی باشد بر پایان دیگر اختلافات دو کشور، آن وقت احتمال آنکه بین ایران و روسیه فاصله ایجاد شود زیاد خواهد بود.

این فاصله هم می تواند خط بطلانی باشد بر قرارداد و توافقات اقتصادی ایران و روسیه که ارزش آن 20 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

نزدیک شدن ایران به روسیه هم می توانست سرنوشتی مشابه آنچه از وین 6 تاکنون شاهد بودیم را به دنبال داشته باشد، یعنی حاکم شدن فضای سوتفاهم و بی اعتمادی. همانند آنچه از وین 6 بر مناسبات طرف های اصلی مذاکرات هسته ای یعنی ایران و آمریکا حاکم شده بود.

همین فضا هم در کنار سایر اختلافات دو کشور در باب موضوعات فنی سبب شد که بر خلاف انتظارها ایجاد شده توافق جامع و نهایی نه در وین6 حاصل شود و نه در نیویورک.

این فضا اما در روزهای باقی مانده به پایان ضرب الاجل تعیین شده به منظور دستیابی ایران و گروه 1+5 به توافق جامع و نهایی در حال تغییر است. نه در روابط روسیه و آمریکا همچنان تنش حکم فرما است و نه سو تفاهم بر مناسبات تهران و واشنگتن در موضوع هسته ای حکم فرما است. شاید به همین دلیل است که جان کری وزیر خارجه آمریکا معتقد است که « توافق نهایی هسته‌ای با ایران تا روز سوم آذر دور از دسترس نیست».
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٧-١٣٩٣, ٠٨:١٢

   

پر مبحث ترین ها