سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

استراتژی جدید روحانی و سردار باهوش ایرانی چیست؟

سپاه قدس به رهبری ژنرال سلیمانی در مبارزه علیه داعش و دیگر نیروهایی که به دنبال براندازی دولت عراق بوده اند، بسیار موثر عمل کرده است.
نشریه دیپلمات نوشت: ایران تاریخ نظامی جالبی دارد، در حقیقت این کشور همواره میزبان نوابغ نظامی از جمله کوروش کبیر و نادر شاه بوده است، اما تا چندی پیش باوجود آنکه یکی از توانمندترین نیروهای نظامی در خاورمیانه را دارد اما شخصیت نظامی برجسته ای نداشت.

اخیرا، توجهات زیادی به سمت و سوی نقش پررنگ ژنرال قاسم سلیمانی در پیش بردن منافع ایران در طول تحولات خاورمیانه در چندین سال گذشته جلب شده است. سلیمانی از سال 1997 فرمانده سپاه قدس ایران بوده است. او بنابرگزارشات منتشر شده یکبار به ژنرال دیوید پترائوس آمریکایی در سال 2008 گفته است «شما باید بدانید که من، قاسم سلیمانی، هماهنگ کننده سیاست های ایران در رابطه با عراق، لبنان، غزه و افغانستان هستم.»

سپاه قدس به رهبری ژنرال سلیمانی در مبارزه علیه داعش و دیگر نیروهایی که به دنبال براندازی دولت عراق بوده اند، بسیار موثر عمل کرده است.

اکنون ایران نفوذ و قدرت بیشتری در عراق و سوریه در طول بحران های فعلی بدست آورده است، چراکه خشونت در این کشورها آنان را وادار کرده است که بیشتر به ایران نزدیک شوند. سپاه قدس ایران در آموزش نیروهای زمینی و تبدیل به جنگجویان واقعی نیز بسیار خوب عمل کرده است. باوجود آنکه سپاه قدس و ژنرال سلیمانی همواره خود را از انظار به دور نگه می داشته اند، اما این وضعیت در حال تغییر است.

اکنون مشخص شده است که ژنرال سلیمانی، فرمانده و استراتژیست بسیار با استعداد و باهوشی است و دولت روحانی به دنبال اشکار ساختن آن برای افکار عمومی در جهت نشان دادن نفش آنها در مبارزه با داعش است.

سپاه قدس نقش ویژه و مهمی در جلوگیری از سقوط بغداد بدست نیروهای داعش داشت. جالب تر آنکه ژنرال سلیمانی به نیروهای غیرشیعه از جمله کردهای پیشمرگه کردستان نیز کمک می کند. عکس های اخیر منتشره شده، ژنرال سلیمانی را در کنار نیروهای پیشمرگه کرد نشان می دهد.

تمام این مسائل حکایت از آن دارد که اقدامات ایران در جهت تقویت نفوذ خود در خاورمیانه و هدف استراتژیکش یعنی نابودی نیروهای رادیکال است.

منبع: تیک
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٧-١٣٩٣, ١١:١١

   

پر مبحث ترین ها