سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

لاریجانی:

آیت‌الله مهدوی‌کنی دچار افراط و تفریط نشدند

ایشان مخصوصا مخالف دخالت دولت در امور روحانیت بودند و این نگاه بسیار درست و ارزشمندی است و‌‌ همان دغدغه‌ای است که مرحوم شهید مطهری هم داشتند که علت رشادت روحانیت و پیشتازی آنان در مسائل سیاسی اجتماعی را در استقلال روحانیت از دولت از هر جهت می‌دانستند.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از ویژگی‌های این عالم انقلابی دقت نظرشان در مسیر درست انقلاب بود، ایشان هیچ‌گاه چه قبل از انقلاب و چه بعد از آن دچار افراط و تفریط نشدند و جو سیاسی بر ایشان غلبه نکرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۳۰ مهرماه) مجلس در نطق پیش از دستور خود اظهار داشت: رحلت عالم ربانی و فقیه مجاهد آیت‌الله مهدوی‌کنی را به ملت عزیز و نمایندگان تسلیت عرض می‌کنم.

وی ادامه داد: ایشان نمونه یک عالم انقلابی بود که دردمندانه به مسائل اسلام و مسلمین توجه داشت و با همه وجود در راه انقلاب تلاش می‌کرد و همیشه در صراط مستقیم انقلاب که‌‌ همان طریق ولایت فقیه است، گام برمی‌داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شخصیت مستقل و اخلاقی آیت‌الله مهدوی کنی همگان را تحت تاثیر قرار می‌داد، تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های این عالم انقلابی دقت نظر او در مسیر درست انقلاب بود، ایشان هیچ‌گاه چه قبل از انقلاب و چه بعد از آن دچار افراط و تفریط نشدند و جو سیاسی بر ایشان غلبه نکرد.

لاریجانی ادامه داد: ایشان قبل از انقلاب یکی از عناصر پیشتاز در روحانیت بود و در صحنه‌های مختلف مبارزه با رژیم شاه حضور جدی داشت. مسجد جلیلی را پایگاه مبارزه با رژیم دیکتاتوری نمود و از شخصیت‌های برجسته‌ای بود که به موقع انحراف منافقین را تشخیص داد و موضع‌گیری کرد و هیچ تحت تاثیر شرایط اجتماعی_ سیاسی آن دوره قرار نگرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در آستانه پیروزی انقلاب با دستور امام (ره) به عضویت شورای انقلاب درآمد و بلافاصله پس از پیروزی انقلاب با مشورت شهید مطهری کمیته‌های انقلاب اسلامی را در جهت حفاظت از انقلاب در مساجد کشور ایجاد کرد که مقر اصلی آن در همین مکان مجلس بود.

وی گفت: در حوادث پرفراز و نشیب اوایل انقلاب با احساس وظیفه اسلامی و با دورنگری عمل می‌کرد. حتی در شرایطی که پس از پیروزی انقلاب جو سیاسی کشور به سمت دولتی کردن همه چیز حتی مدارس بود، ایشان در مقابل این جو ایستادگی کرد که کار‌ها در نظام اسلامی به دست مردم قرار گیرد و از این جهت‌ گاه با دوستان دیرین خود اختلاف پیدا می‌کرد.

لاریجانی در تشریح شخصیت این عالم ربانی ادامه داد: شخصیت مستقلی بود که جو بر او مستولی نمی‌شد. شاید این دقت نظر و استقلال رای مربوط به تحصیلات و اساتید ایشان می‌شد. ایشان شاگرد علامه طباطبایی، آیت الله بروجردی و امام خمینی (ره) بودند. مدرسه فکری که از این سه گانه حوزه حاصل شد غالبا انسانهای برگزیده و فرهیخته‌ای گردیدند که در جریان‌های فرهنگی و سیاسی معاصر بودند. گرچه از جهاتی خود این بزرگواران با یکدیگر اختلاف نظر داشتند، اما تفکری که‌زاده تعلیمات این سه گانه حوزه شد، بسیار پرمغز و قوی و تاثیرگذار در فضای اندیشگی معاصر است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: شهید مطهری، شهید بهشتی، آیت الله جوادی، امام موسی صدر و بسیاری از اعضای جامعه مدرسین و فضلای امروز حوزه در این قلمرو فکری قرار می‌گیرند.

وی گفت: از خصوصیات اصلی این مکتب فکری دقت نظر در فهم مسیر و اخلاص و اخلاق گرایی و توجه به مسائل اصلی از نظر سیاسی و اجتماعی است و این سه رکن در آیت الله مهدوی کنی در طول عمر باثمرشان دیده می‌شد.

لاریجانی اظهار داشت: همیشه درس اخلاقشان به راه بود، قبل از انقلاب و چه بعد از آن. علاقمندان به روحانیت اسلامی چه در مسجد جلیلی و چه در دانشگاه امام صادق (ع) از ارشادات ایشان بهره می‌جستند. بنده کمتر جلسه‌ای با ایشان را به خاطر می‌آورم که مجلس ذکر نبوده باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان داشت: در سخت‌ترین شرایط سیاسی، اجتماعی قوام تفکر اخلاقی ایشان، متانت و اصالت نظر، امیدواری در تصمیمات و حرکت آینده ایجاد می‌نمود، به همین جهت جلسات ایشان همیشه بصیرت سیاسی، دینی و اخلاقی به نحو توام دربرداشت.

وی گفت: یکی از یادگارهای فکری ایشان تاکید او بر استقلال روحانیت و سازمان یافتگی روحانیت بود. ایشان به همراه شهید مطهری و بزرگواران دیگر قبل از پیروزی انقلاب ساختار روحانیت مبارز تهران را طراحی کردند و قصد اصلی ایجاد سازمانی برای کلیت روحانیت بود، اما اصالت این سازمان را در عدم وابستگی به جریان‌های سیاسی و داشتن استقلال می‌دانستند و بر این وجه استقلال بسیار تاکید داشتند.

لاریجانی ادامه داد: ایشان مخصوصا مخالف دخالت دولت در امور روحانیت بودند و این نگاه بسیار درست و ارزشمندی است و‌‌ همان دغدغه‌ای است که مرحوم شهید مطهری هم داشتند که علت رشادت روحانیت و پیشتازی آنان در مسائل سیاسی اجتماعی را در استقلال روحانیت از دولت از هر جهت می‌دانستند.

پرچم‌های نیمه افراشته مشکی در صحن علنی

جلسه علنی مجلس در حالی آغاز شد که پرچم‌های نیمه افراشته نشان از عزای مجلس شورای اسلامی به خاطر رحلت آیت‌الله محمدرضا مهدوی‌کنی بود.

مجلس شورای اسلامی در حالی دویست و پنجاه و یکمین جلسه علنی خود را آغاز کرد که این جلسه حال و هوای عزای فوت رئیس مجلس خبرگان رهبری را داشت.

براین اساس 4 پرچم مشکی نیمه برافراشته در جایگاه هیئت‌رئیسه و پایین جایگاه هیئت‌رئیسه مستقر شده و نشان از عزای عمومی مجلس شورای اسلامی به خاطر رحلت آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٧-١٣٩٣, ١٠:٣١

   

پر مبحث ترین ها