سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دبیر شورای عالی امنیت ملی:

مذاکره کنندگان هسته ای ایران اختیارات کافی دارند

انتظار ما این است که آژانس و کشورهای عضو شورای حکام راهبرد خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و سیاست‌های عدم اشاعه را در مورد کشورهای دارای سلاح‌های هسته‌ای با جدیت پیگیری نمایند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار بورگه برنده وزیر خارجه نروژ با اشاره به ظرفیت‌های گسترده همکاری میان ایران و نروژ، زمینه‌های موجود برای گسترش مناسبات سیاسی و اقتصادی میان دو کشور را مناسب عنوان کرد.

علی شمخانی با تشریح همکاری‌های گسترده ایران به عنوان عضو پیمان ان.پی.تی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درچارچوب پیشبرد برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای خود، ضرورت اتخاذ رویکردهای فنی و حقوقی و اجتناب از رفتار سیاسی از سوی آژانس را مورد تاکید قرار داد.

وی لغو کلیه تحریم‌ها را ضرورتی غیرقابل اجتناب برای دستیابی به توافق جامع در مذاکرات هسته‌ای عنوان کرد و افزود:‌ تیم مذاکره کننده هسته‌ای با اختیارات کافی ،‌همه ابتکارات ممکن را برای دستیابی به توافق با حفظ حقوق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران بکار خواهد گرفت.

وی افزود:‌ برنامه هسته‌ای ایران در گذشته و حال کاملا شفاف و صلح‌آمیز و در چارچوب قوانین مربوطه بوده است و جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که قربانی سلاح‌های کشتار جمعی می‌باشد از جدی‌ترین مخالفین تولید و انباشت این‌گونه سلاح‌هاست.

دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار کرد:‌ انتظار ما این است که آژانس و کشورهای عضو شورای حکام راهبرد خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و سیاست‌های عدم اشاعه را در مورد کشورهای دارای سلاح‌های هسته‌ای با جدیت پیگیری نمایند.

وی خاطرنشان کرد: عدم توجه به طرح پیشنهادی ایران برای حل مسئله سوریه و تاکید بر مسیر اشتباه استفاده از تروریسم برای فشار به دولت‌ها منجر به ظهور داعش و گروهک‌های تروریستی غیرقابل مهار گردیده وحامیان آن‌ها را نیز مورد تهدید قرار داده است.

وی افزود: قطع پشتیبانی‌های اطلاعاتی و مالی از گروهک‌های تروریستی و انجام اقدامات بنیادین و ریشه‌ای همچون احترام به خواست و رای مردم و بومی سازی امنیت راه حل بازگرداندن صلح و آرامش به منطقه است.

در این دیدار بورگه برنده وزیر خارجه نروژ از جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مهم و تاثیرگذار در منطقه یاد کرد وگفت:‌ ایران نقش سازنده‌ای در شکل‌گیری روند ثبات و آرامش در عراق و سوریه داشته و همکاری‌های منطقه ای برای ایجاد آرامش پایدار در این نقطه حساس از جهان امری ضروری است.

وی با تاکید بر حق ایران در بهره‌مندی از برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای نسبت به حصول توافق نهایی بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای 1+5 ابراز امیدواری کرد.

منبع: تیک
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٨-١٣٩٣, ١٩:٣۶

   

پر مبحث ترین ها