سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تبعیض نژادی؛حتی اگر رییس جمهور امریکا فردی سیاه پوست باشد

چه کسی است که نداند با گذشت 154 سال از تصویب قانون الغای بردگی پس از تلاش های شانزدهمین پرزیدنت آبراهام لینکلن، هنوز رگه های فراوانی از نژاد پرستی در سراسر ایالات متحده به وضوح قابل مشاهده است؛ حتی اگر کارگردانان امریکایی با ساختن فیلم های مختلفی چون «لینکلن» یا «13 سال بردگی» سعی در القای بهبود اوضاع داشته باشند
لینکلن دیگری نیاز است
ایمان سهرابی: 6 سال پیش هنگامی که سناتور ایلینوی و مدرس حقوق اساسی دانشکده حقوق دانشگاه شیکاگو جان مک کین جمهوری خواه را با 52.9 درصد آراء پشت سر گذاشت و به عنوان اولین رییس جمهور سیاه پوست ایالات متحده پشت میز گردویی کاخ سفید قرار گرفت، شاید کمتر کسی تصور می کرد سال های پایانی ریاست او با نقض حقوق اساسی اقلیت سیاه پوست و شورش ها و اعتراض های گسترده علیه نژادپرستی همراه باشد. رویترز امروز گزارش داد که «معترضان در نیویورک و دیگر شهرها برای سومین شب در روز جمعه بسیج شدند تا توسل پلیس به زور علیه اقلیت سیاه پوست را محکوم کنند.» همین موضوع سبب شد تا دولت رییس جمهور سیاه پوست ایالات متحده دستورالعمل های نژادی جدیدی را اعلام کند که اختیارات FBI و دیگر نهادهای اجرای قانون را برای ورود به مسائل مذهبی، ملی و دیگر ویژگی های فردی در طول تحقیقات محدود می کند. اوباما چندی پیش نیز خواستار تجهیز نیروهای پلیس این کشور به لباس‌های دوربین‌دار شد تا پیگیری مواردی از این دست به طور روشن ممکن گردد.
با این همه چه کسی است که نداند با گذشت 154 سال از تصویب قانون الغای بردگی پس از تلاش های شانزدهمین پرزیدنت آبراهام لینکلن، هنوز رگه های فراوانی از نژاد پرستی در سراسر ایالات متحده به وضوح قابل مشاهده است؛ حتی اگر کارگردانان امریکایی با ساختن فیلم های مختلفی چون «لینکلن» یا «13 سال بردگی» سعی در القای بهبود اوضاع داشته باشند و معتبرترین جایزه را نیز از آکادمی اسکار دریافت کنند و حتی اگر رییس جمهور امریکا نیز فردی سیاه پوست باشد.
استانلی کوهن حقوقدان و کنشگر اجتماعی آمریکایی به این که تبعیض و بی عدالتی درمورد سیاه پوستان آمریکایی همواره در شکلی نهادینه در این کشور جریان داشته است، می گوید: این گونه تبعیض ها در دوران ریاست جمهوری اوباما که خود یک سیاه پوست است، بیش از هر دوره ای شدت گرفته است. او معتقد است این گونه خشونت ها به عنوان یک شیوه و الگوی نهادینه شده در جامعه آمریکا همواره در جریان بوده و خشونت و بی عدالتی نسبت به قشر سیاه پوست آمریکایی در دهه های متوالی بدون هیچ مخالفتی از سوی مسوولین دولتی ادامه داشته است. کوهن در گفت و گو با ایرنا می گوید: با وجود وعده های توخالی اریک هولدر وزیر دادگستری اوباما مبنی بر مقابله جدی با مسئله نژاد پرستی و برخوردهای نژادپرستانه مامورین پلیس با سیاه پوستان این کشور، شاهد هستیم که تعداد سیاه پوستانی که در این دوره به بهانه های مختلف روانه زندان ها شده اند، به مراتب بیش از همه دولت های آمریکایی در تاریخ این کشور بوده است.
مجله آلمانی اشپیگل نیز در این زمینه به نقل از یک کشیش سیاه پوست به نام آلوین هرینگ که از ابتدای ماه اوت یعنی از زمان کشته شدن مایکل براون جوان سیاه پوست به دست دارن ویلسون پلیس سفیدپوست، اعتراضات را پیگیری می کند، می نویسد: این مسئله به هیچ وجه متوقف نخواهد شد، جراحت عمیق و چرکینی در قلب جامعه آمریکا ایجاد شده است. هرینگ اضافه می کند: نژادپرستی روشمند که جوانان هر روز با آن مواجه هستند، موجب شده است آنها به شدت خشمگین شوند. آنها دیگر اعتقاد ندارند که به آنان نیاز است و دیگران برای زندگی آنان ارزش قائل می شوند. قتل آکای گورلی 28 ساله پدر یک دختر نوجوان در راه پله های کم نور بروکلین نیویورک آخرین مورد از سلسله اقدامات مرگ آور پلیس محسوب می شود. شاید امریکا بیش از هر زمان به آبراهام لینکلن دیگری نیاز داشته باشد تا این بار به جای تصویب قانون الغای برگی، قانون الغای نژادپرستی را نه در میان مردم که در سطح مسئولان امریکا به تصویب برساند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠٩-١٣٩٣, ١٨:۵٩

   

پر مبحث ترین ها