سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پاسخ آیت‌الله مکارم به مفتی عربستانی

نباید به مقدسات و باورهای دیگر ادیان و امت‌ها توهین کنیم و روی مشترکات یکدیگر تاکید داشته باشیم و بدانیم که پیامبر اکرم (ص) و کعبه در خطر هستند و باید به مقدسات و باورهای دیگر امت‌ها احترام بگذاریم.

آیت الله مکارم شیرازی امروز در درس خارج از فقه خود پاسخ مفتی عربستان درباره برگزاری جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) را داد.

آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی صبح امروز در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به حدیثی از امام حسن عسکری (ع) اظهار کرد: برخی افرادی که کینه‌توز هستند روح ناآرامی دارند و برخی افراد دیگر کینه‌ خود را ممکن است فراموش کنند.

وی افزود: فردی که کینه‌توز است ممکن است اتفاقات 50 سال پیش را نیز فراموش نکند، کینه سرچشمه‌هایی دارد که حسد از سرچشمه‌های کینه است و برخی از افرادی که دارای حسد هستند به جای اینکه تلاش کنند خود را در مرتبه بالا قرار دهند حسد می‌کنند.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه افراد کینه‌توز انتقام جو هستند گفت: این افراد از آدابی که دیگران در برابرشان انجام نمی‌دهند کینه می‌گیرند و در آینده رفتار زشتی در برابر این فرد انجام می‌دهند که این امر نشانه یک نوع بیماری روانی است.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی تصریح کرد: در دین اسلام به مسلمانان تاکید شده است که کینه جو نباشند و در زمان جاهلیت افراد بسیار کینه توز بودند و در وصیت‌های خود به فرزندان خود این امر را توصیه می‌کردند.

 

وی با اشاره به اینکه اگر افراد کینه‌توز نباشند مشکلات اجتماعی حل خواهد شد گفت: اگر افراد کینه توز در جامعه حضور نداشته باشند شاهد آرامش در جامعه خواهیم بود و این در حالی است که افراد کینه‌توز خود نیز آرامش و آسایش ندارند.

استاد حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: در جامعه امروزی نیازمند وحدت بیشتر در میان امت‌ها و جوامع هستیم و گروه‌های و مذاکره ‌کننده مختلف تنها برای ایجاد وحدت در میان جوامع مختلف تشکیل شده است.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه دشمنان درصدد ضربه زدن به مسلمانان هستند گفت: نباید به مقدسات و باورهای دیگر ادیان و امت‌ها توهین کنیم و روی مشترکات یکدیگر تاکید داشته باشیم و بدانیم که پیامبر اکرم (ص) و کعبه در خطر هستند و باید به مقدسات و باورهای دیگر امت‌ها احترام بگذاریم.

وی بیان کرد: عدم احترام به باورها سبب جنگ در میان امت‌ها می‌شود که برخی از افراد و گروه‌های مختلف مانند سلفی‌ها و داعشی‌ها سعی دارند که در میان امت‌های اسلامی تفرقه ایجاد کنند.

 

به گزارش فارس‏، این مرجع تقلید با اشاره به اینکه برخی به دنبال این هستند که بگویند جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) حرام و نادرست است گفت: بدعت به معنای این است که مسئله‌ای که در هیچ روایتی مطرح نشده است را به دین مربوط سازند؛ جشن میلاد گرفتن برای پیامبر اکرم (ص) یک فعالیت عرفی است و این در آیات قرآن کریم و روایت‌ها مطرح نشده است و مسلمانان تنها به دنبال جشن گرفتن برای میلاد پیامبر اکرم (ص) و ایجاد اتحاد بیشتر در بین خود هستند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه مسلمانان در تلاش هستند که در زیر پرچم اسلام قرار گیرند، یادآور شد: باید احترام به ادیان را حفظ کنیم این در حالی است که مفتی عربستان معتقد است که جشن میلاد برای پیامبر اکرم (ص) گرفتن حرام است و این امر سبب شده است که در میان مسلمانان سوریه تفرقه و شورش ایجاد شود.

وی تصریح کرد: اینکه فردی معتقد باشد همه مردم باید به سخنان او گوش کنند درست نیست و این مشکل ما در جامعه امروزی است و بی‌اطلاعی و ندانستن مشکل اصلی در جامعه امروزی است که اگر این مشکل در جامعه وجود نداشت شاهد وحدت بیشتری در جوامع جهانی و امت اسلامی بودیم.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه اسلام آیین توحید و وحدت است گفت: امیدواریم آگاهی بیشتری در جامعه امروزی داشته باشیم و تعصبات بی‌جا و تفکرات نادرست را کنار بگذاریم.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-١٠-١٣٩٣, ١٢:٠٠

   

پر مبحث ترین ها