سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روحانی:

تولید برق هسته ای کشور سه برابر می شود

اقتصاد باید روی پای خود بایستد و نباید همه چیز را به نفت متکی کنیم.

رئیس جمهور گفت: هم اکنون یک هزار مگاوات برق هسته ای در بوشهر تولید می شود که با راه اندازی دو نیروگاه جدید میزان تولید برق ۲ هزار مگاوات دیگر افزایش می یابد.

به گزارش مهر حجت الاسلام حسن روحانی عصر سه شنبه در نشست توسعه و سرمایه گذاری استان بوشهر اظهار داشت: استان بوشهر به حق، استان با استعدادی است و همه چیز در آن جمع شده است و فقط همت بلندتر و برنامه ریزی دقیق تر برای دستیابی به اهداف را نیاز دارد.

وی افزود: استان بوشهر دارای توانمندی از نظر انرژی است و سرمایه هم به جایی می رود که انرژی در آنجا باشد. منابع گاز و نفت و صادرات عمده نفت کشور در استان بوشهر است.

رئیس جمهور ادامه داد: نیروگاههای برق هسته ای اختصاصا در این استان است و انشاالله دو نیروگاه دیگر هم در کنار این نیروگاه فعال می شود و تولید برق هسته ای هم اکنون یک هزار مگاوات است و دو هزار مگاوات هم اضافه می شود.

رئیس جمهور افزود: این استان در کنار خلیج فارس قرار دارد و ما می خواهیم با همسایگان روابط خوبی داشته باشیم. اگر کسی فکر می کند که ایران هدف دیگری را دنبال می کند حتما اشتباه کرده است. ما بر علیه هیچ یک از همسایگان اقدامی انجام نمی دهیم و با همه همسایگان ارتباط خوب و روابط تجاری و اقتصادی خواهیم داشت.

روحانی تصریح کرد: امنیت و رفاه و توسعه در دنیای امروز با همکاری امکانپذیر است. مداخله و دعوا و نزاع مضر است و چیزی عاید کسی نمی کند. جمهوری اسلامی ایران هم قصد مداخله در دیگر کشورها را ندارد و بدنبال روابط یکجانبه هم نیست و بدنبال روابط خوب با دیگر کشور ها است.

رئیس جمهور ادامه داد: باید به فکر منابع برد- برد برای همسایگان باشیم. کشورهای همجوار ما یا مسلمانند یا اگر مسلمان نباشند روابط تاریخی و فرهنگی دیرباز با ما دارند. کشورهایی که امروز در اطراف ما هستند این پیغام را دریافت کرده اند که ما بدنبال روابط حسنه و برادرانه هستیم و بدنبال حسن همجواری با همه همسایگان هستیم که به نفع همه ما خواهد بود.

روحانی به ظرفیت های اقتصادی و تجاری استان بوشهر اشاره کرد و افزود: در بخش اقتصاد همواره باید به بخش خصوصی اعتماد کنیم و بخش خصوصی هم باید به ما اعتماد کنند. همه بخش ها باید در کنار دولت به هم اعتماد کنیم.

وی با بیان اینکه بانکها وظایف سنگینی به عهده دارند تصریح کرد: باید مطالبات معوق حل و فصل شود و معوقات افراد که به دلایل مختلفی ایجاد شده پرداخت شود.

رئیس جمهور به بحث خروج از رکود را مطرح کرد و ادامه داد: دولت این طرح را روی سایت گذاشت و از همه نظر خواست. در این زمینه همایش برگزار کردیم و کنفرانس ملی اقتصاد را تشکیل دادیم و از صاحب نظران کمک گرفتیم چرا که بدون کمک کارآفرینان نمی توانیم مسائل و مشکلات اقتصادی را رفع کنیم.

روحانی اظهار داشت: مبارزه با فساد بسیار سخت است ولی تلاش می کنیم که فساد را حل کنیم.

وی در همین زمینه افزود: وقتی برای حل فساد تلاش می کنیم و می خواهیم آن را حل و فصل کنیم برخی افراد شلوغ می کنند و سر و صدا ایجاد می کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: باید بایستیم و دولت به هیچ قیمتی در زمینه مقابله با فساد عقب نشینی نمی کند. راهی که انتخاب شده طبق فرمان خدا و فرمان مردم است.

روحانی گفت: مردم در ۲۴ خرداد پارسال باری بر دوش ما گذاشتند و ما هم داوطلبانه قبول کردیم بدون کمک مردم و بدون عنایت حق به هیچ جایی نمی رسیم و دولت به تنهایی نمی تواند معضلات را حل کند.

وی خاطرنشان کرد: استعدادهای زیادی در استان بوشهر وجود دارد که منطقه آزاد نیز به زودی به مجلس می رود که گشایش جدیدی برای سرمایه گذاری خواهد بود.

رئیس جمهور به ظرفیت های استان بوشهر در بخش آبزیان اشاره کرد و افزود: ۷۰ درصد میگوی پرورشی کشور در بوشهر تولید می شود.

روحانی با بیان اینکه نباید متکی به نفس باشیم تصریح کرد: اقتصاد باید روی پای خود بایستد و نباید همه چیز را به نفت متکی کنیم.

وی گفت: جبران کاهش پول نفت کار سختی نیست. باید صادرات غیرنفتی را جایگزین نفت کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: باید روابط را با دیگر کشورها توسعه دهیم صادرات غیرنفتی را جازگزین نفت کنیم که کار پیچیده ای نیست در این صورت است که به راحتی می توانیم از سختی ها عبور کنیم.

روحانی افزود: توسعه کشت گلخانه ای، پرورش ماهی در قفس، خرما و نخیلات از ظرفیت های استان بوشهر است و باید تلاش کنیم که از نظر کشاورزی، استان را توسعه دهیم.

وی افزود: در دیدار امروز با مردم بوشهر مسئله راه آهن را مطرح نکردیم چون به راه حل اساسی در این زمینه هنوز دست نیافته بودیم. در اینکه بوشهر باید به شیراز از طریق خط ریلی متصل شود شکی نیست چرا که اهمیت راه آهن شیراز را هم افزایش می دهد. باید بنادر استان بوشهر توسعه یابد و راههای جاده ای را بهبود بخشیم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: سواحل جنوب خیلی ارزشمند است از جمله سواحل خلیج فارس و مکران. باید در زمینه آب و راه و بنادر سرمایه گذاری کنیم و از همه کارآفرینان دعوت کنیم و برای دستیابی به اهداف باید برای سرمایه گذاران جاذبه ایجاد کنیم.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-١٠-١٣٩٣, ٢٣:۴۵

   

پر مبحث ترین ها