سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اوباما تکلیف کنگره را روشن کرد:

هر طرحی در مورد تحریم ایران روی میزم بیاید، وتو می کنم

طی ماه‌های آینده مشخص می‌شود که آیا ایران می‌تواند پاسخی مثبت به جامعه جهانی بدهد یا نه، اما در حال حاضر انجام یک معامله دیپلماتیک با ایران کمتر از ۵۰ درصد است

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا روز جمعه به کنگره این کشور هشدار داد که در صورت تصویب لایحه تشدید تحریم‌های ایران، آن را وتو خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری «تیک»، اوباما که در یک کنفرانس خبری مشترک با دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا حضور یافته بود، تاکید کرد که تحریم‌های جدید «امکان دستیابی به یک راه‌حل دیپلماتیک برای پرونده هسته‌ای ایران را به مخاطره می‌اندازد» و آن را به یکی از «دشوارترین و طولانی‌ترین مشکلات امنیت ملی آمریکا» تبدیل می‌کند که این کشور با آن مواجه بوده است.

کنگره جدید آمریکا در تلاش برای تصویب لایحه‌ای است که در صورت عدم دستیابی به توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵، تحریم‌ها علیه تهران را افزایش می‌دهد در حالی که این لایحه در کنگره پیشین به‌خاطر مخالفت دموکرات‌ها و کاخ سفید به رای گذاشته نشد.

اما چهره‌های ارشد کنگره جدید آمریکا که اکثریت آن با جمهوری‌خواهان است، می‌گویند که تصویب این لایحه جزو اولویت‌های کنگره است.

​در این شرایط باراک اوباما تاکید دارد که تشدید تحریم‌های ایران می‌تواند واکنش منفی شرکای بین‌المللی آمریکا را نیز به دنبال داشته باشد، امری که نخست‌وزیر کامرون نیز در این کنفرانس خبری به‌طور تلویحی آن را تایید کرد.

دیوید کامرون ضمن مخالفت با تشدید تحریم‌های ایران در شرایط کنونی گفت که باید مهلت داد تا مذاکرات هسته‌ای به موفقیت بیانجامد.

با این حال کامرون خاطرنشان ساخت که غرب خود را متعهد می‌داند از این مسئله اطمینان یابد که ایران نمی‌تواند سلاح هسته‌ای تولید کند.

باراک اوباما نیز در ادامه سخنان خود به کنگره هشدار داد که اگر تحریم‌های ایران تشدید شود، ایران می‌تواند از آن به عنوان بهانه‌ای برای توقف گفت‌وگوها استفاده کند.

وی سپس تاکید کرد که اگر راه‌حل‌های دیپلماتیک در رابطه با مناقشه هسته‌ای ایران به شکست بیانجامد، احتمال آن که در نهایت کار به تقابل نظامی بکشد، افزایش می‌یابد و در آن صورت کنگره هم باید پیامد تصمیمش را بپذیرد.

با این حال اوباما این را هم خاطرنشان ساخت که عدم دستیابی به توافق هسته‌ای الزاما به معنای آن نیست که واشینگتن به گزینه نظامی روی می‌آورد.

رئیس جمهوری آمریکا سپس اظهار داشت که اگر ایران در نهایت توانایی پذیرش توافق را نداشته باشد یا نتواند به جامعه جهانی درباره برنامه هسته‌ای خود تضمین دهد، آن وقت او به کنگره خواهد گفت که شرایط را برای ایران سخت کنید.

به گفته او، طی ماه‌های آینده مشخص می‌شود که آیا ایران می‌تواند پاسخی مثبت به جامعه جهانی بدهد یا نه، اما در حال حاضر انجام یک معامله دیپلماتیک با ایران کمتر از ۵۰ درصد است.​

وی در نهایت تاکید کرد که در شرایط کنونی همچنان هدف اصلی باید دستیابی به یک معامله دیپلماتیک با ایران باشد.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-١٠-١٣٩٣, ١٠:۴۴

   

پر مبحث ترین ها