سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ماهواره «فجر» در مدار زمین قرار گرفت

موفقيت كشورمان در عرصه فناوري فضايي از مهم ترين دستاوردهاي انقلاب اسلامي به شمار مي رود.

چهارمین ماهواره بومی جمهوری اسلامی ایران را با نام «فجر» با شعار الله اکبر و با رمز «یا محمد رسول الله» به فضا پرتاب و در مدار زمین قرار گرفت.

به گزارش اداره کل تبلیغات دفاعی وزارت دفاع، در خجسته ايام الله دهه مبارك فجر و در آستانه ۱۴ بهمن روز فناوري فضايي، متخصصان افتخار آفرين سازمان صنايع هوافضاي وزارت دفاع به عنوان نخستين سازمان پرتاب كننده ماهواره در جهان اسلام و شرکت صنایع الکترونیک ایران به عنوان اولین سازنده ماهواره در کشور، به حول و قوه الهي موفق شدند با شعار الله اكبر و با رمز مبارک «یا محمد رسول الله» چهارمين ماهواره بومي جمهوري اسلامي ايران را با نام «فجر» به فضا پرتاب و در مدار زمين قرار دادند.

سردار دهقان با تبريك اين موفقيت ارزشمند به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی، رياست جمهور و ملت شريف ايران گفت: طراحی و ساخت ماهواره ملی فجر حاصل تلاش مومنانه، خالصانه و جهادي دانشمندان و محققان فضايي شركت صنايع الكترونيك ايران و شركت هاي دانش بنيان داخلي و مراكز تحقيقاتي، علمي و دانشگاهي كشور بوده و نشان ديگری بر تداوم رشد بالنده علمي كشور در عرصه ی فناوری های پیشرفته است.

سردار دهقان پیرامون ماهواره بر سفير فجر نيز اظهار داشت: ماهواره بر سفير فجر كه كليه مراحل طراحي و ساخت آن به صورت بومي در سازمان صنايع هوافضاي وزارت دفاع انجام شده است، تثبيت توانمندي ماهواره‌برهاي جمهوري اسلامي ايران براي استقرار ماهواره در مدار زمين و دستيابي به يك پروژه ملي قابل طرح در سطح جهاني از دستاوردهاي طراحي و ساخت آن است.

وی ايجاد زيرساخت هاي مناسب و كسب توانمندي جهت طراحي و ساخت نسل جديد ماهواره برها، فراهم شدن زمينه ورود به بازار جهاني خدمات فضايي به واسطه پرتاب ماهواره، استفاده از توانمنديهاي بومی در توسعه علوم و فناوري هاي فضايي و طراحي ماموريت هاي پيچيده فضايي را از ديگر دستاوردهاي طراحي، ساخت و پرتاب ماهواره ملی فجر ذكر كرد.

سردار دهقان در ادامه افزود: مرکز هدایت و کنترل عملیات فضایی کشور عهده دار پشتیبانی و نظارت بر عملیات بهره برداری ماهواره فجر به کمک شبكه ايستگاه هاي زميني بومی است كه تمامي مراحل طراحي، ساخت، تست و نصب آنها توسط متخصصان فضایی شركت صنایع الکترونیک ايران انجام شده است.

وزير دفاع با قدرداني از زحمات، تلاش ها و همت بلند متخصصان فضايي كشورمان در بخش هاي مختلف به ويژه شركت صنايع الكترونيك ايران و سازمان صنايع هوافضاي وزارت دفاع، اين موفقيت و پيروزي بزرگ را در تداوم پيروزي هاي بزرگ ملت ايران در دهه فجر ذكر كرد و افزود: موفقيت كشورمان در عرصه فناوري فضايي از مهم ترين دستاوردهاي انقلاب اسلامي به شمار مي رود.

سردار دهقان گفت: به فضل الهی دستاوردهای بزرگ ديگري در عرصه فناوری فضايي با همت و تلاش فرزندان رشيد ملت ايران در وزارت دفاع در دست اقدام است كه انشاء الله در آينده به اطلاع ملت شريف ايران خواهد رسيد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-١١-١٣٩٣, ٢٣:٠١

   

پر مبحث ترین ها