سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روزنامه‌ الوطن:

کشورهای خاورمیانه گزینه‌ای جز رابطه با تهران ندارند

در حال حاضر مساله توافق موقت هسته‌ای با غرب مطرح است که بر جایگاه عربستان در منطقه و بالا بردن جایگاه ایران به عنوان قدرتی بین‌المللی تاثیر گذاشته است.

روزنامه الوطن - چاپ کویت در مطلبی با عنوان «عوامل دوری و نزدکی در روابط تهران و ریاض چیست؟» به قلم یویل گوزانسکی، عضو انجمن امنیت ملی دانشگاه تل‌آویو آورده است: بسیاری از تحلیلگران سیاسی بر این باورند که روابط ایران و عربستان بعد از تحولات اخیر در خاورمیانه شاهد نوعی حرکت بوده است و در این امر عوامل عدیده‌ای نقش داشته‌اند که از جمله آن می‌توان به انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس‌جمهور ایران در آگوست 2013 اشاره کرد.

روحانی از زمان روی کار آمدن در جهت کاهش تنش‌ها میان تهران و تعدادی از همسایگانش در منطقه خلیج فارس قدم برداشته و در اقدامی نادر اخیرا محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را برای عرض تسلیت به مناسبت مرگ ملک عبدالله به ریاض فرستاده است. هم‌چنین در حال حاضر مساله توافق موقت هسته‌ای با غرب مطرح است که بر جایگاه عربستان در منطقه و بالا بردن جایگاه ایران به عنوان قدرتی بین‌المللی تاثیر گذاشته است.

نویسنده در ادامه آورده است: عامل سومی که عربستان و ایران را به سمت نزدیک شدن به یکدیگر می‌کشاند، پیدایش دولت اسلامی در عراق و شام است مساله‌ای که تهدیدی برای هر دو کشور است. شکی نیست که آمریکا از خاورمیانه خسته شده - و این خود عامل دیگری است - از این رو کشورهای حوزه خلیج (فارس) را بدون حمایت رها کرده است.

پر واضح است که این کشورها بعد از آنک ه به این حقیقت پی بردند که تهران به عنوان یک بازیگر قوی در عرصه خاورمیانه است، گزینه‌ای جز بهبود روابط‌شان با ایران ندارند اما با وجود اشتراکاتی که در منافع یعنی به شکست کشاندن گروه داعش، دارند، فرض این مساله که پیشبرد سریعی در روابط عربستان و ایران ایجاد شود، واقعی جلوه نمی‌کند.*ایسنا

منبع: ایسنا

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-١١-١٣٩٣, ١٠:۴٠

   

پر مبحث ترین ها