سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جان کری:

تاریخ ایران و شیعیان پیچیده است؛ ایرانی ها شیمیایی شدند اما با پاسخ مشابه ندادند

من هم درباره تلاش های فزاینده ایران در منطقه نگران هستم


جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت: من درباره تلاش های فزاینده ایران در منطقه نگران هستم وبه صورت بسیار شفاف گفتیم که نفوذ آنها در یمن ،بیروت و دمشق و حزب الله و مطمئنا نفوذ آنها در عراق موجب نگرانی دولت است اما من فکر می کنم شما باید به اتفاقات زیادی که در منطقه در حال وقوع است،نگاه کنید.

 

وی افزود: تاریخ ایران ،شیعیان ایران و جهان عرب و شیعیان عرب پیچیده است. به خاطر داشته باشید ایران و عراق هشت تا ده !سال جنگ داشتند.مردم (ایران ) شیمیایی شدند اما ایران با گاز شیمیایی پاسخ نداد.درست است نفوذ ایران در حال حاضر در حال گسترش است و مردم درباره آن نگران هستند اما فکر کنید اگر آنها تسلیحات هسته ای داشته باشند،چه اتفاقی می افتد.

 

کری اضافه کرد: ما نخست تلاش می کنیم این کار را از راه دیپلماتیک انجام دهیم و اگر نتوانیم از راه دیپلماتیک به این هدف برسیم همه ما گزینه های زیاد دیگری داریم اما باید چشم های خود را بر روی آنچه که در حال وقوع است، باز نگه داریم.ما برای دوستان در منطقه و سراسر جهان روشن ساختیم این مسائل حتی پس از رسیدن به توافق برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای از بین نمی روند و همچنان این مسائل را با ایران داریم و همه ما باید در مسیری که هستیم همکاری کنیم.

 

این دقیقا کاری است که شورای همکاری خلیج فارس در حال انجام آن است.ما در ماه آینده در واشنگتن به گفتگوهایی که هفته گذشته در منطقه داشتیم،ادامه خواهیم داد.من مطمئن هستم همه ما در کنار یکدیگر می توانیم در مقابل آنچه که ایران در حال انجام آن است،اقدامات لازم را انجام دهیم.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-١٢-١٣٩٣, ١٠:١١

   

پر مبحث ترین ها