سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وقتی استاندارها مرعوب تندروها می شوند

یکی از انتقادات به دولت تدبیر وامیدحضور استاندارانی است که مرعوب عناصرافراطی هستند .کم نیستند استاندارانی که نیروهای معتدل را فدای جریان های افراطی کرده اند

 

بازهم افراطیون و اراذل اوباش مانع از سخنرانی دیگری در کشور شدند. علی مطهری فرزند شهید مطهری که روز دوشنبه گذشته برای ایراد سخنرانی در دانشگاه شیراز به این شهر سفر کرده بود، در فرودگاه این شهر با حمله افراد ناشناس مواجه شد. این افراد با چوب و سنگ به خودروی وی حمله کردند و اجازه عبور به خودرو را ندادند. مهاجمان همچنین شیشه‌های خودروی این نماینده مجلس را شکستند. در ادامه هم با گوجه فرنگی و تخم مرغ و سنگ از علی مطهری استقبال کردند که موجب آسیب چشم وی شدند اما مطهری که اصرار داشت مراسم سخنرانی‌اش در دانشگاه شیراز لغو نشود، با حمله این افراد، به سمت یکی از کلانتری‌های شیراز رفت و چند ساعت در آنجا منتظر ماند تا جو ملتهب بیرون از کلانتری آرام شود اما این آرامش برقرار نشد و در ادامه، بنا به درخواست استانداری فارس مراسم سخنرانی لغو شد. بدین ترتیب، مطهری به فرودگاه شیراز رفت و به تهران بازگشت.

اما سوال اساسی اینجاست که این افراد که از آنها به عنوان نیروهای خودسر نام برده می شود پشتشان به کجا گرم است که با اوباش گری مانع از سخنرانی یک نماینده مجلس می‌شوند. منصور حقیقت‌پور نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس این حادثه را نتیجه عدم برخورد با حوادث مشابه در گذشته و می‌گوید:در همان غائله 22 بهمن قم، خاطیان مشخص و معین شدند؛ اگر با این نوع هجمه‌ها برخورد اصولی صورت می‌گرفت، کار به اینجا کشیده نمی‌شد.

در همین زمینه حجت الاسلام حسین سبحانی‌نیا، عضو هیات رییسه مجلس می گوید:  اگر در‌‌ همان یكی، دو مرحله اولیه برخورد جدی و قانونی با افراد خاطی شود، قطعا جلوی این هنجارشكنی‌ها گرفته می‌شود و افراد جایگاه خودشان را می‌دانند كه نظام یك اصولی دارد و باید این اصول مورد توجه قرار گیرد، چه از ناحیه گوینده و چه از ناحیه افرادی كه این برخورد را ساماندهی می‌كنند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده مردم رشت، در گفتگو با آفتاب ،حمله به علی مطهری را بدترین فاجعه‌ی یک سال اخیر دانست و خاطر نشان کرد: اگر در آن زمان که در قم برای آقای لاریجانی چنین حادثه‌ای روی داد، به صورت قاطع و محکم با افراد ضارب برخورد می‌شد، اکنون دیگر هیچ‌کس جرأت نمی‌کرد بیاید و به صورت خودسرانه نسبت به ترور یک فرد اقدام کند. بیایید برای یک بار هم که شده با افراد متولی حوادث اخیر به صورت قاطعانه برخورد کنید تا ریشه‌ی اینگونه فجایع خشکانده شود.

همچنین کمال‌الدین پیرموذن نماینده مردم اردبیل در این رابطه گفت: بی‌تردید کسانی که به رفتارهای فرا قانونی و سلیقه‌ای عادت کرده‌اند ریشه در جریان حادثه ۲۲ بهمن قم و هتک حرمت به علی لاریجانی دارند که این افراد همواره برای خود یک حیطه اختیاراتی قائل‌اند و به واسطه آن در طلب قدرت گام برمی‌دارند.

در واکنش به حادثه حمله به علی مطهری بسیاری از چهره های سیاسی و نمایندگان مجلس از جمله محمدرضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش های مجلس، احمد توكلی نماینده مردم تهران در مجلس و تعداد دیگری از نمایندگان مجلس با محکوم کردن این حادثه فاجعه بار، خواستار رسیدگی فوری به این پرونده شده‌اند.

اما زشت تر از حادثه حمله اراذل و اوباش به علی مطهری، عدم تامین این نماینده مجلس و لغو سخنرانی توسط استانداری فارس است. حال اینکه استاندار در توجیه ناتوانی خود در این جریان، عذری بدتر از گناه می‌ آورد و با انداختن گناه بر گردن دانشگاه شیراز به جهت اعلام نکردن زمان سخنرانی می‌گوید: شورای تامین شهرستان شیراز کتبا نظر خود را در خصوص این برنامه و حضور آقای مطهری اعلام کرده بود. ما از طریق فرماندار جهرم که رابطه دوستی با آقای مطهری دارند، از وی خواسته بودیم که برای این سخنرانی به شیراز نیاید!

به دنبال مطرح شدن موضوع سخنرانی علی مطهری در شیراز به نظر می رسد استاندار فارس به جای تامین امنیت سخنرانی این چهره معتدل و نماینده کنونی مجلس، با انتخاب راحت ترین راه صورت مسئله را پاک کردن کرده و خواستار برگزار نشدن این سخنرانی شده است. چندی پیش نیز خودرویی که حامل هادی غفاری بود در هنگام ورود به فرودگاه شیراز، مورد حمله چندین نفر با صورت‌های پوشیده قرار گرفت. در ادامه نیز عده ای در مراسم روز دانشجو سخنرانی هادی غفاری را مختل کردند.

چه طور در 3 ماه دو حادثه مشابه در استان فارس رخ می دهد و اینکه در هنگام وقوع این حوادث نیروهای مسئول تامین امنیت کجا بوده‌اند و اینکه اگر استاندار به عنوان نماینده عالی دولت در استان و همچنین رئیس شورای تامین استان قادر به تامین امنیت یک برنامه ساده دانشجویی در استان خود نیست، صلاحیت این منصب را دارد؟ موضوعی که جعفرزاده نماینده مجلس نیز به آن اشاره می‌کند و می‌گوید: استاندار فارس به عنوان رئیس شورای تامین استان فارس، والی استان و مسئول تامین امنیت مردم است. بعد حالا آقای استاندار آمده و گفته من هیچ مسئولیتی در این زمینه ندارم اگر استاندار نمی‌تواند پاسخگو باشد دیگر از چه کسی می‌توان انتظار پاسخگویی داشت.

هرچند که گفته شده وزیر کشور از آنچه برای این نماینده مجلس در شیراز پیش آمده ابراز تاسف كرده و از معاون امنیتی و انتظامی این وزارتخانه خواسته است هرچه سریع‌تر عوامل این واقعه شناسایی شوند و در همین زمینه استاندار فارس برای توضیح چگونگی رخداد این اتفاق به تهران فراخوانده شد و به دنبال آن روز پنجشنبه در جلسه‌ای با حضور وزیر کشور مقرر شد هیأتی مرکب از معاون امنیتی انتظامی، رئیس دفتر جانشینی فرماندهی معظم کل قوا در ناجا و رئیس مرکز مدیریت عملکرد، بازرسی و امور حقوقی وزارت کشور ضمن رسیدگی دقیق به ابعاد حادثه شیراز و اقدام قاطع، نتیجه را به شورای امنیت کشور گزارش کند اما نکته جالب در خروجی این جلسه این است که استاندار فارس به عنوان مسوول پیگیری حادثه تا حصول نتیجه و معرفی عاملین آن به مراجع قضائی تعیین شده است. حال سوال اینجاست که این استاندار که خود به دلیل اهمال در این قضیه مقصر است چرا به عنوان مسوول پیگیری حادثه تعیین شده است. این استاندار اگر قادر به انجام کار بود که با تدبیر لازم جلوی این حادثه را می‌گرفت.

یکی از انتقادات وارد به دولت تدبیر وامید حضور استاندارانی است که مرعوب عناصر افراطی در استان ها هستند و همچنین استانداران و فرماندارانی که از جنس اعتدال نیستند و آنقدر که ملاحظه جریان های افراطی را می کنند بیش از مصالح کشور و دولت اعتدالی است. کم نیستند استاندارانی که نیروهای معتدل در استان ها را فدای جریان های افراطی کرده اند. موضوعی که علی مطهری در تشریح ماجرای حمله به خودش به نوعی به آن اشاره می کند : به رئیس جمهور محترم عرض می‌کنم فکری به حال استان فارس بکنند و البته نتیجه بده و بستان در معرفی وزیر کشور به مجلس بهتر از این نمی‌شود و این حوادث نتیجه آن تصمیم غلط است.  البته وزیر کشور می‌تواند با برکناری استاندار فارس این ذهنیت را پاک کند و به دیگر استاندارنی که همسو با سیاست های دولت تدبیر و امید حرکت نمی‌کنند هشدار دهد که در صورت عدم همراهی دولت در اجرای سیاست های مد نظرش، سرنوشتی مشابه خواهند داشت.

 

 

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-١٢-١٣٩٣, ٢٠:۴۴

   

پر مبحث ترین ها