سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

الشرق الاوسط:

فقط همین باقی مانده که اوباما بین اعراب و تهران میانجی شود

الشرق الاوسط در مقاله ای از مواضع باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در قبال کشورهای عربی حوزه خلیج فارس پس از توافق هسته ای ژنو به شدت انتقاد کرد.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نه تنها صفحه جدیدی از روابط را با ایران آغاز می کند ، بلکه به« اعراب سنی» می گوید ایران خطری برای شما نیست.

وی گفت تهدیدهای واقعی از درون کشورهای شما نشات می گیرد . عجیب است که در سخن اوباما عبارت «اعراب سنی » یا «کشورهای سنی» مطرح می شود که احیای توصیف طائفه ای است اما در مقابل به ایران نمی گوید کشور شیعی .

در ادامه این مقاله آمده است چه کسی ایران را در محور شر قرار داده بود، واشنگتن . چه کسی ایران را حامی تروریسم قلمداد کرد ، واشنگتن .چه کسی جهان را از تعامل با ایران بر حذر داشت، واشنگتن. چه کسی ایران را از سرسخترین دشمنان آمریکا به شمار آورد ، واشنگتن.

چگونه ایران با این همه فعالیت یکدفعه به کشوری تبدیل می شود که خطر بزرگی برای همسایگانش نیست .فقط به خاطر اینکه توافق هسته ای امضا کرد.آیا اوباما انتظار دارد کشورهای عربی حوزه خلیج فارس حرف وی را برای سرپوش گذاشتن بر توصیفات گذشته درباره ایران باور کنند .

این کشورها از آتش دخالتهای ایران سوختند.

در حالیکه ایران از سی و شش سال قبل خطر واقعی برای کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بوده است.

اکنون اوباما پس از توافق هسته ای با ایران با رفتارهایش و حتی با حرفهایش به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس اطمینان نمی دهد.

بلکه ادعای ایران را تکرار می کند که خطری برای کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نیست .

واقعیت این است که انقلاب مفاهیم نزد اوباما نه تنها کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را نگران می کند بلکه جمهوریخواهان آمریکا را نیز نگران می کند که معتقدند باراک اوباما تهدیدی برای آمریکا است .
خطر اوباما برای آمریکا از خطر پوتین و بشار اسد بیشتر است.

وقتی که هموطنانش به اوباما و سیاستهایش اعتماد ندارند ، دیگران چگونه می توانند اعتماد کنند.
دولت آمریکا اشتباه دیپلماتیک بزرگی را در مذاکره با ایران مرتکب شد و بطور غیر مستقیم پیام داد که آمریکا قادر نیست به سبب برنامه هسته ای ایران جنگ راه بیندازد .

ای کاش واشنگتن به این بسنده می کرد و فقط توافقی با ایران امضاء می کرد اما توپ را به زمین کشورهای عربی حوزه خلیج فارس می اندازد و به آنها می گوید ایران شما را تهدید نمی کند.

فقط همین باقی مانده که آقای رئیس جمهور خودش را به عنوان میانجی بین متحدانش در خلیج فارس و دوستانش در تهران معرفی کند.

آقای رئیس جمهور هیچ کس وجود چالشها در داخل کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را انکار نمی کند و دولتهایشان باید به این امر توجه کنند و اجازه ندهند چالشها بزرگ شود .

همه یعنی دولتها و ملتهای این منطقه بر سر آن توافق دارند اما بزرگنمایی این چالشها در حدی که خطرناکتر از اقدامات ایران در کشورهای منطقه باشد ، مقایسه ای است که در شان رئیس جمهور قدرتمندترین کشور جهان نیست.

 

منبع: تیک

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠١-١٣٩۴, ٠٠:۴٩

   

پر مبحث ترین ها