سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ایران پیروز توافق هسته‌ای است

بروز شده : ٢-٠٢-١٣٩۴, ٢١:٢٣    نسخه چاپی    
مذاکرات جهانی در مورد برنامه هسته‌ای ایران طی هفته جاری در وین از سر گرفته می‌شود و این در حالی است که از واشنگتن گرفته تا برلین، از مسکو گرفته تا پکن و بسیاری کشورهای دیگر، انزوای ایران با آمادگی دولت‌ها و شرکت‌ها برای بازگشت احترام آمیز این کشور به عرصه جهانی، رو به پایان است.

 

به گزارش یو اس نیوز، آینده کاملا مشخص به نظر می‌رسد: امروز یا فردا که تحریم‌ها برداشته شوند، سیل شرکت‌های غربی وارد ایران می‌شود و تهران برای افزایش قدرت خود در خاورمیانه به منابع مالی بیشتری دسترسی خواهد داشت.

مطمئنا مذاکره کنندگان گروه ۱+۵ و ایران همچنان به بحث در مورد اساسی‌ترین مسائل –غنی سازی اورانیوم، بازرسان و لغو تحریم ها- ادامه خواهند داد، چراکه چارچوب توافقی که در دوم آوریل نهایی شد، باید به واقعیت نزدیک شود و دستیابی به توافق نهایی تا ۳۰ ژوئن نیز چندان آسان نیست.

یو اس نیوز در ادامه نوشت: ضمن اینکه قانون دوحزبی که به کنگره اجازه می‌دهد توافق نهایی با ایران را رد کند، مطمئنا به دلیل آنکه مذاکره کنندگان آمریکایی را محدود می‌کند، باعث پیچیده شدن مذاکرات خواهد شد و سوالاتی را در میان مقامات ایرانی ایجاد خواهد کرد. با این وجود، دولت‌ها و شرکت‌ها به گونه‌ای رفتار می‌کنند که انگار یک توافق هسته‌ای، اجتناب ناپذیر است چراکه اوباما می‌خواهد به هر قیمتی به آن دست یابد و حتی اگر کنگره این توافق را رد کند، اوباما آنقدر قدرت دارد که آن را به هر صورت به اجرا درآورد.

تازه‌ترین نشانه اشتیاق بی‌پایان اوباما مربوط به انعطاف وی برای برداشتن تحریم‌ها است. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، مقامات دولت اوباما به قانونگذاران گفته‌اند که ایران با امضای توافق هسته‌ای می‌تواند ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی مسدود شده خود در حساب‌های خارجی را دریافت کند.

اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان نیز با توجه به همین ترس به وال استریت ژورنال گفته بود: «در طول این مذاکرات، ما در حال باخت بوده‌ایم و ایران در هر گام از مذاکرات پیروز شده، این ایده که آن‌ها به عقب رانده شده‌اند، استدلال معتبری نیست.»

با این حال، به گفته کار‌شناسان، عدم تایید توافق نهایی توسط کنگره، احتمالا تاثیر چندانی بر تمایلات دولت برای اجرای این توافق نخواهد داشت. رئیس جمهور می‌تواند با اختیارات خود برخی تحریم‌ها را تعلیق کند، دستوراتی جهت کار روی دیگر تحریم‌ها بدهد، افراد و شرکت‌های ایرانی را از فهرست تحریمی آمریکا خارج کند و برای خنثی کردن دیگر تحریم‌هایی که کنگره اعمال کرده، با اروپا همکاری کند. به گفته مارک دوبوویتز، کار‌شناس تحریم‌ها در بنیاد دفاع از دموکراسی، ایران تنها در سال نخست توافق می‌تواند به حدود ۱۱۸ میلیارد دلار از درآمدهای خود دسترسی پیدا کند.

شرکت‌ها و دولت‌ها نیز با مشاهده خط و خطوط واشنگتن عمل می‌کنند و این اصلا جای تعجب ندارد. در روزهای اخیر حدود ده‌ها سرمایه گذار و مدیر اجرایی آمریکایی برای ارزیابی فرصت‌های تجاری آتی به ایران سفر کرده‌اند. این در حالی است که نمایندگان برخی شرکت‌های نفتی بزرگ نیز در نشست وین با مقامات ایران دیدار کردند و هدف آن‌ها نیز ارزیابی فرصت‌های آینده بوده است.

در پایان این گزارش آمده: آیا شما آماده یک توافق هسته‌ای جهانی با ایران هستید که اوباما را خرسند، شرکت‌های تجاری غربی را ثروتمند، ایران را قدرتمند و متحدان منطقه‌ای ما را وحشت زده می‌کند؟ به نظر می‌رسد جهان آماده است.

 

منبع: فرارو

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠٢-١٣٩۴, ٢١:٢٣

   

پر مبحث ترین ها