سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

خدمه کشتی «مرسک» آزاد هستند

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران از ابتدا حملات به یمن را محکوم کرده است، گفت: انتظارمان از جامعه جهانی این است که توجه ویژه ای به مردم یمن داشته باشد و از رخ دادن یک فاجعه انسانی در یمن جلوگیری کند.


به گزارش ایرنا، مرضیه افخم در نشست خبری روز چهارشنبه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره موضع وزارت امور خارجه کشورمان درباره اتفاقات رخ داده در یمن افزود: متاسفانه شاهد هستیم که 40 روز از تجاوز نظامی ائتلاف به یمن می گذرد، ما شاهد کشته و مجروح شدن افراد زیادی هستیم، همچنین تاسیسات زیربنایی این کشور در معرض نابودی قرار گرفته است.

وی با اشاره به این که ما از ابتدا این حملات را محکوم کردیم، گفت: انتظارمان از جامعه جهانی این است که توجه ویژه ای در جلوگیری از کشته شدن مردم یمن و جلوگیری از رخ دادن یک فاجعه انسانی در یمن داشته باشند.

افخم با اشاره به این که یمن در آستانه وقوع یک فاجعه انسانی است، اظهار داشت: محاصره یمن موجب محدودیت های شدید در امور اولیه زندگی مردم همچون تامین آب، برق و سایر امور زندگی شده است و آنان با مشکلات دست و پنجه نرم می کنند.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران گفت وگو و رایزنی برای رسیدگی به موضوع یمن و ارسال کمک های انسان دوستانه را دنبال می کند.

 

** غنی سازی ابدی در خاک ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزیر خارجه آمریکا در یکی از تلویزیون های صهیونیستی اعلام کرد که هر توافقی موقت خواهد بود و معیارهای بازداشتن ایران از تقلب اندک است؟ گفت: اظهارات تبلیغاتی آمریکایی ها در عزم و اراده تیم مذاکره کننده برای تحقق حقوق مردم ایران تاثیری نخواهد داشت و ما تحت تاثیر این شانتاژهای تبلیغاتی قرار نخواهیم گرفت.

این خبرنگار پرسید: وزیر خزانه داری آمریکا نیز تاکید کرده بود که بسیاری از تحریم ها لغو نمی شود و از سوی دیگر نیز شاهد حضور رییس جمهوری فرانسه در عربستان بودیم که به نظر می آید می خواهند دوباره در توافق هسته ای مانع تراشی کنند و در حال تشدید ایران هراسی در منطقه هستند، موضع وزارت خارجه در این خصوص چیست؟

افخم اظهار داشت: ما مخالف هر گونه زیاده خواهی هستیم و در مقابل آن هم به طور جدی ایستادگی کرده و می کنیم، این کاری است که تیم مذاکره کننده در طول دوره های مختلف مذاکرات پشت میزهای مذاکره انجام دادند، از نظر ما آن چه که در نتیجه نهایی مذاکرات متن توافق جامع درج خواهد شد، تعیین کننده است.

وی خاطرنشان کرد: مواضع صریح جمهوری اسلامی ایران در مباحث مربوط به لغو تحریم، راستی آزمایی، دسترسی ها و بازرسی ها به طور جدی و صریح به طرف های مذاکره گفته شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: ما حقوق مسلمی داریم که تا ابد خواهیم داشت، غنی سازی در خاک ایران حقی است که آن را داشتیم، به آن افتخار می کنیم و تا ابد از آن استفاده خواهیم کرد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-٠٢-١٣٩۴, ١١:١١

   

پر مبحث ترین ها