سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پوتین می‌خواهد تاریخ را از نو بنویسد!

پوتین می‌خواهد تاریخ را از نو بنویسد تا نیمی از مردم روسیه را متقاعد کند که آن «دیکتاتور خودبزرگ‌بین» در واقع انسانی وارسته بوده و اهدافش همه خیرخواهانه بوده است.

 به عبارت بهتر او می‌خواهد مجدد استالین را احیا کند! نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که دید مردم روسیه به ژوزف استالین به شدت بهتر شده است. استالین رهبر شوروی سابق بود که مسئول مرگ میلیون‌ها نفر از مردم خودش بود.

  یک تاریخدان سرشناس معتقد است که مقامات روسیه قصد دارند از آن جنایتکار جنگی یک «رهبر سخت‌کوش» بسازد که شوروی را پیروز جنگ جهانی دوم کرد و کمک کرد تا این کشور به سرعت در مسیر صنعتی‌سازی پیش برود. شواهد جدید نیز نشان می‌دهد که مسیر اعتبار سازی مجدد به استالین به آرامی در این کشور در حال انجام است. یک سازمان حقوق بشری در روسیه که در زمینه مسائل مرتبط با «قربانیان استالین» کاملا تسلط دارد معتقد است در رژیم استالین حدود 10 میلیون نفر از گرسنگی جان خود را از دست دادند. همچنین، بیش از پنج میلیون نفر جابجا و بین شش تا هفت میلیون نفر نیز به دلیل اتهامات سیاسی دستگیر شدند. «نیکیتا پتروف» عضو یکی از برجسته‌ترین سازمان‌های حقوق بشری در روسیه به نام  «مموریال» است. او می‌گوید: «این جریان نشانه این است که ما از تاریخ درس عبرت نگرفتیم. این مسئله از اینجا نشأت می‌گیرید که ما نخواسته‌ایم خودمان را نگاه کنیم و صادقانه اعتراف کنیم که مسیری که در گذشته رفته‌ایم اشتباه بوده است و کشور ما علیه مردم خود و مردم کشورهای همسایه مرتکب جنایاتی شده است.»

پتروف می‌گوید که این احساس از مقامات اصلی کشور به مغز اغلب مردم روسیه رخنه کرده است، چرا که مقامات روسیه هنوز به یاد دورانی هستند که شوروی ابرقدرت جهان بود و انتظار آن را می‌کشند. مطالعه‌ای در مرکز نظرسنجی معتبر لِوادا انجام شده که نشان می‌دهد حالا 45 درصد مردم بر این باورند که اهداف کلان کشور «ایثارِ» مردم در زمان استالین را توجیه می‌کند. در اکتبر 2008 این نظرسنجی رقم 27 درصد محبویت استالین را نشان می‌داد که حالا 18 درصد افزایش یافته است.

پوتین مقایسه شوروی سابق با آلمان نازی را مناسب نمی‌داند. در این تصویر، استالین (راست) در کنار چرچیل نخست‌وزیر انگلستان (چپ) و روزولت رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده (وسط) نشسته است. پوتین همواره دوپهلو درباره نقش استالین صحبت کرده است. او «زشتی» حمایت مالی دولت آن زمان از ایجاد رعب و وحشت را محکوم کرده اما می‌گوید که نباید به هیچ وجه رژیم استالین با نازی‌ها مقایسه شود. او در ماه گذشته طی یک تماس تلفنی با یکی از شبکه‌های روسیه گفت: «رژیم استالین هیچ‌گاه قصد نداشت تا گروه‌های قومی را به کلی نابود کند.» از سال 2000 میلادی که زمامداری روسیه به دست پوتین افتاد، تعداد بیشتری از مردم روسیه از نقش ظالمانه استالین در تاریخ حمایت کرده‌ و در واقع سیری صعودی داشته است.

رسانه‌های روسیه تحت کنترل کامل دولت این کشور است که با حمایت آن‌ها توانسته «حس میهن‌پرستی» را در اذهان عمومی گسترده‌تر کند. این اقدامات آن‌قدر گسترده بوده که برخی تحلیل‌گران از آن به عنوان «احیای مجدد استالین» یاد کرده‌اند. زمانی که روسیه در حال برگزاری تدارکات جشن پیروزی در جنگ جهانی دوم بودند، این تغییر نگرش بیشتر به چشم آمد. برنوشته‌های استالین در مسکو و ماگادان دیده شد. گفتنی است ماگادان یکی از نقاط ترانزيت‌ در شبکه گسترده اردوگاه‌های کارگری استالین بود. همچنین، نام استالین با درگیری گره خورده است، درگیری که در روسیه «حنگ کبیر میهنی» اطلاق می‌شود.

البته آمار دقیق قربانیان رژیم استالین همچنان محل مناقشه است. سازمان مموریال گزارش داده که حدود 10 میلیون نفر در آن دوران از گرسنگی جان دادند. میخائیل کوسیرِف دانشجوی رشته حقوق است که پیش‌تر از مخالفان استالین بوده است. او می‌گوید در سال‌های اخیر  دیدگاهش نسبت به استالین کاملا متفاوت شده و اصرار دارد که اهداف استالین خوب بوده است. این دانشجوی 29 ساله می‌گوید: «در پنج سال اخیر، من مستندهای خیلی زیادی درباره استالین و آن دوران دیده‌ام و حالا چیزهای بیشتری درباره او می‌دانم. الان هیچ حس منفی نسبت به او ندارم. اهداف او خوب بود.»

تحلیل‌گران هشدار داده‌اند که اگر روسیه «کیش استالین» را از سیستم خود حذف نکند، تاریخ خود را تکرار خواهد کرد. روزنامه آنلاین گازِتا نوشت: «مادامی که تاریخ روسیه به شکل زنجیره‌ای از پیروزی‌ها و فتوحات علیه دشمنان معرفی شود و هیچ نگرش صادقانه‌ای نسبت به جرائم و اشتباهات پدرانمان شکل نگیرد، هیچ تضمینی نیست که آن اتفاقات دوباره تکرار نشوند.»

اما به نظر می‌رسد که میخائیل کوسیرِف قانع نشده است. او می‌گوید که استالین مانند پوتین در نبرد با غرب افتاد و منافع کشورش برای او در اولویت قرار داشت: «من اتفاقات اوکراین را مشاهده می‌کنم. می‌بینم که آمریکا چگونه برای قضیه اوکراین به ما فشار می‌آورد. به نظرم اوضاع در آن زمان آسان نبود و راه دیگری برای او وجود نداشت.»

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٢-١٣٩۴, ١٧:١٩

   

پر مبحث ترین ها