سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نیم نگاهی به آخرین وضعیت پرونده اسیدپاشی زنجیره‌ای؛

حاشیه امن اسیدپاشان اصفهان روز به روز وسیع‌تر می‌شود

هرچند پلیس ابراز امیدواری می‌کند که متهمان سنگ دل پرونده را شناسایی خواهد کرد و امیدواریم هرچه سریعتر به این مهم دست بیابد ولی شواهد و قرائن حکایت از آن دارد که حاشیه امن اسیدپاشان روز به روز وسیع تر می‌شود!

به گزارش «تابناک»، همایش روسای پلیس آگاهی سراسر کشور فرصتی بود تا خبرنگاران سراغ سردار محمدرضا مقیمی، رییس پلیس آگاهی نیروی انتظامی بروند و از او درباره پرونده‌ای سوال کنند که هرچند با سر و صدای زیاد گشوده شد، ولی مدتی است که از پیگیری های آن خبری منتشر نشده تا موجب نگرانی شود؛ پرونده‌ای که در روزهای ابتدایی با پسوند «زنجیره‌ای» دهان به دهان می‌گشت و هرچه مسئولان انتظامی سعی کردند زنجیره‌ای بودن آن را تکذیب کنند، چندان توفیقی به دست نیاوردند چراکه گره های کور پرونده هنوز باز نشده است.

در حاشیه این همایش، زمانی که سردار مقیمی در جمع خبرنگاران حضور یافت، نخستین سوالی که از وی پرسیده شد، درباره آخرین وضعیت پرونده اسیدپاشی اصفهان بود و اینکه آیا این پرونده از دست کارشناسان خارج شده است؟ که وی در پاسخ گفت: خیر! پرونده از دست کارشناسان خارج نشده نشده و رسیدگی و بررسی آن همچنان ادامه دارد؛ رسیدگی به اسیدپاشی جزو اولویت ها است و این جرم در هر جای ایران انجام شود، با تمام قوا رسیدگی و کشف خواهد شد.

حاشیه امن اسیدپاشان اصفهان روز به روز وسیع‌تر می‌شود!وی در ادامه با تاکید بر اینکه شخصا رسیدگی به این پرونده را برعهده دارد و پرونده آن روی میز کاری‌اش است، گفت: در پرونده اسیدپاشی سعی داریم که به کشف برسیم و بر این اساس در همایشی که امروز در ستاد ناجا برگزار می شود، قرار است از نظر کارشناسان برای رسیدگی به پرونده اسیدپاشی اصفهان استفاده کنیم.

مقیمی با بیان اینکه مظنونین در این پرونده دستگیر شده‌اند، گفت: یک مورد از مظنونین، اعتراف به سرقت از منزل و آتش زدن منازل کرده است؛ البته این مظنون از مظنونین اصلی اسیدپاشی اصفهان نیست ولی این شخص اقدامات نابخردانه ای در اصفهان انجام داده و مرتکب جرایم سریالی شده که با دستگیری این فرد، امنیت در حوزه سرقت از منازل، به اصفهان بازگشته است. چندین مظنون اصلی در پرونده اسیدپاشی اصفهان و نیز احتمال کشف پرونده وجود دارد.

بدین ترتیب درخواهیم یافت که هرچند پیگیری های پلیس برای دستگیری اسیدپاشان در جریان است و امید می‌رود که منجر به نتیجه شود، اما به فاصله چند ماه از حوادثی که کشورمان را متاثر کرد و سر و صدای زیادی به راه انداخت، هنوز نتایج دلگرم کننده چندانی حاصل نیامده و اسیدپاش/اسیدپاشان آزادانه به زندگی خود ادامه می‌دهند.

این در حالی است که اگر ابعاد دیگر این پرونده را مورد توجه قرار دهیم، درخواهیم یافت که حاشیه امن اسیدپاشان به نوعی افزایش هم یافته است چراکه همه اشکالاتی که در زمان بروز اسیدپاشی های پی در پی در کلانشهر اصفهان مورد توجه کارشناسان قرار گرفت و از آنها به عنوان مجال هایی که اسیدپاشان از آن بهره می‌برند یاد می‌شد، هنوز پابرجا هستند.

از جمله این اشکالات، آزادی خرید و فروش اسید در کشورمان بود که دست مجرمان را در ارتکاب چنین فجایعی باز می‌گذارد و به نوعی یافتن مظنونان را برای نیروهای انتظامی به کاری بسیار دشوار تبدیل می‌کند. اشکالی که نه رفع شده و نه حتی به مجالی برای طرح پیشنهادات قابل اجرا در این زمینه تبدیل شده است که اگر این گونه می‌شد، می‌توانستیم مدعی شویم از آمار اسیدپاشی در کشورمان به شدت کاسته خواهد شد.

اشکال دیگری که مطرح می‌شد، دشواری های اجرای حکم قصاص اسیدپاشان بود که از پرونده آمنه بهرامی خود را نشان داده و به بحثی پر دامنه تبدیل شده بود. البته این اشکال با اجرای نخستین حکم قصاص اسید پاشی در ماه های گذشته تا حدودی رفع شد ولی هنوز کم نیستند کارشناسانی که معتقدند می‌بایست برای ایجاد بازدارندگی در ارتکاب چنین جرایمی، تدبیری اندیشید که پرداخت دیه برای قصاص اسیدپاش مانع ایجاد نکند؛ تدبیری شبیه آنچه در پرونده بیمه ها اندیشیده شد تا تفاوت دیه زن و مرد را دولت بپردازد و هیچ مشکلی بر سر راه اجرای عدالت احساس نشود.

اشکال دیگری که مورد توجه قرار گرفت، به نوعی نشات گرفته از گرفت و گیرهای فوق بود؛ اینکه آیا دشواری های اجرای حکم قصاص اسیدپاشی مانع اجرای قصاص نمی‌شود؟ آیا قصاص برای افرادی که اسیدپاشی می‌کنند کافی است؟ آیا ضرورت ندارد که مجازات های تکمیلی در این باره پیش بینی شده و مثلا افراد مرتکب اسیدپاشی علاوه بر قصاص، به حبس های طولانی مدت نیز محکوم شوند؟

این در حالی است که اگر به واکنش مسئولان به هر یک از اشکالات فوق توجه کنیم، درخواهیم یافت که بزرگترین پرونده اسیدپاشی کشور هم نتوانسته به تکاپویی برای پاسخ دهی به این پرسش ها منجر شود؛ اینجاست که به نظر می‌رسد هرچه برخی معتقدند یکی از دلایل ارتکاب اسیدپاشی این دست اشکالات است، حالا خیال اسیدپاشان و افرادی که چنین افکار شومی را در سر می‌پرورانند از این بابت به نوعی راحت تر شده است!

آرامشی که با دستگیری اسیدپاشان اصفهان و محاکمه شان می‌تواند به کابوسی برای آنان که فکر اسیدپاشی از ذهنشان گذر می‌کند تبدیل شود اما زمانی به ترسی فراگیر برای این دست افراد تبدیل خواهد شد که با ورود همه جانبه مسئولان به ماجرای اسیدپاشی و چاره جویی تمام ابعاد حل نشده این دست پرونده ها مواجه شود.telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠٢-١٣٩۴, ٠٠:٢۶

   

پر مبحث ترین ها