سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

داوود اوغلو استعفا داد

به گزارش رويترز نخست‌وزير ترکيه پس از عدم کسب اکثريت پارلمان توسط حزبش، از ست خود استعفا داد ولي تا روي کار آمدن دولت ائتلافي و يا دولت اقليت، بر سر کار باقي مي‌ماند.

 

شمارش آراء انتخابات بيست و پنجم پارلمان ترکيه نشان داد که ۴ حزب عدالت و توسعه، جمهوري‌خواه خلق، جنبش ملي و دموکراتيک‌ خلق‌ به اين پارلمان راه يافته‌اند.

حزب جمهوري‌خواه خلق با 132 کرسي در رتبه دوم، حزب جنبش ملي با 81 کرسي در رتبه سوم و حزب دموکراتيک خلق‌ها با 79 کرسي در رتبه چهارم قرار گرفت تا به اين ترتيب پارلمان جديد ترکيه ميزبان 4 حزب از 20 حزب شرکت‌‌کننده در انتخابات 7 ژوئن باشد.

حزب دموکراتيک خلق‌ها هم که نماينده کُردها به شمار مي‌رود، موفق شد، با کسب 11 درصد آراء سرانجام موجب ورود کُردها به پارلمان شود.

نکته تلخ اين انتخابات براي حزب حاکم عدالت و توسعه اين است که در صورت اصرار بر تشکيل ائتلاف با احزاب بزرگ ناچار است در سياست هاي داخلي و خارجي اش تجديد نظر کرده يا اين سياست ها را تعديل نمايد. با اين وجود حزب عدالت و توسعه اين شانس را دارد که در صورت در اختيار داشتن سهمي از نتايج اين انتخابات توسط کانديداهاي مستقل با جذب کرسي هاي متعلق به نمايندگان مستقل از جهنم ائتلاف با رقيبان سرسخت بگريزد.

 

منبع: فارس

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٣-١٣٩۴, ٢٣:٢٢

   

پر مبحث ترین ها