سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وزیرکشور: بهره‌برداری سیاسی از مذاکرات توهین به رهبری است

وزیر کشور گفت: مدعیان و منتقدان مذاکرات ایران با کشورهای 1+5 برای برون رفت از بحران های موجود ناشی از تحریم راهکار ارایه دهند.

 

به گزارش ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی عصر شنبه در نشست شورای اداری این استان در بجنورد اظهار کرد: ما باید مسایل و مشکلات ناشی از تحریم را به صورت صادقانه برای مردمان بازگو کنیم و آنها را در جریان این مسایل و مشکلات قرار دهیم.

وی اضافه کرد: به هرحال استکبار جهانی با قلدری با ایجاد تحریم ظالمانه در راه توسعه و پیشرفت کشور ما، توانسته در حوزه بین المللی مشکلاتی را بر ما تحمیل کند و ما با انجام مذاکره به دنبال استیفای حق و حقوق خود هستیم.

رییس شورای امنیت کشور، کاهش میزان فروش نفت، تحریم بانک مرکزی، جلوگیری از انتقال پول حاصله از فروش نفت و سرمایه گذاری خارجی را از مهمترین مشکلات ناشی از تحریم های ظالمانه استکبار جهانی علیه کشور اعلام کرد.

تقسیم مخالفان مذاکرات هسته ای ایران با کشورهای 1+5 به سه گروه
رحمانی فضلی از رژیم صهیونیستی، کشورهای مرتجع منطقه و گروه های معاند نظام به عنوان گروه های خارجی مخالف مذاکره نام برد و گفت: مخالفان اصلی مذاکرات هسته ای ما با کشورهای 1+5 رژیم صهیونیستی و گروه های معاند نظام در خارج و برخی کشورهای مرتجع منطقه اند که به هر نحوی می خواهند تا این مذاکرات به نتیجه نرسد.

رحمانی فضلی اظهار کرد: این گروه ها تاکنون به هر ابرازی از جمله جاسوسی برای به نتیجه نرسیدن مذاکرات ما با کشورهای 1+5 متوسل شده اند اما موفق نشده اند.

دلسوزان انقلاب و نظام دومین گروه مخالف مذاکره
وی اضافه کرد: کسانی هم در داخل به عنوان مخالف و یا منتقد مذاکرات هسته ای هستند که اینها در واقع دلسوز انقلاب و نظامند و به دلیل اینکه به آمریکا اعتمادی ندارند، نگرانی هایی را در مورد ادامه مذاکرات ما با کشورهای 1+5 دارند.

رحمانی فضلی افزود: ما باید با صحبت با این گروه های منتقد و دلسوز آنها را نسبت به این وضعیت قانع کرده و اطمینان خاطری نسبت به مذاکرات در آنها ایجاد کنیم.

وزیر کشور افزود: اگرچه کشورهای غربی و آمریکا براساس نگاه لیبرالیستی نگاهی منفعت طلبانه به مذاکرات هسته ای دارند اما این بدین معنا نیست که ما در این میدان حتما ضربه فنی می شویم و اگر ما به این اعتقاد برسیم به ضعف باوری رسیدیم.

رحمانی فضلی اظهار کرد: گذشت 36 سال از پیروزی انقلاب اسلامی و حضور ما در میادین مختلف داخلی و بین المللی، کشور ما را به جایی رسانده که بتوانیم با قدرت های بزرگ دست و پنجه نرم کنیم و پیروز از میدان خارج شویم.

وی اضافه کرد: نباید بی اعتمادی ما نسبت به آمریکا و غرب باعث شود که ما حق و حقوقمان را در چارچوب حقوق بین الملل از این کشورها مطالبه نکنیم و ما باید با ابزار مذاکره و حقوق بین الملل در جبهه مذاکره کار کنیم و حقمان را از آنها بگیریم.

وزیر کشور سومین گروه مخالف مذاکرات را بهره برداران سیاسی از موضوع هسته ای خواند و گفت: بهره برداری سیاسی و جناحی از موضوع فناوری هسته ای از سوی گروه یا جناح های سیاسی ممنوع است و نباید مسائلی که به وفاق ملی ارتباط دارد به ابزاری سیاسی در دست گروهها تبدیل شود.

رحمانی فضلی اظهار کرد: اگر گروهها و جناح های سیاسی بخواهند از این مساله که مورد وفاق ملی و اتحاد و انسجام داخلی است، بهره برداری سیاسی کنند، این اقدام توهین به رهبر معظم انقلاب اسلامی است که اشراف کاملی بر مذاکرات هسته ای دارند.

به گفته وی مدیران وزارت خارجه و دست اندرکاران مذاکرات هسته ای در این وزارتخانه به صورت هفتگی روند کلی مذاکرات را با رهبری در میان می گذارند.

وی اضافه کرد: همچنین هیچ یک از گروه ها و جناح های سیاسی در کشور حق ندارند که از فناوری هسته ای ایران بهره برداری انتخاباتی بکنند چرا که مساله هسته ای ما مربوط به منافع ملی ماست که حق نداریم له یا علیه کسی از آن استفاده کنیم.

وی گفت: اگر کسانی بخواهند از مساله هسته ای به نفع انتخاباتشان استفاده کنند در حق نظام نیز جفا کرده اند و ما چنین اجازه ای را به گروه های سیاسی نخواهیم داد که از این مساله استفاده ابزاری برای انتخابات داشته باشند.

وزیر کشور بار دیگر با تاکید بر اینکه مسایل هسته ای محور وفاق در جامعه است، اظهار کرد: ما باید از تفسیر سیاسی مسایل هسته ای پرهیز کنیم و اگر مردم را با مسایل سیاسی دلزده کنیم، اعتماد مردم نسبت به سرمایه اجتماعی نظام سلب می شود.

رحمانی فضلی مهمترین دغدغه فعلی نظام را مساله اقتصادی عنوان کرد و طرح اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب را نیز در راستای استفاده حداکثری از ظرفیت های داخلی دانست.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٣-١٣٩۴, ١٠:٠١

   

پر مبحث ترین ها