سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

گزارش لحظه به لحظه از مذاکرات هسته ای / ظریف به تهران باز می گردد

بروز شده : ٧-٠۴-١٣٩۴, ١۵:۴١    نسخه چاپی    
مذاکرات هسته ای بین ایران و 1+5 که چندی است در سطح معاونان وزرای خارجه در وین در جریان است، امروز با سفر کری و ظریف به اتریش وارد فاز دیگری می شود.

 

مذاکره کنندگان هسته ای در تلاشند که تا سی ام ژوئن گفتگوها را به سرانجام برسانند.

با این حال، به نظر می رسد که باتوجه به اختلافات و پرانتزهای مهم باقی مانده، گفتگوها حداقل تا چندین روز پس از سی ام ژوئن ادامه پیدا کند.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت اخیرا اعلام کرد که ایران مشکلی با تمدید مذاکرات هسته ای ندارد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید نیز به تازگی طی کنفرانسی مطبوعاتی تمدید مذاکرات را منتفی ندانست و عنوان کرد که توافق ژنو اجازه ی تمدید مذاکرات را تا 3 روز می دهد.
گزارش لحظه به لحظه خبرنگار اعزامی «انتخاب» به وین از مذاکرات هسته ای در ادامه می آید:

یکشنبه

15:11: ظریف امروز به تهران باز می گردد و فردا مجدد عازم وین می شود. مذاکرات در سطح معاونان ادامه پیدا خواهد کرد.

14:38: تلاش ایران و 1+5 برای دستیابی به توافقی حداقلی / احتمال کلید خوردن فازی جدید در مذاکرات / فریدون به وین می آید تا ظریف به تهران بازنگردد؟

14:35: ظریف امروز با وزرای خارجه انگلیس و المان و معاون وزیر خارجه چین دیدار خواهد کرد.

14:25: نشست وزرای خارجه ایران و آمریکا پایان یافت.

13:10: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد محل مذاکرات شد.

فدریکا موگرینی گفت: مذاکرات دشوار خواهد بود، اما اراده سیاسی برای توافق وجود دارد.

وی افزود: شانس توافق هنوز وجود دارد و این شانس بیشتر از هر زمان دیگری است.

12:10: نشست ظریف و کری آغاز شد.

شنبه

23:10: نشست ظریف و فابیوس پایان یافت.

20:00: نشست ظریف و فابیوس دقایقی پیش اغاز شد.

19:45: وزیر خارجه المان فردا و وزیر خارجه روسیه سه شنبه به وین سفر می کنند.

19:15: دیدار ظریف و کری پایان یافت.

19:05: مدیرکل اژانس انرژی اتمی از هتل کوبورگ خارج شد.

18:10: امانو مدیرکل اژانس بین المللی به صورت ناگهانی وارد محل برگزاری مذاکرات شد.

17:50: لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه وارد هتل کوبورگ شد. وی در جمع خبرنگاران گفت: اولویت ما بدست اوردن امنیت در این گفتگوها است.

وی افزود: فرانسه این توافق را به سه شرط ممکن می‌داند؛ اول توافقی که دسترسی به تاسیسات نظامی ایران در آن ممکن باشد؛ دوم تحقیق و توسعه ایران برای مدت طولانی محدود شود و سوم در صورت پایبند نبودن ایران به تعهداتش قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت سازمان ملل به طور خودکار علیه این کشور اعمال شود.

16:10: دیدار وزرای خارجه ایران و امریکا پایان یافت.

14:43: نشست ظریف و کری لحظاتی پیش اغاز شد.

13:06: ظریف و کری ساعت ۱۴ به وقت تهران بایکدیکر دیدار می کنند.

13:04: فدریکا موگرینی یکشنبه به مذاکرات ملحق می شود.

11:45: محمدجواد ظریف وارد وین شد.

10:00: عراقچی به العالم گفت: به دنبال رسیدن به جمع بندی هستیم و در این دوره بنای تمدید به صورت ادوار قبلی را نداریم که چندین ماه تمدید بشود ولی ممکن است چند روزی نیاز باشد که کار ادامه پیدا کند .

وی افزود: ما در خیلی از موارد در لوزان به راه حلهای خوبی رسیدیم و الان آن راه حلها پیاده می‌شود، ولی در بعضی موارد در لوزان به راه حل نرسیدیم و همچنین برخی راه حلهایی که در لوزان به آنها رسیدیم پاسخگو نیست به خصوص اینکه بعد از لوزان برخی از کشورهای 1+5 اظهاراتی داشتند و مواردی را مطرح کردند و تغییراتی در مواضع‌شان مشاهده شد و این یک مقدار زیادی کار را سخت‌تر کرده است. ما در حال بحث در این موارد هستیم و امیدواریم بتوان اینها را مجددا به یک نظم معقول درآورد تا انشاء الله کار نگارش را در پی آن انجام داد.

00:53: جان کری وارد وین شد.

جمعه

22:00: یک منبع نزدیک به تیم هسته ای ایران به خبرنگار «انتخاب» گفت: احتمال اینکه مذاکرات هسته ای تمدید شود زیاد است.

وی در پاسخ به سئوالی در مورد حضور احتمالی کاتریون اشتون در وین اظهار داشت: در صورت توافق، ممکن است به منظور تشکر از خانم اشتون از وی برای شرکت در مراسم امضای توافق دعوت شود.

18:42: العالم گزارش داد: وزیران امور خارجه آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و ایران شنبه و یکشنبه به مذاکرات هسته ای وین ملحق خواهند شد.

18:28: نشست معاونان کری، ظریف و موگرینی پایان یافت.

17:15: اجای شارما کاردار غیردایم انگلیس در ایران که در مذاکرات هسته نیز حضور دارد در پاسخ به سوال خبرنگار انتخاب در مورد برخی اخبار در رابطه با حضور کاترین اشتون در گفتگوها، از سفر او به وین ابراز بی اطلاعی کرد.

16:53: نشست معاونان ظریف، کری و موگرینی لحظاتی پیش اغاز شد.

16:52: جان کری وزیر خارجه امریکا عازم وین شد.

16:40: مشاورین تیم هسته ای ایران به وین رسیدند.

15:59: فرانس ۲۴ گزارش داد: لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه روز دوشنبه به امریکا می رود و سپس روز سه شنبه عازم وین می شود.

15:40: سیدعباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان به تلویزیون ایران گفت: درمجموع، کار به سختی و به آهستگی به پیش می رود.بحث تمدید الان در دستور کار ما وجود ندارد، بنای ما این است که تا زمان تعیین شده بتوانیم به یک توافقی برسیم و اگر لازم باشد چند روزی کار را ادامه می دهیم، تا در پایان به یک جمع بندی برسیم.

وی افزود: نگارش،کار سختی است؛ بخصوص در این قسمت های آخر، بعضی از مشکلات عمده ای وجود دارد که هنوز مانع کار است ولی در جزییات و در بعضی از موارد عمومی پیشرفت های خوبی انجام شده است.

13:09: پرس تی وی به نقل از یک منبع در واکنش به سخنان اخیر ریابکوف گفت که گزارش ها در مورد حجم پیشرفت در مذاکرات به معنای نزدیکی طرفین به توافق نیست.

12:00: سایت کاخ سفید اعلام کرد که روسای جمهور آمریکا و روسیه طی گفتگویی تلفنی در مورد مذاکرات هسته ای تبادل نظر کرده اند.

09:00: محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در توییتر نوشت: همانطور که رهبر انقلاب تاکید کردند ایرانیها به دنبال یک توافق موقر هستند و زیاده خواهی را برنمی‌تابند. ما به وین می‌رویم تا یک توافق بادوام و منصفانه را تضمین کنیم.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠۴-١٣٩۴, ١۵:۴١

   

پر مبحث ترین ها