سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عراقچی: متن توافق تقریبا کامل است

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت:هرچه قدر لازم باشد خواهیم ماند تا به توافقی که مطلوب ما و ملت ایران باشد، برسیم.به گزارش خبرگزاری صداوسیما، در گفتگوی خبری سه شب شبکه دو سیما گفتگوی سیدعباس عراقچی با خبرنگاران پخش شد .عراقچی اعلام کرد: چند روزگذشته مذاکرات بصورت بسیار فشرده ادامه داشته ودر جلسات متعدد با حضور وزرای خارجه 5+1 یک شکل جدیدی پیدا کرد .

وی افزود:دو جلسه مهم با مجموعه 5+1 روزهای گذشته برگزار شد و جلسات زیادی هم بصورت دوجانبه بین ما و تک تک کشورهای 5+1 و یا بین کشورهای 5+1 ادامه دارد.

عراقچی تصریح کرد: موضوعات به مرحله ای رسیده که از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و تلاش می کنیم اختلافاتی که وجود دارد کمتر شود تا به یک توافق برسیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در پاسخ به این سوال که مقامات امریکایی اعلام کردند بحث خرید و فروش سلاح های متعارف همچنان جزو ممنوعیت کار است، گفت : براساس قعطنامه های شورای امنیت ,تحریم تسلیحاتی علیه ایران وجود دارد ، آنچه که خواسته ما است این که، در پی این توافق باید موضوع تحریم ها بطور کلی کنار گذاشته شود و طرف های غربی و طرف های مقابل ما اماادگی داشته باشند،" دلشان را از تحریم های بکنند".

وی افزود: نمی شود توافقی داشت و در کنارش تحریم و نظام تحریم و ساختار تحریم وجود داشته باشد و این رویکرد باید عوض شود.

عراقچی با اشاره به اینکه در خصوص مسائل اصلی و تحریم ها که شامل تحریمهای اقتصادی و مالی است به یک توافق و جمعبندی رسیده ایم گفت: این تحریم ها در روز اول اجرایی شدن توافق همه برداشته خواهد شد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران افزود: در خصوص برخی از تحریم ها مانند تحریم های تسحلیاتی اختلافات ادامه دارد.وی گفت:می توانم بگویم اگر تحریمی باشد که ما بیشترین استفاده را از ان کرده باشیم و بیشترین برکت را برای ما داشته باشد تحریم های تسلیحاتی است که موجب شد صنعت دفاعی ما و صعنت ساخت تسلیحات ما به رشد و شکوفایی فو ق العاده ای برسد و بنابراین موضوع تحریم های تسلیحاتی برای ما فی النفسه موضوع مهمی نیست ،ولی اینکه چارچوب و ساختار تحریم باقی بماند این غیر قابل قبول است.

عراقچی با اشاره به اینکه اگر کشورهای 5+1 توافق می خواهندباید رویکرد و نوع نگاه خودشان به تحریم را عوض کنند و باید دلبستگی به تحریم را به کنار بگذارند گفت: در این صورت است که می توانیم به توافق برسیم.

عراقچی در پاسخ به این سوال که وزیر خارجه روسیه موقع ترک وین ازهشت مورد اختلاف سخن گفته است ,گفت:این بستگی دارد از چه سطحی به اختلافات نگاه کنیم، برخی از اختلافات اساسی و کلان شاید دو سه مورد بیشتر نباشدودر مرحله بعدی اختلافات دیگری است که از اهمیت کمتری برخورداراست که شاید بشود گفت هفت ، هشت و یا ده مورد ازآنها باقی مانده است. وی افزود:در بعضی از جزییات فنی و تکنیکی پرانتزهایی است که باقی مانده است.معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت:مهم این است که تعداد اختلافات کمتر شده وتعداد انگشت شماری باقی مانده ,البته اینکه کم شده ولی باقی مانده است , نشان دهنده اهمیت ان است.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران افزود: موضوعاتی هست که برای همه طرف ها از اهمیت زیادی برخوردار است و اینکه چگونه بشود در خصوص انها به یک راه حل بینابینی رسید هنوز بحث ها ادامه د ارد.

وی در پاسخ به این سوال که تدوین توافق در چه مرحله ای است ,گفت : نگارش متن توافق توسط معاونان انجام می شود و وزرا وارد این مقوله نمی شوند, ما متون توافق را به اندازه ای که مقدور بوده, تمام کرده ایم و بخش هایی از توافق و ضمائم ان که هنوز در پرانتز است منوط به تصممیم گیری هایی است که در سطح وزرا باید انجام شود، اگر وزرا در هرکدام از مواردبه تصمیم برسند بلافاصله ان مقوله را مذاکره و توافق خواهیم کرد .

وی افزود:تا کنون هرچه مطرح شده بصورت متن در امده و از نظر ما کامل است. متن اصلی توافق تقربیا کامل است و چند ، پاراگراف بیشتر نمانده تا تصمیمات سیاسی اش گرفته شود .

عراقچی تصریح کرد:ضمائمی که مربوط به برنامه هسته ای است خیلی جدی بین دکتر صالحی و طرف های مقابل از جمله اقای مونیز بحث می شود وپیشرفت های خوبی در ان بوده و تقربیا به مراحل پایانی نزدیک می شود.

وی گفت :ضمیممه مربوط به تحریم ها تقربیا بالای 95 درصد تما م است و شاید دو سه موضوع کوچک ان باقی مانده است .ضمیمه مربوط به همکاری های صلح امیز هسته ای با ایران تقربیا کامل است و حوزه های مختلف همکاری های هسته ای مشخص شده است. همچنین ضمیمه مربوط به کمیسیون مشترک ، غیر از دو سه مورد اختلافی تقربیا نهایی است .

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با اشاره به اینکه ضمیمه اخر که مربوط به برنامه اجرایی است و اینکه تمامی اقدامات دو طرف در چه جدول زمانی انجام خواهد شد گفت: این نکته در دست بررسی است،چون خود ان منوط به این است که همه مسائل حل شود و بعدا ترتیبات زمانی ان روشن شود.

وی افزود:می توانم بگویم که از نظر نگارش متن دیگر مشکلی نداریم بجز، ان مواردی در متن که حل نشده و تصمیم سیاسی در موردش اتخاذ نشده است و به محض اینکه وزرا در خصوص انها به تصمیم برسند ما متن ان را هم کامل خواهیم کرد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران افزود: درباره تمدید مذاکرات ما مقید به هیچ تاریخ زمانی نیستیم و ما هیچ ضر ب الاجلی را قائل نیستیم ، برای ما ملاک این است که به توافقی خوب که مد نظر ماست ,برسیم.

وی گفت :اگر دیگران برای خود ضرب الاجل دارند مشکل ما نیست. ما امادگی داریم که هرچه قدر لازم باشد در وین بمانیم و اینکا را به سرانجام برسانیم،هرچند این مذاکرات روز به روز تمدید شود. از نظر ما بحث تمدید مانند دفعات گذشته که چند ماه تمدید بکنیم و برویم و برگردیم منتفی است و ما امادگی داریم در اینجا بمانیم تا مذاکرات به سرانجام برسد.

عراقچی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برخی از طرف های ما با ضرب الاجل هایی مواجه هستند ،که مشکل خودشان است ،انچه که بما مربوط می شود ،نه مقید به فردا هستیم,نه پس فردا و نه هیچ تاریخ دیگری ،هر چه قدر لازم باشد خواهیم ماند تا وقتی که به توافقی که مطلوب ما و مطلوب ملت ما باشد برسیم.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-٠۴-١٣٩۴, ١٨:٠٧

   

پر مبحث ترین ها