سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جزییات تازه از دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان فاش شد + تکذیبیه

منابع آگاه عربی اعلام کردند وزیران خارجه ایران و عربستان سعودی در نشستی که بیشتر از سه ساعت طول کشید، بسیاری از مسائل منطقه از جمله پرونده‌های سوریه و یمن را مورد بحث و بررسی قرار دادند. «محمد جواد ظریف» و «عادل الجبیر» وزیران خارجه ایران و عربستان در 23 آبان‌ماه در حاشیه نشست وین 2، برای اولین بار به صورت دو جانبه با یکدیگر دیدار کردند.

در همین راستا، منابع سیاسی آگاه عربی به روزنامه لبنانی السفیر اعلام کردند، دیدار وزیران حارجه ایران و عربستان در حاشیه نشست وین 2 که با توافق قبلی مقام‌های دو کشور برگزار شد، بیش از سه ساعت طول کشید.

این منابع افزودند، طرفین در این نشست درخصوص پاره‌ای از مسائل منطقه و نیز روابط دوجانبه ایران و عربستان سعودی گفت‌وگو کردند.

به گفته این منابع، هرچند ظریف و الجبیر در این دیدار نتوانستند درخصوص بسیاری از مسائل مطرح شده به‌ویژه مسائل مربوط به بحران در یمن و سوریه به توافق برسند «ولی درخصوص ضرورت حل سیاسی بیشتر بحران‌ها و اینکه هیچ یک از کشورهای منطقه از خطر تروریسم در امان نیست»، توافق نظر داشتند.

این منابع عربی افزودند، ایرانی‌ها به همسایگان سعودی خود اطلاع دادند که حفظ ثبات منطقه خلیج‌فارس و به‌ویژه ثبات عربستان در راستای منافع ایران است زیرا ترکش‌های هرگونه بی‌ثباتی در منطقه در تمام این منطقه از جمله در ایران پراکنده خواهد شد.»

 

تکذیبیه:

 

یک منبع آگاه گزارش های اخیر برخی رسانه های عربی در مورد دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان را تکذیب کرد.

این منبع آگاه ضمن تکذیب خبر مربوط به جزئیات دیدار ظریف و جبیر به «انتخاب» گفت: گفتگوی وزرای خارجه ایران و عربستان تنها 8 دقیقه طول کشید.

لازم به ذکر است که امروز برخی رسانه های عربی مدعی مذاکرات 3 ساعته ظریف و جبیر در 23 آبان‌ماه در حاشیه نشست وین 2،شده بودند.

این رسانه ها همچنین ادعا کرده بودند که در این نشست طولانی، طرفین در مورد بسیاری از مسائل منطقه ای گفتگو کرده اند.

به نظر می آید برخی رسانه ها در ادامه جوسازی و شایعه پراکنی بی سابقه خود علیه ظریف، این بار درصددند با انتشار دروغ هایی مثل نشستن طولانی مدت وزیر خارجه ایران در برابر فردی که بیشترین توهین ها را داشته و گوی سبقت را از صهیونیست ها ربوده، موضع محکم وزارت خارجه در قبال عربستان را کوچک شمرده و چنین القا کنند که ایران را در برابر سعودی ها کرنش کرده است.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠٩-١٣٩۴, ٢٣:٠٧

   

پر مبحث ترین ها