سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تلفات سنگین داعش در روز اول

صدور دستور عملیات بازپس‌گیری فلوجه

بروز شده : ٣-٠٣-١٣٩۵, ١٧:١۴    نسخه چاپی    
حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، شروع یک عملیات عمده نظامی برای بازپس گیری شهر فلوجه از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را اعلام کرده است.

آقای عبادی یکشنبه شب اعلام کرد:‌ "ساعت عملیات برای آزادسازی فلوجه فرارسیده است. لحظه پیروزی بزرگ نزدیک است و داعش چاره ای جز فرار ندارد." پیشتر ارتش عراق از ساکنان شهر خواست که آماده باشند از "مسیرهای امن" شهر را ترک کنند. نیروهای دولتی عراق مسیرهای تدارکاتی شهر را بسته‌اند و داعش هم مانع خروج مردم از مناطق تحت کنترل خود می‌شود. شهر فلوجه در حدود ۶۰ کیلومتری غرب بغداد، اولین شهر عراق بود که در زمستان سال ۲۰۱۴ به اشغال داعش در آمد و یکی از دو پایگاه باقی مانده این گروه در عراق است.

ارتش عراق گفت کسانی که نمی توانند شهر را ترک کنند باید پرچمی سفید بر فراز خانه هایشان بلند کنند.

هزاران نفر از نیروهای امنیتی و نظامی از جمله ارتش، پلیس و نیروهای داوطلب عملا این شهر را محاصره کرده اند.

وبسایت خبری شفق که به کردها نزدیک است روز یکشنبه خبر داد که نزدیک به ۲۰ هزار نیروی پلیس پیش از عملیات به حومه فلوجه رسیده اند.

جیم میور، خبرنگار بی بی سی در امور خاورمیانه، می گوید که بین ۶۰ هزار تا ۹۰ هزار غیرنظامی در فلوجه باقی مانده اند که بسیاری از آنها را اعضای خانواده نیروهای داعش تشکیل می‌دهند.

شهر فلوجه عراق در اشغال داعش است

پیکارجویان داعش در ژوئن ۲۰۱۴ در عملیاتی گسترده بخش های وسیعی از شمال و غرب عراق را اشغال کردند، اما نیروهای امنیتی و جنگجویان وابسته به آنها با کمک حملات هوایی آمریکا موفق به عقب زدن این گروه شده اند.

ارتش عراق شهر رمادی در نزدیکی فلوجه را در ماه دسامبر از گروه دولت اسلامی پس گرفت.

اگر داعش فلوجه را از دست بدهد، موصل دومین شهر بزرگ عراق در شمال این کشور تنها پایگاه تحت کنترل این گروه خواهد بود. داعش همچنین بخش های وسیعی از سوریه در همسایگی عراق را تحت کنترل دارد، با این حال در آنجا هم درحال عقب نشینی بوده است.

حدود یک ماه پیش سازمان دیده‌بان حقوق بشر گزارش داد که ساکنان فلوجه غذایی برای خوردن ندارند و از گرسنگی جان می‌دهند.

به گزارش این سازمان به نقل از ساکنان فلوجه، مردم شهر برای زنده ماندن "با پودر هسته خرما نان می‌پزند و سوپ علف درست می‌کنند."

 

تلفات سنگین داعش در اولین روز عملیات فلوجه

همزمان با ورود حیدر العبادی به مقر عملیات فلوجه برای نظارت بر این عملیات، نیروهای عراقی مناطقی را در شمال شرق این شهر آزاد کردند.

به گفته منابع عراقی، نیروهای ارتش با کمک دیگر نیروها در نخستین روز عملیات "درهم شکستن تروریسم" موفق شدند مناطق الحراریات و روستای اللیفیه در شمال شرق فلوجه و مناطق السجر و الصبیحات را آزاد کنند و بیش از 40 داعشی را از پای درآورند.

همچنین خبرنگار اسکای نیوز عربی گزارش داد که ارتش عراق در این عملیات "والی داعش" در فلوجه را به همراه بیش از 30 تروریست این گروه از پای درآورده است. درعین حال فرماندهی عملیات بغداد اعلام کرد که در بین کشته شدگان داعش معاون فرمانده نظامی داعش در شهر به نام حجی حمزه نیز حضور دارد و مقر ارتباطات داعش در فلوجه ویران شده است. همچنین 17 بمب که داعش برای ممانعت از پیشروی نیروهای عراقی کار گذاشته بود، خنثی شد.

 

پیش از این راجع برکات العفیان، عضو کمیته امنیتی در شورای استان الانبار از کشته شدن ده‌ها داعشی در نخستین روز عملیات فلوجه خبر داده بود.

شهر فلوجه دومین شهر بزرگ استان الانبار است و آزادسازی آن به نیروهای عراقی کمک می‌کند تا برای آغاز عملیات شهر موصل، مقر اصلی داعش در عراق خود را آماده‌تر کنند.

در این راستا نیروهای امنیتی عراق توانستند منطقه‌ استراتژیک مهمی را در شمال شهرستان الکرمه در شمال شرق فلوجه آزاد کنند.

فرماندار شهرستان الکرمه در استان الانبار امروز اعلام کرد که منطقه الداویه در شمال الکرمه آزاد شده است. همچنین علمیات آزادسازی فلوجه اعلام کرد که نیروهای امنیتی عراق وارد منطقه النعیمیة شده و به پل التفاحه رسیدند. فرماندهی عملیات مشترک عراق اعلام کرد که تعداد اعضای داعش در فلوجه حدود 400 تا 600 تن است و اکثر آنها عراقی هستند در حالی که از شهروندان دیگر کشورهای عربی و خاری نیز در بین آنها هستند.

سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق افزود:‌ تعداد شهروندان موجود در شهر 50 تا 70 هزار تن است و ما طرحی را برای حفظ جان شهروندان و انتقال آنها به مکان‌های امن در نظر گرفته‌ایم.

در همین حال جنگنده‌های اف 16 عراق کارخانه ساخت مواد منفجره را که تروریست‌ها در اطراف فلوجه بر آن نظارت داشتند منهدم کردند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٣-١٣٩۵, ١٧:١۴

   

پر مبحث ترین ها