سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ولایتی:

تیم هسته ای مراقب است که طرف مقابل از تعهدات خارج نشود

بروز شده : ٣-١٠-١٣٩٢, ١٨:۴٧    نسخه چاپی    
با سابقه ای که ما از دوستان مذاکره کننده داریم امیدواریم که در گام های بعدی نیز موفق باشند که از حقوق هسته ای مسلم ایران در چارچوب قواعد بین المللی دفاع کنند و امر مذاکره و ایجاد تفاهم با دنیا جزو کارهایی است که آقایان دنبال می کنند، ضمن اینکه ذره ای از حقوق هسته ای که داریم عقب نشینی نخواهند کرد.
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل گفت: اعضای تیم هسته‌ای این مراقبت را دارند که حریف ما در طی حرکاتی که انجام می دهد خلاف مقررات تفاهم ژنو که با آن متعهد شده است، اقدامی انجام ندهد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر ولایتی مشاور بین الملل مقام معظم رهبری در جمع خبرنگاران در حاشیه بازدید رئیس سازمان انرژی اتمی از بیمارستان مسیح دانشوری در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره توافق ایران و 1+5 در ژنو گفت: گام های اولیه برداشته شده است البته اعضای تیم هسته‌ای این مراقبت را دارند که حریف ما در طی حرکاتی که انجام می دهد خلاف مقررات تفاهم ژنو که با آن تعهد شده است، اقدامی انجام ندهد.

وی افزود: با سابقه ای که ما از دوستان مذاکره کننده داریم امیدواریم که در گام های بعدی نیز موفق باشند که از حقوق هسته ای مسلم ایران در چارچوب قواعد بین المللی دفاع کنند و امر مذاکره و ایجاد تفاهم با دنیا جزو کارهایی است که آقایان دنبال می کنند، ضمن اینکه ذره ای از حقوق هسته ای که داریم عقب نشینی نخواهند کرد.

ولایتی درباره بازدید صالحی از بیمارستان مسیح دانشوری گفت: کارهایی که صورت گرفته و بازدیدی که امروز توسط آقای دکتر صالحی و آقای دکتر پیوندی رئیس دانشکده علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی صورت گرفت نشان می دهد که قضیه هسته ای یک بحث مهم با زندگی امروز بشر است و نیازمندی‌های روزافزون زندگی بشر بدون انرژی هسته ای انکارناپذیر است.

وی افزود: ما در حوزه تشخیص دقیق بیماری های سرطانی و تشخیص دقیق بیماری های قلبی و مغزی نیاز به پت سیپی داریم انکارناپذیر است. در گذشته این دستگاه وجود نداشت کسانیکه نیاز به پت سیپی داشتند به دوبی و ابوظبی و یا ترکیه با هزینه های بسیار زیاد می رفتند و گاهی جواب های نادرست دریافت می کردند و اطبا و بیماران ما نیاز دارند که یک چنین دستگاه هایی وجود داشته باشد.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل گفت: زمانیکه خدای ناکرده کسی مبتلا به سرطان شد و توموری در بدن وی پیدا شد برای اینکه این تومور را جراحی کنند ببینند که آیا اثری از آن در جاهای دیگر به بدن وجود دارد یا خیر تنها دستگاهی که می تواند حتی ذرات کوچک را از سر تا نوک پا متاستاز را تشخیص دهد که در صورت کشف نقشه درمان یک چیز و در صورت عدم پیدا شدن چیز دیگری است و سرنوشت یک فرد سرطانی به همین بسته است این دستگاه است.

ولایتی با اشاره با میزان افزایش سرطان در همه جای دنیا تصریح کرد: این دستگاه همچنین در مورد پیشاگاهی مریضانی که مبتلا به صرع هستند و مریضی هایی که منشاء آن مغز است و یا بیمارانی که دچار آلزایمر می شوند و یا بیماری قلبی که می خواهند پیوندی صورت دهند برای اینکه ببینند قلب کفایت جراحی را دارد یا خیر، از این دستگاه استفاده می کنند. کشف اینکه نقطه تحریک کننده امواج عصبی برای ایجاد صرع در افراد کجاست، با پت سیپی است و می توان از این طریق امیدوار به درمان بود.

وی بیان کرد: داشتن این امکانات که حق مردم است و همچنین اتصال تفکیک ناپذیر آن با انرژی هسته ای و کمکی که سازمان انرژی هسته ای کشورمان می تواند انجام دهد این است که ما همواره محتاج بیگانه نباشیم همانطور که در بخش های دیگر هسته ای کفایت کارشناسان و متخصصان معلوم شد قرار ما با آقای صالحی این است که بررسی کنیم چه بخش هایی را در گذشته از خارج تهیه می‌کردیم و در اینجاست که سابقه ساخت آن وجود نداشت تا بتوانیم با کمک توانایی انرژی هسته ای کشورمان این اقدامات را انجام دهیم.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل تاکید کرد: این فناوری هسته ای با حدود 500 رشته و فناوری دیگر مرتبط است ما در مناطق بزرگی از کشور خشکسالی داریم و باید بتوانیم نه تنها مواد غذایی را تولید بلکه به خارج صادر کنیم با استفاده از آب شیرین کن هایی که منشاء آن انرژی هسته ای است، کشور آباد می شود.

ولایتی گفت: بنابراین اگر ما در انرژی صلح آمیز هسته ای کار کرده ایم دیگران برای اینکه ما به این توانمندی دست پیدا نکنیم بی جهت اتهاماتی را وارد می کنند و به رغم همه گزارش هایی که آژانس بین المللی انرژی هسته ای ارائه کرده، هیچ یک از گزارش ها اعلام نشده که ایران به دنبال تسلیحات هسته ای است بلکه با فتوای مقام معظم رهبری و تلاش همکاران و اینکه همه کارهای هسته ای زیر چشم و نظر دوربین های سازمان بین المللی است بقیه حرف ها بهانه جویی است.

وی گفت: از این اقدامات میتوان کمک گرفت تا هم مردم عزیز مطمئن شوند که انرژی هسته ای را که به کمک علما و فناوران بدست آورده ایم از دست نخواهیم داد ولو اینکه آمریکایی ها و دیگران فشار بیاورند ضمن اینکه ما طالب مذاکره هستیم و حتما مذاکرات باید ادامه یابد اما باید در چارچوب حقوق حقه جمهوری اسلامی ایران با رعایت قوانین بین المللی باشد و امیدواریم مذاکره کنندگان ما با پشتوانه‌ای که دارند بتوانند در قدم های بعدی که در مذاکرات ژنو یا هرجای دیگر صورت می گیرد با موفقیت این مشکل را حل کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-١٠-١٣٩٢, ١٨:۴٧

   

پر مبحث ترین ها