سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

امام(ره) مردم را به راهي خواند که خودش اولين رونده آن بود

اگرچه شهادت يک شرافت است؛ انتساب به آن هم يک شرافت است. خداوند اين نعمت را به جامعه ما ارزاني داشت.
حجت‌الاسلام والمسلمين سيدحسن خميني اظهار کرد: شهيد جزو معدود کساني است که مراتب سير و سلوک را در يک گام طي مي‌کند.
به گزارش ايسنا، يادگار امام در ديدار با جمعي از خانواده‌هاي معظم شهدا و ايثارگران استان قم گفت: عرفا براي شمار منازل سير و سلوک، تعداد مختلفي را ذکر کرده‌اند؛ در بعضي متون گفته شده که عرفا بايد هزار و يک منزل را طي کنند و دعاي جوشن کبير نيز شاهدي بر اين مدعاست. برخي هم شمار اين منازل را صد منزل ذکر کرده‌اند که خواجه عبدالله انصاري از جمله آن‌هاست؛ ابوعلي سينا هم در کتاب اشارات خود تعداد اين منازل را 9 منزل ذکر مي‌کند.

وي افزود: برخي ديگر گفته‌اند، سير و سلوک دو منزل دارد که شامل گذشتن از خود و جهان پيرامون و حرکت به سوي خداست. اما عده‌اي هم هستند که سير و سلوک را يک قدم مي‌دانند؛ «يک قدم بر نفس خود نه؛ ديگري بر دست دوست». امام هم شعري در اين مضمون دارند که مي‌گويند «اين ما و مني جمله زعقل است و عقال است/در خلوت مستان نه مني هست و نه مايي».

سيدحسن خميني درباره دليل طرح اين موضوع در جمع خانواده‌هاي شهدا و ايثارگران، گفت: شهيد جزو معدود کساني است که مراتب سير و سلوک را در يک گام طي مي‌کند. ما در تعابير حضرت امام(ره) ديده‌ايم که شهدا ره صد ساله عارفان را يک شبه مي‌پيمايند و آنچه عارف براي رسيدن به آن بايد صد منزل را طي کند، او در يک لحظه مي‌پيمايد.
وي با قرائت آيه شريفه «ولا تحسبن الذين قتلوا في سبيل‌الله أمواتا بل أحياء عند ربهم يرزقون»، افزود: در اين آيه گفته نمي‌شود که شهيد در کنار ملائکه، انبياء يا اولياء الهي خواهد بود؛ در حالي که آرزوي هر مؤمني ديدار روي حضرت ولي‌الله الاعظم(عج) يا برگشتن به دوران رسول‌الله(ص) است، اما بر اساس اين آيه، شهدا نزد خداوند روزي مي‌خورند.

سيدحسن خميني تأکيد کرد: اگرچه شهادت يک شرافت است؛ انتساب به آن هم يک شرافت است. خداوند اين نعمت را به جامعه ما ارزاني داشت. اعطاي جان و توانايي توليد و بازپروري چنين عظمتي در جامعه اسلامي، يکي از نعمت‌هاي وجود امام بزرگوار ماست. شخص امام راحل نيز از خانواده شهداست و فرزند او از اولين شهداي مسير انقلاب است و اگر امام(ره) مردم را به اين راه فراخواند، خودش از اولين کساني بود که در اين مسير گام نهاد و فرزندش را در راه خدا عطا کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-١٠-١٣٩٢, ٠٧:٣١

   

پر مبحث ترین ها