سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

با افزایش دو برابری قیمت حامل‌های‌انرژی، تورم 40درصد نمی‌شود

میزان نرخ تورم در سال آینده به این بستگی دارد که آن را اکنون چقدر فرض کنیم. اگر 34 بگیریم با این 6 درصد 40 درصد می شود و اگر 25 بگیریم آنگاه 31 درصد می شود.» رحیمی دانش گفت: «اما یک نکته ظریفی که در تبصره 21 وجود دارد این است که افزایش قیمت برق به شرکت های برق تعلق خواهد گرفت.
یک کارشناس بودجه گفت: «از آنجا که یکی از درآمدهای عمده دولت از محل هدفمندی مربوط به تفاوت نرخ برق است، بنابراین وقتی درآمد برق حذف شود سایر حامل های انرژی مانند بنزین، آب، گازوئیل باید جبران آن را کنند. لذا افزایش قیمت حامل های انرژی از صد در صد هم بیشتر خواهد بود.»

اگرچه نمایندگان مجلس روز گذشته با کلیات بودجه 93 موافقت کردند، اما این بودجه یک مخالف مهم داشت و آن کسی نبود جز احمد توکلی. توکلی در حین بررسی کلیات بودجه با بیان اینکه درآمد 52 هزار میلیارد تومانی دولت از محل افزایش قیمت حامل های انرژی به معنای افزایش دو برای قیمت این حامل ها است افزود: در این شرایط باید منتظر تورمی حدود 40 درصد و رکودی افزون بر وضع فعلی باشیم.
وی همچنین با بیان اینکه کسری بودجه ظاهرا صفر است، ادامه داد: اگر درآمد مالیاتی را از کل منابع کم کنیم، و مانده را با هزینه ها مقایسه نمائیم کسری واقعی در لایحه آشکار می شود که 102 هزار میلیارد تومان است؛ باقی مانده آن منابع یا فروش دارایی نفتی یا فروش دارایی فیزیکی یا استقراض است.

بیژن رحیمی دانش مدیر کل اسبق دفتر تلفیق سازمان برنامه و بودجه در گفتگو با فرارو گفت: «رقمی که آقای دکتر توکلی از آن به عنوان کسری بودجه نام بردند بر اساس گزارش کمیسیون تلفیق است که بنده اطلاعی از آن ندارم.»
وی ادامه داد: «در لایحه دولت تراز عملیاتی بودجه که مربوط به جدول شماره دو می باشد و شامل درآمدهاست که شامل استقراض، فروش سرمایه و استفاده از وام خارجی نمی شود، با 50 هزار میلیارد تومان کسری مواجه بود. اما اینکه کمیسیون تلفیق چه تغییراتی در آن اعمال کرده اطلاع ندارم.»

این کارشناس بودجه اظهار کرد: «در لایحه بودجه سه نوع تراز داریم که این سه تراز کسری بودجه را صفر می کنند. تراز اول درآمد - هزینه است که به آن تراز عملیاتی گفته می شود و طبق لایحه ای که دولت ارائه کرده 502 هزار میلیارد ریال کسری داشت.»
وی ادامه داد: «تراز دوم تراز فروش سرمایه و نفت و در مقابل آن سرمایه گذاری است که این تراز مثبت است. یعنی ما حدود 80 هزار میلیارد تومان نفت می فروشیم؛ در حالی که حدود 38 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری می کنیم. لذا حدود 42 هزار میلیارد تومان تراز مثبت داریم.»

وی افزود: «اما تراز سوم استقراض و بازپرداخت است که مابقی کسری ناشی از تراز اول از این تراز تامین می شود. یعنی با فروش اوراق مشارکت، سهام شرکت ها و ... بدهی هایی که وجود دارد پرداخت خواهد شد. لذا تراز سوم هم مثبت است و در مجموع تراز دوم و سوم، کسری ناشی از تراز اول را می پوشاند.»
مدیرکل اسبق دفتر شورای اقتصاد گفت: «آنچه آقای توکلی فرمودند مربوط به تراز اول است، اما رقمی که ایشان فرمودند برای من عجیب بود چراکه ایشان کسری بودجه را تقریبا دو برابر تراز عملیاتی عنوان کردند؛ در حالی که بنده در لایحه بودجه به چنین رقمی نرسیدم.»

وی ادامه داد: «لذا ممکن است در کمیسیون تلفیق اتفاقی افتاده که چنین رقمی ایجاد شده است؛ یعنی نمایندگان هزینه و درآمدها را بالا پایین کردند که چنین رقمی ایجاد شده است. البته بنده بعید می دانم حتی در صورت این اتفاق بیشتر از 40 هزار میلیارد ریال به آن 502 هزار میلیارد ریال اولیه اضافه شده باشد.»
وی افزود: «یعنی حتی در صورت تغییراتی که در کمیسیون تلفیق صورت گرفته، نهایت کسری بودجه 53 یا 54 هزار میلیارد تومان خواهد بود. لذا به نظر من ممکن است آقای توکلی پرداخت های تراز سوم را نیز جزو کسری محسوب کردند که دیگر این یک بحث سیاسی است.»

این کارشناس مسائل بودجه خاطرنشان کرد: «البته بنده فارغ از رقمی که آقای توکلی عنوان کردند مجموع صحبت ایشان به خصوص تاکید ایشان بر این نکته که بودجه جای قانون گذاری نیست را پسندیدم و این حرف ایشان کاملا درست است.»
رحیمی دانش درباره میزان افزایش قیمت حامل های انرژی با توجه به درآمد 52 هزار میلیارد تومانی دولت از این محل گفت: «به نظر من قیمت حامل های انرژی در سال آینده بیش از دو برابر افزایش خواهد یافت، اما نرخ تورم 40 درصد نخواهد شد.»

وی ادامه داد: «این مقدار افزایش در نرخ حامل های انرژی 6 واحد درصد تورم ایجاد می کند و اگر هدف دولت نرخ تورم 25 درصدی است با این شرایط 6 درصد به آن اضافه می شود که آنگاه نرخ تورم 31 درصد خواهد شد.»
وی افزود: «یعنی میزان نرخ تورم در سال آینده به این بستگی دارد که آن را اکنون چقدر فرض کنیم. اگر 34 بگیریم با این 6 درصد 40 درصد می شود و اگر 25 بگیریم آنگاه 31 درصد می شود.»
رحیمی دانش گفت: «اما یک نکته ظریفی که در تبصره 21 وجود دارد این است که افزایش قیمت برق به شرکت های برق تعلق خواهد گرفت.»

وی ادامه داد: «از آنجا که یکی از درآمدهای عمده دولت از محل هدفمندی مربوط به تفاوت نرخ برق است، بنابراین وقتی درآمد برق حذف شود سایر حامل های انرژی مانند بنزین، آب، گازوئیل باید جبران آن را کنند. لذا افزایش قیمت حامل های انرژی از صد در صد هم بیشتر خواهد بود.»
telegram 19dey.com
مهدی    14 بهمن 1392 23:14
به امید حق
ما دیگه به این تورم و افزایش قیمت ها عادت کردیم.
اگر غیر از این باشد جای تعجب است .
دعای کنید برای ظهور حضرت مهدی (عج)
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ١٢-١١-١٣٩٢, ١١:١٢

   

پر مبحث ترین ها