سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پشت پرده جریان سازی رسانه ای برای تغییرات احتمالی در دولت چیست؟

تغییرات و جابه جایی در کابینه دولت یازدهم، موضوعی است که اخیرا دستمایه گزارش ها و مطالب خبری در برخی از رسانه های کشور شده که در این میان وزیر صنعت، معدن و تجارت در کانون توجه این رسانه ها قرار گرفته است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، این شایعه ها و مطالب ناروا در حالی انتشار می یابند، که افراد مورد اتهام از عملکرد مناسبی در این چند ماهه آغاز دولت یازدهم برخوردار هستند.
ˈعلت اینکه برخی به ناروا هر روز اختلاف یا استعفای این مسئول یا آن مسئول را به نادرست شایع می کنند به خاطر این است که می بینند امروز یک مدیریت منسجمی در این کشور حضور دارد. ما امروز در میان کابینه و همه مسئولان رده بالا شاهد یک هماهنگی و همکاری هستیمˈ.
این فرازی از سخنان حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور در مراسم باشکوه 22 بهمن امسال است که دلیل جریان سازی رسانه ای درخصوص تغییرات احتمالی دولت را بیان می دارد.

رسانه های زاویه دار با دولت، با پیگیری و بازنشر این موضوع، علیرغم تکذیب های مقامات دولتی سعی در القا دو دستگی و در مقابل هم قراردادن مقام های بلندپایه دولت دارند.
همانگونه که سخنگوی دولت در نشست خبری اخیر خود شایعه جابه جایی نعمت زاده با نهاوندیان و تغییرات در دولت را تکذیب کرده اما انگار این تکذیب ها برای جلوگیری از تداوم جریان رسانه ای ایجاد شده مؤثر نبوده است.

در این میان وزیر صنعت، معدن و تجارت از چندی پیش در معرض بیشترین هجمه های رسانه ای یک خبرگزاری و چند سایت دیگر قرار دارد. این رسانه ها هر از چند گاهی نعمت زاده را با ادعاهای واهی زیر سوال برده و از هر موضوعی که به نوعی به بحث صنعت، معدن و تجارت باز می گردد برای پیگیری اهداف خود نهایت سوء استفاده را نموده اند، از موضوع عدم استعفا از هیأت مدیره شرکت ها گرفته تا انتصاب معاون سابق وزارتخانه به دبیری ستاد هدفمندسازی یارانه.

حال این سوال را باید از این رسانه ها پرسید پشت پرده این همه جار و جنجال های واهی چیست؟ عملکرد نعمت زاده روشن و شفاف است و این موضوع را می توان در کارنامه وی و سخنان فعالان عرصه اقتصاد و صنعت کشور یافت و نیاز به بازگویی دوباره آن نیست. نعمت زاده در دوره شش ماهه وزارت خود تلاش کرده تا حوزه صنعت، معدن و تجارت را از قیود بسته شده به آن رهایی بخشد و جانی دوباره به کالبد صنعت، معدن و تجارت کشور بدمد، که آثار آن را می توان در این دوره کوتاه مدت به وضوح مشاهده کرد هرچند بنظر می رسد نمونه های بیشتر و بهتر این تلاش را باید در آینده نظاره گر بود:
** توقف روند کاهش تولیدات صنعتی و حرکت به سوی بهبود و رشد آمار برخی از تولیدات مهم در سه ماهه اول استقرار دولت یازدهم نسبت به پنج ماه اول سال، مانند افزایش 20 درصدی صنعت خودرو و 4 درصدی صنعت فولاد.
** افزایش 11 درصدی صادرات غیرنفتی کشور در سه ماهه منتهی به دی ماه سالجاری نسبت به سه ماه قبل از آن.

** حذف تعهد ارزی برای صادرات که متأسفانه موجب کاهش صادرات در سال 91 و شش ماهه اول سالجاری شده بود که با حذف آن شاهد رشد صادرات در دو ماهه اخیر هستیم.
** تلاش جهت رفع موانع تولید به طوری که تاکنون 35 پیشنهاد رفع موانع به تصویب هیأت دولت رسیده است.

** شفاف سازی، تسهیل و روان سازی فعالیت های مرتبط با امور صنعتی و تجاری از طریق لغو و اصلاح مقررات داخلی وزارتخانه.
** بررسی وضعیت طرح های صنعتی و معدنی راکد و رفع موانع آنها و تأمین منابع مالی از طریق صندوق توسعه ملی و استفاده از خط اعتباری خارجی به مقدار 7.5 میلیارد دلار

** گشایش اعتبار 1.8 میلیارد یورویی برای طرح های هفت گانه فولادی.
** حذف موانع غیرتعرفه ای برای گروهی از کالاها، در جهت رونق تولید و تجارت.

** حذف تعهد ارزی برای صادرکنندگان و اعمال معافیت مالیاتی قانونی بر صادرات کالاهای غیرنفتی و ... دهها مورد دیگر که همگی بیانگر تعهد، پشت کار و جدیت نعمت زاده در حل مشکلات و مسائل کلان صنعت، معدن و تجارت است.
علی ایحال بنظر می رسد دولت با مدیریت منسجم و هماهنگ میان اعضا در تلاش برای حل مسائل اقتصادی کشور است و جنجال های رسانه ای و سئوال برانگیز بعضی از محافل خاص نمی تواند خللی در این هدف ایجاد نماید.
telegram 19dey.com
امیر هوشنگ    27 بهمن 1392 19:44
سلام دولت محترم نوید وامید ملت نفس کار وعملا ناظر هستند چیزی نسبت به دولت قبل ارزان نشده مواد غذای خوراکی خودرو و...خیلی گرانتر شده ملت قدرت خرید ندارند با حلوا حلوا که دهن شیرین نمی شه.بیاید با ملت روراست باشیم.
  • 0
باقر    28 بهمن 1392 10:13
فاستقم کما امرت . آنچه که مهم است رضایت الهی و انجام وظیفه است.
  • +1

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 2
همه مطالب تاریخ: ٢۶-١١-١٣٩٢, ٢١:۵۴

   

پر مبحث ترین ها