سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دولت و خودسرها

دولت و «خودسرها»متاسفانه وقتی امنیت برای امثال نزدیکان رییس‌جمهوری و نواده امام راحل، تامین نیست و مراسم مجوزدار آنان، امکان برگزاری نمی‌یابد، چگونه می‌توان به تحقق شعارهای دولت در زمینه برقراری امنیت و دفاع از آزادی‌های حقوقی شهروندان، دلگرم بود؟
*محمدرضا تابش: درک این واقعیت تلخ که تحرک‌های اخیر گروه‌های تندرو می‌تواند در آینده‌ای نزدیک خطراتی متوجه جامعه کند، چندان دشوار و پیچیده نیست. دامنه نفوذ خودسرها به جایی رسیده که حتی مانعی سرراه پرتاب نعلین و مهر به رییس مجلس نیافتند و حالا هم برخی با همان تابلو و گرایش به همان طیف سیاسی، جلو برگزاری سخنرانی نوه امام در شهرستان بروجرد را گرفته‌اند و در سایر مراسم مجوزدار اخلال ایجاد می‌کنند و مانع برگزاری مراسم دیگران می‌شوند.

دولت و «خودسرها»متاسفانه وقتی امنیت برای امثال نزدیکان رییس‌جمهوری و نواده امام راحل، تامین نیست و مراسم مجوزدار آنان، امکان برگزاری نمی‌یابد، چگونه می‌توان به تحقق شعارهای دولت در زمینه برقراری امنیت و دفاع از آزادی‌های حقوقی شهروندان، دلگرم بود؟

سال‌های گذشته؛ هرازچندگاهی، برخی نیروهای «خودسر» با برخوردهای فیزیکی، مانع برگزاری کنسرت‌های موسیقی و همایش و سخنرانی‌ها می‌شدند.
این روند، گویا، در اشکالی تازه، احیا شده و درحال بازتولید است و دیر یا زود شاهد، افزایش تحرکات غیرقانونی خودسرها خواهیم بود. به‌یقین می‌توان تاکید کرد که دل‌نگرانی و حاشیه‌سازی‌های این طیف‌های تندرو، تنها اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان را نشانه نگرفته‌ است و اگر اصولگرایان میانه‌رو هم زودتر مرزبندی و مخالفت خویش با تحرکات غیرقانونی خودسرها را مشخص و اعلام نکنند، دیر یا زود، روزی فرا خواهد رسید که تیر و ترکش برخورد خودسرها به اعضا و اردوگاه اصولگرایان نیز خواهد رسید.
نکته دیگر، مربوط به مسوولیت دولت درقبال مهار خودسری و خودسرهاست از مهم‌ترین شعارهای دولت تدبیر و امید در عرصه داخلی، دورکردن نگاه امنیتی از جامعه و اعتماد به مردم و ازجمله امنیت برگزاری مراسم توسط گروه‌های فکری و سیاسی، مذهبی، فرهنگی و صنفی بود.

این بخش از شعارهای دولت با استقبال خوبی از سوی مردم مواجه شد و حالا این نگرانی وجود دارد که مبادا این امیدها تحت‌‌الشعاع برخی رفتارها و روندهای سازماندهی‌شده قرار گیرد. بنابراین، ضرورت دارد کابینه تدبیر و امید، راهکارها و اقدامات لازم را انجام دهند تا کشور از درغلتیدن در گرداب خودسری، مصون بماند. در این مسیر، شناسایی گروه‌های خودسر و برخورد قانونی با آنان، از جمله گام‌های اولیه برای صیانت از ثبات در جامعه است.

امیدواریم وزرای مسوول دولت روحانی ضمن توجه منطقی به اهمیت موضوع، یافته‌های خود را به‌طور شفاف به‌اطلاع افکارعمومی برسانند و پاسخگوی سوالات مردم درباره پشت‌پرده حامیان خودسری و خودسرها باشند.

*نماینده مجلس/منبع: شرق
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٢-١٣٩٣, ١٠:٣٣

   

پر مبحث ترین ها